Přibyslav získala evropské ocenění za cyklostezku do Sázavy

11.09.2019

Téměř 10 kilometrů dlouhá cyklostezka spojující Přibyslav a Sázavu získala v letošním roce jedno z prestižních ocenění pro nejlepší Evropské zelené stezky - Greenways 2019.

Druhým místem v kategorii Nejlepší technické řešení se tak zařadila mezi atraktivní cyklostezky v Lotyšsku a Rakousku, další kategorie Příkladné iniciativy a Cenu poroty pak zcela ovládly projekty greenways ve Španělsku. Cenu osobně převzala minulý týden na lotyšském zámku Dikli náměstkyně hejtmana Jana Fischerová.

"Cyklostezka Přibyslav-Sázava patří k nejoblíbenějším na Vysočině a podle našich statistik ji od dubna do září navštíví téměř 15 tisíc návštěvníků měsíčně, ať už se jedná o cyklisty, in-line bruslaře nebo pěší. Rada kraje se proto rozhodla v souvislosti s oceněním European Greenways 2019 poskytnout Přibyslavi finanční dar ve výši 50 tisíc korun," sdělila náměstkyně Jana Fischerová.

The European Greenways Association (EGWA) je mezinárodní organizace sdružující více než 50 subjektů z 16 evropských zemí působících v oblasti rozvoje cykloturistiky.

"Pravidelně každé dva roky jsou udíleny i prestižní ceny úspěšným projektům, které naplňují charakteristiku tzv. greenways. Greenways jsou bezpečné a atraktivní cykloturistické trasy, které slouží rekreaci, sportu a turistice. Přirozeně vznikají podél řek, ale využívány jsou i koridory bývalých železničních tratí," vysvětluje krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal a doplňuje, že to je i případ cyklostezky Přibyslav - Sázava, která byla dokončena v roce 2011.

Je dlouhá 8 855 m s převýšením pouhých 56 m. Trasa se vine po náspech zrušené železniční trasy v biokoridoru horního toku řeky Sázavy. Od 1. 8. 2017 je tato cyklostezka také jednou z 12 monitorovaných lokalit v Kraji Vysočina. Celkové náklady na výstavbu cyklostezky dosáhly 1,1 milionu EUR a z 85 % je pokryla evropská dotace.