Přírodovědci našli na Borneu nejmenší druh hvězdnatky, pojmenovali ji Thismia minutissima

12.08.2020

Zatím nejmenší druh hvězdnatky objevil na ostrově Borneo tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Thismia minutissima, česky hvězdnatka nejmenší, má velmi zvláštní vzhled a nepodobá se žádným druhům hvězdnatek rostoucím na Borneu i v jiných částech světa. Přírodovědci si drobné rostliny všimli díky zářivě bílému stonku. Popis nového druhu přinesl časopis Kew Bulletin.

"První si této rostliny všimla Zuzana Sochorová, která na naší společné výpravě do jednoho horského lesa na Borneu hledala houbičky a všimla si bílých, jako houbička vypadajících plodů. Jako mykolog totiž vidí trochu jiné tvary a barvy než my botanici," uvedl Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí.

Thismia minutissima se nepodobá žádným dalším druhům, ani těm z Bornea popsaným. Podle Martina Dančáka se jedná o pravděpodobně nejmenší hvězdnatku, která byla zatím objevena. Tomu odpovídá i jméno, které tým olomouckých a pražských biologů vybral.

Tato hvězdnatka je zajímavá také tím, že květ má na vrcholu tři prodloužené přívěsky okvětních lístků, které jsou vzpřímené vzhůru a často ještě navzájem překřížené.

"Unikátní je také vnitřní stavba rostliny i stonek, který je čistě bílý, což u žádné jiné rostliny z Bornea neznáme. Většinou jsou hvězdnatky hnědé, někdy dokonce i černé. Květ má na výšku jen několik milimetrů," doplnil Martin Dančák.

Hvězdnatky se často vyskytují jen na jedné lokalitě nebo skupině blízkých lokalit. Ale nově objevený druh roste na území o délce kolem 700 kilometrů.

"Vyskytuje se jak v severní části Bornea, tak i v jeho jihozápadní části. My předpokládáme, že se nachází i jinde ve vnitrozemí," řekl Michal Hroneš z katedry botaniky.

Rostlina totiž roste v horských oblastech v nadmořských výškách od 500 do 1200 metrů, přičemž celé vnitrozemí Bornea je hornaté.

"Tamní horské lesy jsou v současné době ještě z velké části zachovalé, nepostižené těžbou. Problém je, že se do těch potenciálních lokalit nedostaneme, abychom je prozkoumali," dodal Michal Sochor z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Thismia minutissima je již třináctým novým rostlinným druhem, který se přírodovědcům podařilo na Borneu najít. Na expedice do deštného pralesa na Borneu jezdí odborníci z Olomouce už několik let. Mezi posledními "ulovenými" hvězdnatkami byly Thismia ornata (hvězdnatka zdobená) a Thismia coronata (hvězdnatka korunovaná).