Na co myslet při pronajímání nemovitosti a na jaké věci byste si měli dát pozor

21.10.2022

Zhodnotili jste vaše peníze investicí do nemovitosti a momentálně přemýšlíte, že nemovitost pronajmete? Pomůžeme vám s důležitými věcmi, na které byste si měli dát při pronájmu pozor, také na výhody a nevýhody pronájmu a dále, jak si vybrat ideálního nájemníka. Neopomeneme ani případné tipy na možnou renovaci vaší nemovitosti.

Investování do nemovitostí

Není žádným tajemstvím, že nemovitosti mohou být skvělou investicí. Ve skutečnosti je investování do nemovitostí jeden z nejoblíbenějších způsobů, jak investovat peníze. Ale stejně jako u každé jiné investice i zde platí, že než začnete investovat, je dobré si ujasnit určité věci. Zde jsou informace, které byste měli vědět o investování do nemovitostí.

Co znamená investování do nemovitostí?

Investování do nemovitostí je proces nákupu, prodeje a vlastnictví nemovitostí. Může se jednat o rezidenční, komerční nebo průmyslové nemovitosti. Komerční nemovitosti zahrnují kancelářské budovy, maloobchodní prostory, sklady a další. Průmyslové nemovitosti zahrnují továrny, výrobní závody a další průmyslové nemovitosti.

Jaké jsou výhody investování do nemovitostí?

Investování do nemovitostí má mnoho výhod. Jednou z nejoblíbenějších je možnost zhodnocení. To je situace, kdy hodnota nemovitosti v průběhu času roste. K tomu může dojít z mnoha důvodů, jako jsou podmínky na místním trhu, ekonomika a další.

Další výhodou investování do nemovitostí je potenciál příjmu. Tedy tehdy, kdy vyděláváte peníze z pronájmu nemovitosti. Výše příjmu, který můžete získat, závisí na řadě faktorů, jako je umístění nemovitosti, typ nemovitosti, stáří a stav nemovitosti, ale i konkrétnější věci, jako stav střechy, oplocení pozemku a další.

A konečně další výhodou investování do nemovitostí je možnost daňových výhod. Můžete si totiž odečíst některé výdaje, například úroky z hypotéky, daň z nemovitosti a další. To vám může ušetřit spoustu peněz v daňovém období.


Jaká jsou rizika investování do nemovitostí?

Stejně jako každá investice, i investování do nemovitostí s sebou nese určitá rizika. Jedním z nejčastějších rizik je možnost ztráty. K té může dojít, pokud se sníží hodnota nemovitosti. To může být způsobeno hned několika faktory, jako jsou podmínky na místním trhu, ekonomika a další.

Rizikem investování do nemovitostí je také možnost vzniku odpovědnosti. To je případ, kdy můžete být odpovědnými za škody na nemovitosti nebo za zranění, ke kterým v nemovitosti dojde. Proto je důležité mít při investování do nemovitostí pojištění.

A v neposlední řadě dalším rizikem investování do nemovitostí je možnost podvodů. Existuje mnoho lidí, kteří chtějí investory využít. Proto je důležité udělat si průzkum a spolupracovat s renomovaným realitním makléřem.

Jaké jsou nejlepší strategie pro investování do nemovitostí?

Existuje řada různých strategií, které můžete při investování do nemovitostí použít. Oblíbenou strategií mezi zkušenými i méně zkušenými investory je nákup nemovitostí, které jsou podhodnocené. To znamená, že kupujete nemovitost za nižší cenu, než je její hodnota.

Další strategií je kupovat nemovitosti, které jsou v dobrém stavu. Nemovitost je tedy v dobrém stavu a nachází se na dobrém místě. Skvělý způsob, jak získáte příjem z pronájmu nemovitosti.

A na závěr další strategií je nákup nemovitostí, které můžete opravit a prodat se ziskem. Tomu se říká flipping.

Tip: Chystáte se rekonstruovat dům, ať už k investičním či osobním účelům? Chcete vědět, zda je zateplení domu dobrá investice a jak rychle se může vrátit?

Jaké jsou nejlepší zdroje informací pro investování do nemovitostí?

Při investování do nemovitostí můžete využít řadu různých zdrojů. Pravděpodobně tím nejrozšířenějším zdrojem je internet. Existuje řada webových stránek, které nabízejí informace o investování do nemovitostí, ale i konkrétní nabídky staveb. Na toto téma můžete také najít nějaké knihy a články.

Dalším zdrojem je realitní makléř. Realitní makléř vám může pomoci najít nemovitosti, které se hodí pro vaši investiční strategii. Může vám také pomoci vyjednat nejlepší cenu za nemovitost.

Dalším zdrojem informací je finanční poradce. Finanční poradce vám pomůže pochopit rizika a výnosy investování do nemovitostí. Může vám také pomoci vytvořit finanční plán pro vaši investici.

Pronájem nemovitosti

Jako pronajímatel vždy hledáte způsoby, jak přilákat a udržet dobré nájemníky ve své pronajímané nemovitosti. Zajímá vás, jak toho dosáhnout? Vyzkoušejte například zatraktivnění své pronajímané nemovitosti pro potenciální nájemce. Zdá se vám to málo? Podívejte se i na další způsoby, které vám s pronájmem pomohou:

Nabídněte pobídky

Nabídka pobídek je skvělým způsobem, jak přilákat nájemce do vaší pronajímané nemovitosti. Někteří pronajímatelé nabízejí slevu na první měsíc nájmu nebo měsíc nájmu zdarma po roce nájmu. Jiní nabízejí bonus při nastěhování nebo prominutí kauce.

Proveďte vylepšení

Investice do některých základních vylepšení může být pro potenciální nájemce velmi atraktivní. Někteří pronajímatelé vymalují stěny nebo vymění podlahu či zvolí výraznější vylepšení, například přestavbu kuchyně nebo koupelny.

Tip: Inspirace, jak vybrat tu nejvhodnější kuchyňskou linku do vašeho bytu.

Udržujte nemovitost v dobrém stavu

Jak si v pronajímané nemovitosti udržet dobré nájemníky? Na to existuje opravdu jednoduchá odpověď. Udržujte ji v dobrém stavu. To znamená pravidelně uklízet a opravovat případné škody. Pronajímatelé, kteří se o své pronajímané nemovitosti dobře starají, mají obvykle nájemníky, kteří dělají naoplátku totéž.

Buďte flexibilní

Dalším způsobem, jak učinit svou pronajímanou nemovitost atraktivnější pro potenciální nájemce, je být flexibilní v podmínkách pronájmu. Někteří pronajímatelé jsou ochotni vyjednávat o délce nájmu nebo výši nájemného a nebo umožňují nájemcům provádět změny v nájemní jednotce, například malovat stěny nebo věšet obrazy. Nebudete věřit, jaké divy udělá třeba jen jeden malý ústupek.

Nechcete dávat nájemníkům nic zadarmo? I v tomto případě můžete nabídnout nějaké bonus. Co třeba menší sleva z nájmu výměnou za to, že se budou starat o údržbu společných prostor, jako je třeba úklid společné chodby, výměna žárovek nebo shrabání listí na zahradě. Z takové dohody jistě budou těžit obě strany.

Nabídněte vybavení

Nabídka vybavení je další skvělou možností, jak přilákat nájemce do pronajímané nemovitosti. Někteří pronajímatelé nabízejí členství v posilovně nebo přístup do bazénu. Jiní povolují domácí zvířata nebo poskytují kryté parkoviště.

Často se stává, že lidé hledající bydlení nemají žádný nábytek, kterým by mohli byt vybavit. Stává se to především u mladých párů, kteří se rozhodli vyzkoušet společné soužití. Uvidíte, že pokud nabídnete alespoň základní vybavení, např. lednice, trouba, postel, jídelní stůl,.., nájemníci se jen pohrnou.

Suma sumárum..

Zatraktivnění vaší pronajímané nemovitosti pro potenciální nájemce vám pomůže najít a udržet si dobré nájemníky. Nabídkou pobídek, vylepšením a flexibilitou můžete svou pronajímanou nemovitost učinit pro potenciální nájemce lákavější.

Tip: Rozhodli jste se pustit se do vylepšování a součástí oprav bude i nové zateplení? Víte, jaké jsou dotace na zateplení domu?

Má pronájem nějaké nevýhody?

Protože bychom rádi skončili pozitivně, podíváme se nejdříve na nevýhody pronájmu.

Pronájem nemovitostí má tedy několik nevýhod a úskalí, které je třeba zvážit před investicí do tohoto typu nemovitosti. Pronájem nemovitostí může být skvělou investicí, ale je s ním spojeno také mnoho rizik a potenciálních problémů.

Nejzjevnější nevýhodou pronájmu nemovitostí je možnost neobsazenosti. Pokud je vaše nemovitost prázdná, negenerujete z ní žádný příjem. To může představovat velkou finanční zátěž, protože stále musíte platit hypotéku, daně a další výdaje na nemovitost.

Další nevýhodou pronájmu nemovitosti je možnost vzniku škody. Nájemníci mohou na vaší nemovitosti způsobit velké škody, jejichž oprava může být velmi nákladná. Můžete se také potýkat s hlučnými nebo rušivými nájemníky, kteří mohou ztížit pronájem dalším osobám.

V neposlední řadě je také s pronájmem nemovitosti spousta práce. Musíte prověřovat nájemníky, vybírat nájemné, starat se o opravy a údržbu a řešit všechny další starosti, které s sebou přináší práce pronajímatele.

Výhody pronájmu mohou převažovat

Pronájem nemovitosti má ale také mnoho výhod, které stojí za rozhodnutím mnohých majitelů. Asi nejzřetelnější výhodou je generování příjmů. Díky pronájmu nemovitosti můžete generovat stálý příjem, který vám pomůže dosáhnout vašich finančních cílů.

Další výhodou vlastnictví pronajímané nemovitosti je možnost jejího zhodnocení. V průběhu času se může hodnota vaší nemovitosti zvýšit, čímž získáte cenný majetek, o který byste v případě prodeje přišli. Kromě toho může být pronájem nemovitosti skvělým způsobem, jak budovat vlastní kapitál.

Nezpochybnitelná výhoda pronájmu nemovitosti je i možnost daňových úlev. Daňový úřad umožňuje pronajímatelům odečíst řadu výdajů, včetně úroků z hypotéky, daně z nemovitosti a dalších. To vám může pomoci ponechat si větší část příjmů z pronájmu, což je rozhodně skvělý benefit.

Tip: Přemýšlíte nad vlastním bydlením nebo investiční stavbou? Podívejte se, co potřebujete pro získání hypotéky.

V neposlední řadě vám vlastnictví pronajímané nemovitosti může přinést pocit uspokojení. Poskytovat nájemníkům bezpečný a pohodlný domov může být potěšující. Kromě toho můžete být hrdí na to, že pomáháte uspokojovat bytové potřeby své komunity.

Jak začít s pronájmem nemovitosti?

Pokud uvažujete o pronájmu své nemovitosti, je třeba udělat několik věcí, abyste mohli začít.

Nejprve musíte najít nájemce. To lze provést inzerováním vaší nemovitosti na webových stránkách s nabídkou pronájmu nebo v místních novinách.

Jakmile nájemce najdete, budete muset podepsat nájemní smlouvu. Ta by měla obsahovat informace o výši nájemného, délce nájmu a případných pravidlech či předpisech týkajících se nemovitosti. Zde je nutné minimum, které by smlouva měla obsahovat:

 • označení předmětu nájmu
 • rozsah použití
 • výše nájemného
 • výše plateb za veřejné služby a služby

Dále je vhodné mít také uvedeny i následující věci:

 • popis příslušenství a stavu bytu
 • doba pronájmu
 • práva a povinnosti pronajímatele a nájemce
 • zákaz nebo možnost dalšího pronájmu nemovitosti
 • povinnost pojistit nemovitost a vybavení (pronajímatel) a osobní věci (nájemce).
 • důvod, pro který lze smlouvu zrušit
 • způsob ukončení smlouvy a výpovědní lhůta

Před nastěhováním nájemce se také musíte ujistit, že je vaše nemovitost v dobrém stavu. To znamená provést veškeré nezbytné opravy a zajistit, aby byl prostor čistý a bezpečný.

Je důležité také nastavit systém výběru plateb, kterým je nejčastěji převod nájemného pomocí bankovního převodu. Díky těmto krokům budete na dobré cestě k úspěšnému pronajímání nemovitosti.

Ideální nájemce

Najít ideálního nájemce není vždy snadné. Chcete najít nejlépe někoho, kdo bude respektovat váš majetek, platit nájem včas a co nejméně rušit. Jak si ale při takovém množství potenciálních nájemníků vybrat toho pravého?

Zde je několik tipů, které vám pomohou najít ideálního nájemce pro vaši pronajímanou nemovitost:

Zkontrolujte jejich nájemní historii

Jedním z nejlepších způsobů, jak posoudit, zda se nájemce bude hodit do vaší nemovitosti, je zkontrolovat jeho nájemní historii. Pokud má za sebou řadu vystěhování nebo opožděných plateb nájemného, je pravděpodobné, že totéž bude dělat i vám.

Setkejte se s nimi osobně

Než s nájemníkem podepíšete nájemní smlouvu, je důležité se s ním osobně setkat. Budete tak mít možnost poznat je a získat představu o jejich osobnosti.

Požádejte o reference

Pokud si stále nejste jistí potenciálním nájemcem, vyžádejte si reference od jeho předchozích pronajímatelů. To vám může poskytnout určitý přehled o jejich nájemní historii a o tom, jak se chovají k pronajímanému majetku.

Tip: Chcete si zařídit byt ve skandinávskému stylu bydlení? Pokud ano a takový nábytek poskytnete i svým nájemníkům, je obzvlášť důležité si být jistý, že při jejich vystěhování zůstane nábytek neporušený v původním stavu.

Důvěřujte svému instinktu

Nakonec musíte věřit svému instinktu. Pokud se vám na potenciálním nájemci něco nezdá, je pravděpodobně nejlepší přejít k někomu jinému.

Správa investiční nemovitosti

Jako správce investiční nemovitosti máte za úkol dohlížet na všechny aspekty nemovitosti, od vyhledávání a výběru nájemníků až po údržbu nemovitosti a opravy. Budete také zodpovědní za výběr nájemného a zajištění ziskovosti nemovitosti.

Chcete-li být úspěšným správcem investiční nemovitosti, musíte být organizovaní a orientovaní na detaily a mít dobré znalosti místního trhu s pronájmy. Měli byste mít také vynikající schopnosti jednat s lidmi, protože budete denně jednat s nájemníky.

Pokud uvažujete o tom, že se stanete správcem investičních nemovitostí, zde je několik věcí, které byste měli mít na paměti:

Znát místní trh s pronájmy

Jako správce investičních nemovitostí musíte dobře znát místní trh s pronájmy. To zahrnuje znalost průměrných cen nájemného pro různé typy nemovitostí a také míru neobsazenosti v dané oblasti.

Buďte organizovaní a orientovaní na detaily

Správa investičních nemovitostí je práce zaměřená na detail. Budete muset sledovat platby nájemného, požadavky na opravy a další důležité dokumenty. Je důležité být organizovaný a efektivní, aby nemovitost fungovala hladce.

Mějte vynikající schopnosti jednat s lidmi

Jako správce investiční nemovitosti budete denně jednat s nájemníky. Je důležité mít vynikající schopnosti jednat s lidmi, abyste si s nájemníky vybudovali dobré vztahy a vyřešili případné problémy.

Buďte připraveni pracovat dlouho

Správa investičních nemovitostí je náročná práce. Často budete muset pracovat po večerech a o víkendech, abyste mohli ukázat nemovitosti potenciálním nájemníkům nebo vyřídit opravy.

Mějte pevné znalosti práva

Na správu investičních nemovitostí se vztahuje řada zákonů, například zákony o spravedlivém bydlení a zákon o pronajímateli a nájemci. Je důležité těmto zákonům pevně rozumět, abyste se vyhnuli případným právním problémům.

Pokud máte zájem stát se správcem investičních nemovitostí, je důležité mít tyto věci na paměti. S tvrdou prací a odhodláním můžete být v této uspokojivé kariéře úspěšní.

Daňová povinnost pronajímatele

Jako pronajímatel jste zodpovědní za placení daní z pronajímané nemovitosti. Výše daně, kterou dlužíte, závisí na hodnotě vaší nemovitosti a výši příjmů, které z ní máte.

Pokud vlastníte pronajímanou nemovitost, musíte podat daňové přiznání u finančního úřadu. Budete muset uvést informace o svých příjmech a výdajích a také o hodnotě své nemovitosti.

Tyto informace budou použity k výpočtu vaší daňové povinnosti. Od příjmů z pronájmu si můžete odečíst určité výdaje, například na opravy a údržbu. Můžete si také odečíst náklady na daň z nemovitosti a úroky z hypotéky.

Tip: Víte, co všechno byste měli vědět o dani z nemovitosti?

Pokud máte z pronájmu nemovitosti ztrátu, můžete si ji odečíst od ostatních příjmů. Určitě byste si měli vést záznamy o všech příjmech a výdajích spojených s pronájmem nemovitosti. Pomůže vám to při přípravě daňového přiznání a vyhnete se pokutám.

Máte-li jakékoli dotazy týkající se vaší daňové povinnosti, měli byste se poradit s daňovým odborníkem.

Renovace vaší nemovitosti před pronájmem

Než se pustíte do jakéhokoliv typu renovace domu, je důležité udělat si průzkum. To znamená více než jen zjistit, kolik bude renovace stát. Musíte vědět, do čeho se pouštíte a co můžete očekávat. Tento průzkum vám pomůže vyhnout se případným problémům nebo záležitostem, které by mohly během renovace nastat.

Tip: Znáte tyto chyby, kterým byste se měli vyhnout při rekonstrukci domu?

Nezapomeňte zohlednit náklady na pracovní sílu

Při sestavování rozpočtu na renovaci bytu nezapomeňte zohlednit náklady na práci. Ta je často jedním z nejdražších aspektů projektu. Pokud se na práci sami necítíte, určitě si najměte kvalifikovaného a renomovaného dodavatele.

Nešetřete na materiálech

Pokud jde o renovaci vašeho bytu, nešetřete na materiálech. Není vhodná doba na to, abyste šetřili. Používejte vysoce kvalitní materiály, které vydrží zkoušku časem. Možná to bude stát více peněz na začátku, ale z dlouhodobého hlediska vám to ušetří peníze.

Nesnažte se dělat příliš mnoho věcí najednou

Snaha udělat příliš mnoho najednou je receptem na katastrofu. Při rekonstrukci bytu postupujte postupně. Soustřeďte se na jednu oblast nebo menší renovaci najednou. To vám pomůže udržet si pořádek a vyhnout se zahlcení.

Nezapomínejte na maličkosti

Drobnosti mohou mít velký význam. Při rekonstrukci bytu nezapomínejte na detaily. Patří sem věci, jako jsou barvy, světla nebo i kliky u dveří. Když věnujete čas výběru správných detailů, pomůže vám to vytvořit hotový produkt, který se vám bude líbit.

Nezanedbávejte ani vnější vzhled svého bytu

Vnějšek vašeho bytu je stejně důležitý jako vnitřek. Při renovaci nezapomínejte na exteriér. To zahrnuje věci, jako jsou terénní úpravy, obklady a okna. Pokud věnujete čas vylepšení vnějšího vzhledu svého bytu, zvýšíte jeho atraktivitu a hodnotu.

Nezapomínejte na budoucnost

Při renovaci bytu nezapomínejte na budoucnost. To znamená zvážit věci, jako jsou vaše budoucí potřeby. Možná teď plánujete nemovitost pronajmout, ale v budoucnosti v ní bude třeba bydlet váš syn nebo dcera. Tedy, jak jsme již zmínili, nešetřete.

Nezapomeňte na povolení

Než začnete s jakoukoli rekonstrukcí domu, nezapomeňte se informovat, zda nepotřebujete nějaké povolení. Nezískání příslušných povolení může mít za následek nákladné pokuty.

Neprovádějte žádné stavební změny bez konzultace s odborníkem

Pokud se chystáte provést ve svém bytě jakékoli stavební změny, nezapomeňte se nejprve poradit s odborníkem. To se týká například odstraňování stěn nebo změny dispozice bytu. Provádění jakýchkoliv stavebních změn bez patřičných znalostí a zkušeností může být nebezpečné.

Neukousněte si větší sousto, než snesete

Podniknout renovaci domu může být velký krok. Než začnete, realisticky si uvědomte, co zvládnete. Pokud si nejste jisti, že projekt zvládnete sami, zvažte najmutí profesionála. Snaha udělat víc, než jste schopni, často vede k frustraci a nedokončené renovaci.

Daniela Vaková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače

Fotka od Pexels z Pixabay