První mláďata u alexandrů čínských v Zoo Ostrava

10.10.2020

Alexandry čínské chová Zoologická zahrada a botanický park Ostrava od roku 2018. V letošním roce se podařilo jednomu chovnému páru odchovat první mláďata. Skupina těchto středně velkých otužilých papoušků obývá voliéru nedaleko vstupu do zoo a s počtem 21 dospělých jedinců je jednou z největších skupin tohoto druhu v rámci Evropy.

Chovná skupina alexandrů čínských v Zoo Ostrava čítá aktuálně 21 dospělých jedinců, a je tak jednou z největších skupin tohoto papouška v rámci evropských zoologických zahrad. Expozice, kterou tito pestří ptáci obývají společně s bažanty zlatými, je situována do míst, kde jsou k vidění i další zástupci fauny i flory Číny. Navazuje na Voliéry ptáků Tibetu a Číny, výběh jelenů milu, expozici Zahradní umění Dálného východu a bohaté porosty rododendronů. Jedná se nejen o expoziční zařízení, ale byly zde vybudovány i hnízdní prostory imitující stromové dutiny, které začínají páry postupně využívat.

Rozmnožovací sezóna obvykle začíná v přírodě i v lidské péči v období mezi dubnem a červnem. Během námluv musí samec vyvinout poměrně velké úsilí, aby dominantní partnerku upoutal - přiblíží se opatrně k samici, začne kývat hlavou a zvedá vysoko nohy. Samice následně snáší dvě až čtyři vejce. V přírodě si chovný pár vybírá k hnízdění staré dutinové stromy, které jsou jim v lidské péči nahrazovány různými tvary dřevěných budek. Inkubace vajec trvá 22-24 dnů.

První tři mláďata alexandrů se v ostravské zoo líhla mezi 30. dubnem a 4. květnem 2020. Mláďata papoušků jsou po vylíhnutí neopeřená a slepá a zcela odkázaná na péči rodičů. Mladý pár svou rodičovskou premiéru zvládl velmi dobře, všechny tři potomky odchoval. Chovatelé provedli pouze krátké kontrolní vážení. Po dvou měsících vylétli z hnízdní budky plně opeření jedinci velikosti dospělých ptáků. Od těch jsou zatím poměrně dobře rozeznatelní méně jasným zbarvením peří a tmavým zobákem.

V evropských chovech se jedná o méně obvyklého papouška. Momentálně je k vidění v 26 evropských institucích, v České republice kromě Zoo Ostrava také v Zooparku Chomutov.

Alexandry čínské v Zoo Ostrava zachycuje video.