První po patnácti letech. Safari park se raduje z mláděte vzácného hrošíka liberijského

06.11.2020

V zázemí zavřeného Safari Parku Dvůr Králové přišlo na svět mládě ohroženého hrošíka liberijského. Jde o samce, o kterého matka bez problémů pečuje. Návštěvníkům se ukáže na jaře.

"Ve Dvoře Králové se před dvaačtyřiceti lety povedlo odchovat úplně první mládě hrošíka liberijského v tehdejším Československu. Nový přírůstek - první po takřka 15 letech - je důležitý z více důvodů. Navazuje na naši mimořádnou tradici a jde o velmi vzácné zvíře," uvádí ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Mládě se narodilo v noci z 25. na 26. října.

"Je to zdravý samec, který pravidelně pije a zdárně roste," popisuje zoolog Jiří Hrubý.

Hladký průběh přitom nebyl předem vůbec jistý.

"Samice Tanquey rodila poprvé, o mládě se ale příkladně stará a respektuje i rutinu běžného provozu," doplňuje Jiří Hrubý.

Tanquey zvládla porod zcela sama, když přišli ošetřovatelé v pondělí 26. října ráno do práce, našli už mládě ve stáji pečlivě očištěné.

Chov hrošíků liberijských v lidské péči bohužel dlouhodobě stagnuje. Jedním z důvodů je i nedostatek vhodných samců.

"Z narození samce máme proto dvojitou radost," pokračuje zoolog.

Otcem mláděte je sedmnáctiletý chovný samec Wamburuhtuh (řečený Valda), který dorazil do Podkrkonoší teprve na začátku letošního roku, a pochází z Rotterdamu. Matkou je samice Tanquey. Ta se narodila ve Dvoře Králové a je jí necelých dvacet let. Spojení rodičů je geneticky cenné, mladý samec bude proto v evropském záchovném programu velmi důležitý.

Chov hrošíků je složitý. Jednotlivá zvířata jsou vzájemně dost nesnášenlivá, a kdyby je zoologové spojili v nevhodnou dobu, mohlo by dojít k napadení a velmi vážným zraněním. Ošetřovatelé musejí své svěřence dokonale znát a odpozorovat říji samice, během které je jen pár dnů ochotná samce snést.