Recenze na film F1

02.07.2025

Formule není jen zaklínadlo, ale vlastně ano. A magické. Jsou to již takřka věčné závody, tři čtvrtě století staré, a už co dítě mě otec tahal na filmy s jejich hrdiny-závodníky.

Byl hrdina kovboj, byl hrdina-válečník a byl hrdina-závodník a já to bral roku 1970 jako samozřejmost, ale i tento červen a červenec se kupodivu chodí na novinku F1, což je strohý titul pro závodnický film, kde je hlavním machrem Sony alias herecká hvězda Brad Pitt.

Je už na závodníka starý, šedesátník, ale scénář se přizpůsobil. Naštěstí…

Naštěstí nestaví scénář (napsal ho Ehren Kruger) pouze na onom klišé "staroch má zkušenosti", to by už dnes nešlapalo, a film šlape a je to i díky tomu, že diváka provětrá bod za bodem a bere vás na další a další místa zeměkoule, kde jsou "ony" slavné okruhy.

Jména některých mi moc neřekla (třeba v Nizozemí), ale o Monze jsem samozřejmě slyšel a o Las Vegas taky, i když v jinačích souvislostech. No, a ve Vegas se závodní auta protáčejí hezkou chvilku.

Putovní charakter filmu doplnili tvůrci obdobným charakterem hlavního hrdiny, který je rozený kočovník a nikomu se neumí upsat. Dokonce ani ženské ne. Utíká a utíká, jako sám před sebou. Takže přespává povětšinou v přívěsu a "koluje světem" a je celkem dobrý, ale jen celkem, nikdy nebyl jednička. A proč nikde nebyl "top"? To scénář vysvětluje nejméně dvěma způsoby.

Jednak má hrdina Sony za sebou tajně trauma havárie, která se mu vrací třicet let před oči jako Gorgona, jednak neumí být součástí-šroubečkem týmu. To nikdy. Zda film ukáže, jak se nakonec naučí si týmů okolo sebe vážit?

To vám neodpovím a do jisté se to doučí, ale spíš musíte "týmovost" Brada Pitta vyhodnotit sami a každý za sebe. Zůstává otázkou, avšak podle mě byl i zůstal poctivým anti-týmařem.

Zajímavou roli šéfa a majitele týmu Rubena má slavný herec Javier Bardem a nehraje špatně, ale mě nepřesvědčil, a tak jsem si, ale může to být má chyba, na jeho místě neustále představoval Al Pacina. Seděl by tam, i když je samozřejmě už velmi-velmi starý (v češtině zrovna vydal autobiografii Sony Boy) a podobných rolí trenérů a koučů a šéfů sportovních týmů má už na kontě přehršli. To Bardem ne - a nemohu si pomoci, ale občas mi připadalo, že Barden právě Pacina vědomě napodobuje. A to marně.

I díky režii Josepha Kosinského (tvůrce druhého TOP GUNU) film uhání jako zrychlené hodiny, i když má neuvěřitelné dvě a půl hodiny, a zažijete spoustu karambolů, ale nikdy nejde o život. Je to prostě už moderní Formule, kde je vychytané opravdu i nejposlednější, a tak by to byla takřka nuda a - jistě -, kdo závody nemusí, na toto stejně nepůjde.

Mě vzal táta už koncem šedesátek na Grand Prix s Montandem a posadil mě v panoramatickém kině Eden schválně do první řady, abych se po dráze musel rozhlížet. Sebe tam posadil taky, byl už to jeho zvyk a filmy ho tak víc pohlcovali. I mě pohltily. Brzy poté ovšem přišlo i něco, co Grand Prix překonalo, film Le Mans, no a ještě pár "závodivých" snímků já v životě vydržel. Asi před deseti lety i Rivaly. Nu, a v onom týmu bývá i krásná dáma, například koučka, a prožije s hlavním hrdinou milostný románek. Zaručeně. To se i zde naplnilo.

Už méně funguje výchova staršího jezdce vůči mladšímu. Mládí (Joshua, hraje ho Damson Idris) je koneckonců opravdu lepší a blbne po svém a logičtěji a hlavně neutíká týmu, s nikým se nespouští a nedělá na dráze úplné zbrklosti. To Sony ano. A hle, stejně to stáří (Sony) na konci vyhraje a přichází takový šílený patos (hudba osvědčený Hans Zimmer), že to překračuje veškerou míru. Dokonce bych řekl, že je to finále čímsi, co film poškodilo.

Hrdina na konci poslední jízdy navíc zažívá jakýsi sen-let, o kterém ve snímku několikrát mluví. "To se mi dostaví na dráze jen občas." A tak jej opiát nechali zažít a normálně by se v podobném opojení (hudba ztichne) zabil. Tady vyhraje.

A film má vysoké hodnocení na ČSFD (84%), i když je mocně předvídatelný, a v té souvislosti upoutá figura chlapíka, který toho dost financuje a Pittovi, tedy jím ztvárněnému závodníkovi, bláhově věří. Od začátku. Avšak si přiznejme, že se reálně takový muž nejeví jako pravděpodobný; i když všichni víme, že Sony na konci sotva může ostrouhat, a tak i víru blázna chápeme.

Návnada pro lidi, kteří chtějí dotovat outsidery. Mohou to podle filmu zkusit a dojde jim pohonná hmota. Brzy. Ale tohle jest Hollywood.

Obecně se obávám, že je doba velkých závodníků pryč. Ano, na začátku sedmdesátek jsme měli ve třídě a na penálech i jména rockových kapel (Police), ale závodníci to někdy ještě překonávali. Nějaké ty kartičky s jejich fotkou se taky daly získat a jména měla zvuk. Lauda, Emerson Fittipaldi, tak to šlo dál a dál. McLaren. Dnes už kluci mají zcela jiné ikony a nostalgii po tomhle já osobně velkou nemám. Přesto se, koukám, podobné filmy vyplatí točit, a když seženete dvě hvězdy, lidi přijdou. Nebo jednou za čas. Ale…

Ale že na tohle natočí druhý díl, bych nevsadil zlámanou grešli. Vše, co bylo už možné vidět, jsme zde spatřili a jsou limity, který subžánr dává. Každý. A western je má širší. I válečný film a - koneckonců - má naštěstí ty limity širší i sám Brad Pitt, což je velmi dobrý herec, který by ale ve dvojce roli nevzal. Vzal ji zato v pokračování Tenkrát v Hollywoodu a možná to bude (zosobní kaskadéra) i zajímavé. Pro něj osobně byl interesantní i výdělek, ke kterému přišel díky F1, a byl zatím na jeden film počítáno nejvyšší v jeho kariéře. Z rozpočtu 300 milionů šlo o desetinu!

Závěrem musím konkretizovat, kam se díky honičkám mrknete: Las Vegas (USA), Autódromo Hermanos Rodríguez (Mexiko), Spa (Belgie) a Abu Dhabi (Spojená arabské emiráty), Suzuka (Japonsko), Silverstone (Británie), Hungaroring (Maďarsko), Monza (Itálie) a Zandvoort (Nizozemsko).

90%

Ivo Fencl   

F1 FILM. USA 2025. 2 hodiny a 35 minut. Produkce: Lewis Hamilton (sedminásobný mistr světa). Napsal Ehren Kruger. Režie Joseph Kosinski. Hrají Brad Pitt, Damson Idris, Javier Bardem, Sarah Nilesová a další.