Repasovaný počítač nemusí být nutně špatný. Naopak

27.06.2022

Počítačové komponenty poslední dobou dost znatelně podražily, což se samozřejmě odráží i na cenách samotných počítačů.

Novinky tak mohou stát mnohem více, než stála špička předchozí generace. Ne každý však dokáže využít sílu nových strojů. Pro takové uživatele je lepší pomrkávat po repasovaných počítačích.

Čísla nejsou vždy všechno

Hodně laiků se řídí při výběru počítače hlavně čísly. Ta už zdaleka nejsou tak zásadní jako v minulosti. Dnes už nezáleží tolik na tom, jaké mají procesory takty, ale hlavně na jejich architektuře.

Navíc ne vždy platí, že více je automaticky lépe. To se týká také pamětí. Je možné koupit si i repasovanou pracovní stanici s 64GB RAM a více. Počítače s takovou kapacitou RAM nejsou určeny pro běžnou kancelářskou práci, ale pro náročné využití například v CAD/CAM aplikacích nebo pro editaci videa ve vysokém rozlišení.

V současné době i těm nejlepším herním mašinám bohatě postačí 16 GB RAM. Repasované počítače mívají běžně 8GB RAM, což je v současné době dostatečná kapacita pro běžné kancelářské využití.

Využití

Většina repasů pochází z kanceláří velkých firem, což už může napovědět, k čemu se hodí a k čemu moc ne. Předně, pro hraní nejsou příliš uzpůsobeny. Nedisponují totiž silnými grafickými kartami, i když i takové kousky se dají koupit.

Většinou se však repasované notebooky a PC využívají pro kancelářské aplikace (Office, videokonference, apod). Fungují samozřejmě i jako multimediální platforma, na které si lze pouštět filmy, potažmo muziku. Můžete je používat také pro surfování na internetu.

Výhodný nákup

Hlavně v případě repasovaných laptopů je potřeba při výběru zohlednit nejen vnitřek, ale také kvalitu zpracování. I ty nejlepší značky prodávají levné verze počítačů. Ty sice fungují podle předpokladů, nicméně mají vyšší náchylnost k poškození, a to primárně v oblasti pantů. Nicméně ani plastové tělo nemusí vydržet zrovna dlouho.

Proto je lepší se vždy trochu více plácnout přes kapsu a pořídit si některý z notebooků business třídy, jejichž odolnost je nepochybně o jeden řád vyšší než v případě nejlevnějších modelů. Kvalitní repasované notebooky této třídy lze koupit kupříkladu v e-shopu Pocitacezababku. Jedná se o prověřeného prodejce, který je na našem trhu bezmála již 17 let.

komerční sdělení

Image by StockSnap from Pixabay