Rozhovor s českou filmovou režisérkou Evou Toulovou

05.06.2020

Do sekce Osobnosti zařazujeme další zajímavý rozhovor. Tentokrát jsme vyzpovídali naší českou filmovou režisérku Evu Toulovou. Přečtěte si, co o sobě prozradí.

Z jakého posledního dokončeného filmového projektu máte radost?

Aktuálně dokončujeme film Casting na lásku - romantická komedie o hledání toho "pravého". Z toho mám určitě radost ohromnou. Film půjde do kin v létě pod distribuční společností Bontonfilm a v rámci toho, že se snímek líbil, se nám podařila domluvit i spolupráce s televizí Prima.

Co pro vás znamená úspěch? Co považujete za zatím největší úspěch?

To, že můžu dělat práci, která mě baví a uživí. Navíc mám jistotu, že nebude nikdy stereotypní, protože každý nový projekt znamená nový štáb, nové herce a nové dobrodružství.

Čím jste chtěla být, když jste byla malá?

Jako malá jsem chtěla být výtvarnicí. Malovala jsem od malička a místo hraček trávila čas s pastelkami v ruce. Proto jsem jako volbu střední školy zvolila obor malba/propagační výtvarnictví.

Co považujete za své přednosti?

Jsem vytrvalá a nerada věci vzdávám. Zároveň jsem poměrně pracovitý člověk, protože mě baví, co dělám. Myslím, že právě těmto vlastnostem jsem vděčná za to, že zvládnu dotáhnout projekt do konce.

Se kterými herci a herečkami se vám velmi dobře spolupracovalo?

Určitě se všemi na Castingu na lásku, především s Terkou Němcovou, Honzou Řezníčkem, Vaškem Vydrou, Lukášem Latinákem a mnohými dalšími. Spíš bych řekla, že když můžu, konfliktním hercům se raději vyhnu. Dusnou atmosféru na place nesnáším.

Popište nám váš vysněný den, prosím.

Pracovně vysněný den bych určitě nejraději strávila na place se štábem, který mám ráda. Vysněný osobní - na pláži v Karibiku s piňacoládou v ruce.

Kdo je vaším profesním vzorem?

Mám lidi, které obdivuji, ale nejsou mým vzorem. Ten ze zásady nemám, protože mít vzor vede ke kopírování, přitom v uměleckém odvětví jde o originalitu. Každý úspěšný umělec musí dělat prostě něco jinak.

Co nyní plánujete natočit?

Aktuálně jsem dopsala nový scénář, ale dokud nedokončím aktuálně postprodukované Pěšky bez hranic a Casting na lásku, nechci se soustředit na nic nového. Oba filmy mají premiéru v srpnu, tak mají prioritu.

Jste ranní ptáče, noční sova nebo workoholik bez limitů?

Jsem něco mezi workoholikem a noční sovou.

Máte nějaké životní motto, kterým se řídíte?

Líbí se mi motto: "Špatná zpráva je ta, že čas letí. Dobrá zpráva je ta, že vy jste pilotem."

Co je pro vás v životě nejdůležitější?

  1. zdraví mojí rodiny
  2. dělat, co mě baví
  3. snažit se nebýt tu "zbytečně"

Jaké je vaše vysněná filmová zakázka či projekt?

Dobový velkofilm.

Jaký je Váš nejoblíbenější film?

Mám jich hodně, ale včera jsem byla v kině na 1917 a můžu říct, že tak dobře udělanej film jsem už hodně dlouho neviděla. Z těch, co mě zrovna napadají třeba Shoplifters, Parazit, Bonnie a Clyde, Počátek, Černá labuť, Playtime, Řím, otevřené město.

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti?

Aktuálně se snažím co nejúspěšněji uvést do kin film Casting na lásku. Když se zadaří a budou hranice otevřené, teoreticky bychom měli jet točit do Černobylu. Na to se těším extrémně. A kdyby vyšlo třeba i moře a nějaké to dovolenkování, byla by to paráda.

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Foto: osobní archiv Evy Toulové

O Evě Toulové

Eva Toulová - česká filmová režisérka. Vystudovala malbu na střední škole v Jihlavě, poté režii na FAMU. Natočila jsem celovečerní filmy Šťastná /2014/, Camino na kolečkách /2017/, Jak se moří revizoři /2018/, seriál Čechovi a aktuálně dokončuje hraný film Casting na lásku a polohraný dokument Pěšky bez hranic. Kromě hraných filmů natáčí videoklipy /např. Aničce Slováčkové, Petru Luftnerovi/ a reklamy.