Rozhovor s hercem Romanem Mrázikem

27.07.2020

Přinášíme rozhovor s nezaměnitelným hercem Romanem Mrázikem. Co nám na sebe Roman prásknul? 

Z jakého posledního dokončeného projektu máte radost?

Poslední dokončený projekt, ze kterého mám radost, trval 2 měsíce, ohromně jsem si to užil a jmenoval se karanténa.

Ale vážně. Nedávno jsem dokončil film v německo-české produkci Hui Buh 2, kde hraji takového přitepleného drsňáka. S režisérem Sebastianem Niemannem jsme si docela sedli.

Co pro vás znamená role herce? Je to splněný sen, zábava, seberealizace?

Rozhodně se jedná o splněný sen. Ale je to hodně i o vystřízlivění. Teď už vím, že jsem po DAMU čekal zbytečně dlouho na příležitosti a nechodil jsem jim vstříc. Dlouho jsem si myslel, že pokud ve mně něco je, tak si to mají režiséři najít sami, třeba na divadle. Ale "B" je správně.

Pokud nepřijde štěstí samo, je třeba ho honit! Neznámý herec - žádný herec. Tak to je. Je málo herců, kteří neberou skoro každý kšeft. Patřím mezi ně.

Kam až se chcete ve světě filmu či divadla dostat? Co je vaše meta a cíl?

Rád o sobě říkám, že bych chtěl někdy hrát v divadle v Počernicích prince, v představení "Princ a Počernice." Ano je to fór.

Prozraďte, na čem právě pracujete.

S Mall.tv se o prázdninách vracíme k natáčení projektu M TEST, který už mi na uvedené televizi běžel. Dělá to se mnou Martin Krušina, což je stejný režisér jako u Vaříme.., Paříme.. a taky Volíme s Mírou, které jsou pořád k vidění na Stream.cz.

Co je pro vás úspěchem a štěstím?

Největším úspěchem a štěstím je pro mě to, že jsem se rozvedl a mám ve střídavé péči své dva syny.

Nejradši asi jsem, když mě na ulici lidi osloví některou z mých rolí. Nebo se jenom usmějí. Znamená to, že mám buď něco zapomenutého ve vousech, nebo si vzpomněli na něco vtipného se mnou. Často mě lidi zdraví jako Míru (z vaříme s Mírou), nebo Pištu (tedy slovenského ulejváka ze seriálu Přístav). To mě baví.

Jak váš život ovlivňuje, že jste mediálně známý? Zažíváte zajímavá setkání s fanoušky na ulici, v baru či jinde?

Jasně. Asi proto, že jsem dělal to Paříme s Mírou a toho ulejváka Pištu, jsem po hospodách hodně oblíbený. Je nás tam takových plno.

Máte čas na koníčky a sport?

Mám, ale nic takového neprovozuji.

Co rozhlas, nebo dabbing?

Přes 25 let dělám speakera. Tedy výhradně slovensky mluvícího. Češtinu ze zásady nedělám a ani se o to nepokouším. Mikrofon je nekompromisní a byť mi už nikdo neříká že jsem Slovák, posunuli mě mým přízvukem alespoň na Moravu. Dělá se tady hodně slovenských TV a internetových reklamních postprodukcí a jsem rád, že jsem se k této práci dostal.

Vlastně, dělal jsem v rádiu i češtinu. Někdy kolem roku 2002 jsem s kolegou Martinem Janoušem napsal a namluvil přes 600 dílů radioseriálu Doňa Mimoňa aneb Radionovely z Venezuely.

Závěrečná otázka. Jaké je vaše životní motto?

Motto? Motto nemám, ale nechal jsem se před časem přejmenovat. Doslechl jsem se totiž, že nejlepší milenci jsou indiáni a Maďaři. Proto si teď nechám říkat Ištván Winnetou.

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Foto: osobní archiv Roman Mrázik