Rozhovor s herečkou Terezou Danihlíkovou

22.11.2020

Nenechte si ujít rozhovor se sympatickou herečkou Terezou Danihlíkovou.

Z jakého posledního dokončeného filmového projektu máte radost?

Popravdě, z každého projektu, na kterém mám možnost spolupracovat, si odnáším kromě nových znalostí a hezkých vzpomínek i osobní vztah k dílu. Takže se vlastně dá říct, že mám radost ze všech dokončených projektů, obvzlášť v dnešní době, kdy se nám situace zkomplikovala. Respektive "dokončený projekt" v současné době chápu, jakože se uskutečnila má spolupráce i když premiéra filmu byla například odložena. 

Ale abych se nevyhýbala otázce - jeden z posledních filmových projektů, který mi také udělal velkou radost, byl dánský film od režiséra Ole Bornedala, v překladu Shadows in My Eyes

Jedná se o silně emotivní katastrofický film, kde jsem si hodně vyzkoušela jak herecky, tak i osobně, poněvadž jsem v té době byla dost nemocná a úplně mi odešly hlasivky - což je trošku problém, když téměř v každé scéně bylo potřeba běhat, plakat a panicky křičet.

Kolegyním herečkám se mě už zželelo a nosily mi různé kapky a pastilky do krku, abych si vůbec o pauze mohla říct o čaj. Radost jsem měla ohromnou ze splnění takové herecké výzvy, z osobního ustání mé komplikované situace a navázání přátelství s novými lidmi, které trvá dodnes. Ráda na tento film vzpomínám.

Co pro vás znamená herectví? Je to splněný sen, zábava, tvrdá práce?

Já bych řekla, že těmito třemi pojmy je naprosto přesně vystižené, co pro mě herectví znamená.

Kam až se chcete ve světě filmu dostat? Co je vaše meta a cíl?

Co nejdál to půjde. Mým aktuálním cílem je zlepšovat se a pracovat na sobě. Myslím si, že co se herectví týče, je pořád co se učit a já film dělám zatím jen krátce, takže mě ještě čeká spousta práce. Až budu mít pocit, že jsem si splnila tenhle cíl, stanovím si další.

Co je pro vás úspěchem a štěstím?

Mým největším životním úspěchem a štěstím je především moje kouzelná dcerka a celá má rodina s nejbližšími přáteli. Bez jejich podpory by všechno bylo o moc složitější, pokud by tedy něco bylo.

Jaké je vaše životní motto?

Znám mnoho životních mouder, některými se snažím i řídit, ale že bych měla jedno nějaké hlavní to asi ne. Nedávno mi psala čtenářka na můj blog Co na to Terka? krásné motto, které mi utkvělo v hlavě:

I připravení, mohou být překvapení. To se mi moc líbí.

Prozradíte, na jakém hobby či vášni jste zdravě závislá?

Přemýšlím, jestli je vůbec zdravé být na něčem závislý, ale mám hroznou neřest a tou je jídlo, především maso. Například u grilování jsem jak urvaná ze řetězu.

Jaký humor máte ráda? Kdo vás vždycky dobře pobaví?

Mám ráda asi všechny druhy humoru, poněvadž se moc ráda směju, ale jedinečný je pro mě situační humor. Ten už nikdy tak nezopakujete a smějete se mu ještě po letech.

Jak vzpomínáte na natáčení Smazaných skečů?

Kdykoliv si vzpomenu na Smazané skeče scénáristy a režiséra Petra Smazala, musím se usmívat. Byly to úžasné a zároveň šílené projekty, s úžasnou a dost šílenou partou lidí. Musím říct, že mi tahle první zkušenost s natáčením hodně pomohla a díky ní jsem se vlastně rozhodla touhle cestou jít dál.

Jak sama sebe vidíte za 10 let? Čeho chcete dosáhnout?

Rozhodně se stejným množstvím vrásek jako teď, ale s tím se asi můžu rozloučit. Určitě bych chtěla dosáhnout úspěchů, jak v rodinném, tak i v pracovním životě.

Hrála jste ve filmu Trash town. Jaký máte vztah k postapo žánru?

Trash town režiséra Leoše Kastnera byl pro mě novinkou, jelikož jsem se do té doby s takovým žánrem herecky nesetkala a ohromně mě překvapil. Jak natáčení, tak i film byl opravdu skvělý zážitek a musím se přiznat, že i dnes si sem tam promítnu snímek na toto téma.

Co vy a sport? Máte nějaký v oblibě ať už aktivně či pasivně?

Já a sport nejsme úplně kamarádi. Jediný sport, kterému se tak nějak věnuji je horolezení, tam nemůžete ohrozit vítězství týmu, ani nikoho zranit.

Jaká je vaše vysněná role ve filmu?

Když tak přemýšlím, převážně jsem hrála pozitivní role, oběti apod. Možná bych si chtěla zkusit zahrát nějakou negativní postavu.

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti? Na co se teď těšíte?

V nejbližší budoucnosti mě čeká historický celovečerní film Zbojník od režiséra Leoše Kastnera, kde jsem byla vybrána do jedné z hlavních rolí a za což bych chtěla velmi poděkovat. 

Tento projekt je celkově velmi detailně propracovaný, zobrazuje s největší přesností dobu, ve které se odehrává a pro mě bude ctí mu vdechnout život. Rozhodně se velmi těším i na natáčení dalších filmových projektů, ale zatím nebudu prozrazovat.

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Foto: Irena Motlíková

Tereza Danihlíková (7.8.1990) je autorkou internetového blogu Co na to Terka?, e-knihy Co na to Terka? a také dlouholetou divadelní a v poslední době i filmovou herečkou. K jejím zálibám patří dobový modeling, fotomodeling a především její krásná, moudrá, téměř čtyřletá dcerka, která je také ústřední postavičkou v jejích příbězích ve zmíněné knize. 

Více o vydání knihy se můžete dočíst na stránce Herečka Tereza Danihlíková vydává knížku plnou svých trapasů.