Rozhovor se stand-up komičkou Lucií Macháčkovou

19.08.2020

Přečtěte si rozhovor se stand up komičkou Lucií Macháčkovou!

Sama o sobě říkáte, že milujete humor a baví vás bavit lidi. Jak jste se k povolání stand up komičky dostala?

Moje cesta ke stand-upu nebyla úplně tradiční. Nikdy jsem nehrála divadlo, nemoderovala, nezpívala. Odjakživa jsem byla spíš psavec a bavilo mě příběhy vymýšlet. Během studia scenáristiky jsem strávila nějakou dobu v Británii, kde jsem žánr stand-up comedy poznala. To byl rok 2010 - v té době jsem věděla, že existuje Nastojáka, ale nikdy jsem nebyla na žádném představení a nijak se o to nezajímala. 

V UK mě ten žánr ale úplně uchvátil, začala jsem chodit do comedy clubů, koukat na to v televizi. 

Stand-up považuju za absolutní formu umění - nacpanou arénu s 20 tisíci lidmi zvládne dvě hodiny královsky bavit jeden člověk a nepotřebuje k tomu kapelu, velkou show, ohňostroj... jen vlastní vtipy, myšlenky, ideje. Stand-up komik je scenáristou, režisérem i hercem a ta umělecká svoboda se mi na tom líbila - je to autentický vhled do mysli člověka.

Když jsem se přestěhovala do Prahy, začala jsem chodit na české stand-up představení uskupení UndergroundComedy, které v té době začínalo a zároveň jsem začala chodit na anglické shows expatů žijících v Praze. Obojí mě moc bavilo. 

V červnu 2014 jsem se odhodlala zkusit to poprvé sama. Neměla jsem od toho žádné očekávání, bylo to spíš z hecu, ze zvědavosti. Při prvním vystoupení mě zaskočily dvě věci - jak je to těžké a jak je to skvělé. Když jsem slézala z pódia, věděla jsem, že tohle chci zažít znova. Nevěděla jsem kde ani jak, ale věděla jsem, že tuhle vlnu energie a adrenalinu potřebuju ve svém životě mít. Krátce na to jsem začala psát standupy a aktivně vystupovat v češtině i v angličtině. Jsem velká fanynka britské stand-up scény a koukat na shows známých i méně známých komiků je asi můj největší koníček.

Jak často vystupujete? Smějí se vašim vtipům více ženy či muži? Kde čerpáte inspiraci?

Normálně vystupuju asi třikrát až pětkrát do týdne. Ten pocit, kdy stojíte na podiu a rozesmějete lidi, je naprosto nepopsatelný, je to droga, euforie, je to neuvěřitelně nabíjející. Mý vtipům se smějí muži i ženy- dobrý humor nezná pohlaví! A inspiraci čerpám všude možně- většina mluvím o tom, co mě právě zaujalo. Vztahy, sex, popkultura, sociální sítě, práce.

Ráda mluvím o svém rodném kraji-jižní Moravě- a o své bláznivé rodině. Moc nemluvím o politice, ale zároveň se tomu tématu nevyhýbám a několik novějších standupů na politická témata mám.

Krom jiného zmiňujete povolání jako moderátorka, scénáristka, lektorka. Jak všechno dokážete propojit s normálním životem?

To je normální život (smích). Anebo možná není, nevím. Mně to funguje. Ráda zkouším nové věci, rozjíždím projekty, vrhám se do všeho po hlavě. Všechno, co dělám, spojuje jedno - kreativita a možnost uplatňovat a rozvíjet vlastní nápady.

Jako každý, tak i vy musíte mít nějaké koníčky, abyste unikla shonu a realitě plné stresu. Čtete, díváte se na filmy či seriály nebo relaxujete jinak?

Mám extrémně málo volného času. Asi můj největší "koníček" je můj kocourek Archie. Pak také ráda trávím čas se svým partnerem, s kamarády, chodím na túry, plavu a taky peču. Peču excelentní buchty a nikdy podle receptu. Kdo čte recepty, ten si nevěří! (smích)

Co vy a sport? Chodíte do fitka, na squash?

Chodím pravidelně do fitka a dělám už tři rok závěsnou akrobacii - na kruhu, na šále a na akrobatických strapsech. Více fotek a videí můžete vidět na mém IG @lucielotka.

Slyšela jsem, že máte ráda fantasy, konkrétně Harryho Pottera. Který díl máte nejraději a proč?

Miluju třetí díl, Vězně z Azkabanu, protože se tam snoubí taková ta dětská pohádkovost dvou prvních dílů s tím, že to začíná být už docela temný. Mozkomoři, obraceč času, Klofan...celý ten příběh je úžasný, napínavý. Ale mám ráda celou tu sérii. Pět bodů pro Nebelvír (smích).

Co vy a Pán prstenů anebo Hra o trůny? Co si myslíte o filmovém zpracování versus knihy? Splnilo to vaše očekávání?

Obě série úplně zbožňuju - jak knihy, tak obrazové zpracování. A nejvíc miluju postavu Daenerys. Ráda říkám, že jsem jí podobná - akorát si to nikdo jiný bohužel nemyslí (smích).

Cestujete i do zahraničí. Která země vám přirostla k srdci? Navštívila jste i ty, které souvisí se slavnými fantasy seriály?

Cestuju hodně (teda cestovala jsem, než přišel strýc Koronáč) - moje "oblíbená" země je Velká Británie, chvíli jsem tam i bydlela, miluju ten jazyk, humor, kulturu, styl. Londýn i velšské venkovské vesničky jsou mému srdci velmi blízké. A protože pravidelně chodím pouť do Santiaga de Compostela, mám ráda i severní Španělsko, Galicii. Je to krásná země plná přírody.

Kdyby bylo možné prožít jeden den jako nadpřirozená postava či superhrdinka, co byste chtěla vyzkoušet?

Ráda bych si zkusila být elfka - ale válečnice, jako třeba Tauriel. Být krásná a éterická, ale také být schopná nakopat protivníkům pořádně prdel. Tauriel je také lesní elfka, což se mi líbí, mám ráda přírodu, miluju jezera a dlouhé túry po horách.

Jste romantická? Sníte o princi na bílém koni, který vás požádá o ruku na břehu jezera za svitu luny?

Nejsem romantická, jsem spíš cynik a ráda stojím nohama na zemi. Nevím, jestli by "romantická princezna" mohla a chtěla dělat standup. Asi by se jí nelíbilo, že občas stojí na podiu před partou podroušených chlapů, co na ni pořvávají sprosťárny. Dělat standup zkrátka není úplně procházka Lothlórienem, občas je to spíš Moria!

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička