Rozhovor se zpěvákem Pavlem Horejšem

01.12.2020

Přinášíme rozhovor s nadaným zpěvákem Pavlem Horejšem.

Z jakého posledního dokončeného projektu máte radost?

Tak určitě ze ŠUMAVY. To byl náš poslední větší projekt. V něm se nám podařilo pomoci šumavskému psímu útulku Nalezenci Šumaváci. Z toho jsem měl asi největší radost.

Co pro vás znamená hudba? Je to splněný sen, zábava, tvrdá práce?

Hudba je mým asi největším snem ale zároveň i koníčkem. Baví mě jen tak skládat a psát texty, utápět se v melodiích, hrát na kytaru nebo zpívat. Kdykoliv, když je mi smutno, hudba mi pomůže, stačí si vzít kytaru do ruky a špatná nálada je hned pryč. 

Pořád něco poslouchám a dá se říct, že si svět bez hudby asi nedovedu představit. Hudba je pro mě samozřejmě i tvrdá práce, zejména poslední dobou. Nic nepřichází samo a navíc je dnes taková zvláštně divná doba.

Bez tvrdé práce to nejde. Jednoduše, čím víc tomu dáváš, tím více se ti vrací.

Kam až se chcete ve světě showbyznysu dostat? Co je vaše meta a cíl?

Hudbu jsem začal dělat, protože mě to bavilo. Časem se to u mě přehouplo až ve vášeň a závislost. A abych odpověděl na otázku, kam bych se chtěl dostat. Úplně by mi stačilo objíždět koncerty a dělat hudbu pro lidi. To mě dělá šťastným. 

Dotáhnout bychom to samozřejmě chtěli co nejdále, tak abychom se mohli živit jen hudbou. To by byl náš sen. Řešit vše okolo toho od skládání, natáčení až po koncertování. Česká hudební scéna je dnes ale přeplněná, v každém městě existují desítky kapel. Proto na sobě tvrdě pracujeme. Snažíme se poslouchat co nejvíce zahraniční kapely, které to podle mě dělají dobře. Z toho si pak bereme inspiraci a nápady, kterým dáváme svůj vlastní a osobitý pohled.

Chtěl byste být opět učitelem?

Tak to je docela zajímavá otázka, upřímně jsem nad tím ještě nějak moc nepřemýšlel. Dělám teď, co mě baví, mám více času na muziku, takže jsem spokojený. Určitě ale nevylučuji možnost, že se jednou k učení opět vrátím. K dětem mám skvělý vztah už od mala, kdy jsem pravidelně jezdil na tábory jako vedoucí. Takže uvidíme, jak se to celé dále vyvine.

Co je pro vás úspěchem a štěstím?

V nedávné době jsem řešil zdravotní problémy, které se z nenadání objevily. Až teprve v tu chvíli si člověk vždy uvědomí, jak moc je zdraví důležité. Takže šťastný jsem, když vše funguje, tak jak má, a já mohu dělat to, co mě baví a naplňuje. 

Velkou roli na mém štěstí hraje také, teď již, moje žena. Měl jsem opravdové štěstí, že jsem ji potkal, a že to celé dopadlo, tak jak to dopadlo. Plně mě podporuje v tom, co dělám a je prostě skvělá! A tak by to mělo být.

Jaké je vaše životní motto?

Během těch let, co dělám hudbu, jsem vypozoroval jeden fakt. Existuje opravdu mnoho lidí, kteří Vám úspěch prostě nepřejí. Budou Vás urážet, psát Vám ošklivé - nenávistné zprávy nebo Vám budou vysvětlovat, proč to, co děláte, děláte špatně. 

Nenechte se tím vyvést z míry, je to jednoduché, čím více je o Vás slyšet, tím více lidí Vás bude podporovat ale také hejtovat. Takže moje motto by asi bylo:

"Dělej, co tě baví, bez ohledu na to, co říkají druzí."

Prozradíte, na jakém hobby či vášni jste zdravě závislý?

Miluji pohyb, sport a běhání. Nedovedu si také představit svůj život bez cestování.

Jaký humor máte rád?

Jakýkoliv. Mám rád lidi, se kterými je sranda a je mi úplně jedno jestli mají suchý nebo černý humor.

Jak vzpomínáte na natáčení klipu Slečny a ženy?

Natáčení konkrétně videoklipu Slečny a ženy bylo super. Vše se dopředu připravilo a naplánovalo, takže odpadlo značné množství stresu. Samotné natáčení pak byla jedna velká legrace. 

Pobíhal jsem po našem hlavním městě, oblečený jako vesnický jouda Otík, lidi se za mnou otáčeli. Prostě naše klasické natáčení.

Láká vás kariéra herce?

Abych se přiznal tak hraní mě baví, vystupoval jsem dlouhou dobu v horažďovickém ochotnickém divadle, kde jsme hráli od komedií až po tragédie. Nedávno jsem také natáčel televizní reklamy pro společnost Zonky. V tuto chvíli se věnuji naplno hudbě, a na hraní mi moc času nezbývá, ale kdyby se naskytla nějaká možnost, tak bych si určitě rád zahrál.

Jak sám sebe vidíte za 10 let?

S kytarou kolem krku, stále ten stejný a usměvavý kluk. Jedno až dvě děti, vila na Floridě (smích).

Co vy a sport? Prozraďte nám více o vašem sportování.

Miluji sport a pravidelně jej dělám. Jsem závislý na běhání, vždy si při tom vyčistím hlavu. Mám rád také in-line bruslení, basketball, squash, stolní tenis, skateboarding, v zimě snowboarding nebo třeba plavání.

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti? Na co se teď těšíte?

Tak plánů je hned několik. Těším se zejména na natáčení našeho nového videoklipu, a pak také do hudebního studia, kde budeme tvořit nové písně.

Děkuji za rozhovor

Honza Vavřička

Foto: Lenka Horejšová