Safari park po víc než deseti letech dovezl chovného samce nosorožce černého. V chovném zařízení se zabydluje i proslulý obraceč aut

13.10.2020

V Safari Parku Dvůr Králové se zabydlují dva noví samci nosorožce. Přijeli s cílem posílit ve světě unikátní dvorský chov. Nyní si oba přivykají na nové podmínky, ošetřovatele a režim. V Podkrkonoší v současné době žije 21 těchto vážně ohrožených lichokopytníků.

Až z daleké Zoo Chester v Anglii dorazil do Podkrkonoší sedmiletý samec nosorožce dvourohého východního Embu. Cestu zvládl dobře.

"Byl ovšem trochu nervózní po dlouhé cestě, a tak jsme mu první den dopřáli absolutní klid," popisuje zoolog Jiří Hrubý.

Dvorský safari park patří k nejúspěšnějším a největším chovatelům kriticky ohrožených nosorožců dvourohých na planetě. Poslední chovný samec přitom do Dvora přicestoval v roce 2008.

"Nyní nastala doba přivézt novou krev a chov oživit," komentuje událost Jiří Hrubý.

Už týden v safari parku pobývá i téměř 29letý samec nosorožce bílého jižního Kusini. Do Česka přijel z německého Hodenhagenu, kde před rokem proslul útokem na automobil ošetřovatelky.

"V Německu se rozhodli ho nepouštět do prostoru, kam mohou vjíždět i návštěvníci. My jsme přitom hledali druhého chovného samce," vysvětluje Kusiniho příjezd Jiří Hrubý.

Zoologové věří, že Kusiniho přítomnost podpoří chuť druhého dvorského samce, Pamira, k páření. V budoucnu se plánuje také spojení Kusiniho se samicemi.

Kusini se ve Dvoře projevuje jako pohodové zvíře.

"Již nedlouho po příjezdu začal bez problémů vycházet také do venkovního výběhu a skvěle spolupracuje s ošetřovateli," doplňuje Jiří Hrubý.

Kusini ani Embu zatím nejsou vidět z návštěvnického prostoru. Až si přivyknou, budou se ale v rámci chovného komplexu nosorožců přesouvat a dostanou možnost využívat v závislosti na počasí i expoziční výběhy.