Safariběh ČSOB 2020: Běžíme pro antilopy!

29.01.2020

V sobotu 4. dubna bude v Safari Parku Dvůr Králové odstartován již 36. ročník Safariběhu ČSOB. Závod se rok od roku těší větší oblibě, jen loni se na start postavilo rekordních 1100 běžců, což byl téměř dvojnásobný počet závodníků oproti roku 2018. Jako jediný závod v České republice nabídne Safariběh tratě vedoucí Africkým nebo Lvím safari. Veškerý výtěžek ze startovného bude věnován na záchranu největší antilopy světa - antilopy Derbyho.

Stejně jako v předchozích letech budou pro závodníky připraveny tři různě dlouhé tratě. Hlavním závodem zůstává běh na 10 km, kterému bude předcházet kratší běh na 5 km. Účastníci se mohou těšit i na oblíbený rodinný běh na 2 km, jehož trasa vede Lvím safari.

Pro velký zájem je od letošního roku registrace na Safariběh ČSOB možná pouze on-line předem, a to do 31. března 2020 včetně příjmu plateb. Kapacita závodu je omezena na 1500 běžců, po naplnění kapacity bude registrace uzavřena. Proto všem doporučujeme včasnou on-line registraci i včasnou úhradu startovného.

Třicátý šestý ročník závodu je pořádán na podporu záchranného projektu pro antilopy Derbyho, kterých na Zemi zbývá jen přibližně tři sta posledních jedinců. Přestože jsou antilopy Derbyho největší antilopou světa, nedokázaly se ubránit pytlačení a ztrátě přirozeného prostoru.

"Proto se už několik let podílíme na jejich záchraně prostřednictvím projektu, který vede organizace Derbianus Conservation přímo v místě jejich výskytu - západoafrickém Senegalu," říká ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas.

V rámci záchranného projektu byly v Senegalu vytvořeny dvě záložní populace, z nichž budou zvířata postupně navracena do volné přírody.

"Kromě péče o zbývající antilopy se projekt soustředí také na vzdělávání tamních obyvatel, přípravu vzdělávacích materiálů pro senegalské školáky a organizování výprav do národních parků, kde mají děti možnost divoká zvířata vidět na vlastní oči a naučit se, jak a proč by je měly chránit," dodává Přemysl Rabas.

Kromě účasti v závodě bude možné záchranu antilop podpořit také nákupem trička z kolekce "Nechci být poslední". Trička budou k zakoupení v den závodu přímo na místě ve stánku u startu.

Safariběh ČSOB 2020 pořádá dvorský safari park ve spolupráci s TJ Dvůr Králové za podpory Města Dvůr Králové nad Labem. Hlavním partnerem běhu je Československá obchodní banka, generální partner Safari Parku Dvůr Králové, která závod zařadila do svého projektu ČSOB Na zdraví.