Seriál Most! pomohl vybrat přes devadesát tisíc pro mostecký hospic

07.01.2019

Nový komediální seriál MOST! scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského, který se natáčel v Ústeckém kraji, míří na obrazovky. První tři díly mohli diváci vidět už na podzim v exkluzivní předpremiéře v rámci regionálních projekcí v Mostě, Ústí nad Labem, Ostravě a Plzni, a také v pražském kině Aero, kde se uskutečnil maraton všech osmi dílů. Výtěžek ze vstupného, který přesáhl 90 tisíc, putuje do mosteckého hospice.

Seriál Most! startuje na ČT1 v pondělí 7. ledna ve 21:05 a diváci jej budou vídat celých osm týdnů. Každé pondělí seriálu bude předcházet pokračování jednoho z divácky nejúspěšnějších seriálů - Rapl 2, na jehož natáčení také spolupracovala Filmová kancelář Ústeckého kraje, a který se točil především v Ústí nad Labem a dalších částech Ústeckého kraje. Na postavu oblíbeného majora Kuneše (Hynek Čermák) a další postavy vyšetřovacího týmu se mohou diváci těšit 13 premiérových večerů.

"Jsem rád, že seriál budí od začátku zájem, byť samozřejmě o sympatiích diváka rozhodnou další díly a regulérní televizní vysílání. Nicméně musím ocenit koncept regionálních předpremiér v kinech, který přinesl kreativní producent Michal Reitler. Povědomí o seriálu se tak rozšířilo už před jeho samotným uvedením. I pro nás tvůrce byly tyto předpremiéry, kterých jsme se zúčastnili, příjemné. Doufám, že diváky nezklameme ani dál," říká scénárista Petr Kolečko.

"Velmi nás těší, že přítomnost filmařů nepřinesla do Ústeckého kraje pouze finanční prostředky spojené přímo s daným natáčením, ale že tvůrci seriálu přišli nad rámec s tímto úžasným nápadem předpremiér, jako poděkování regionu, kdy navíc výtěžek putuje na dobrou věc," doplnil náměstek hejtmana pro cestovní ruch Zdeněk Matouš.

"Máme velikou radost, že předpremiéry projekce třeskutého komediálního seriálu z dílny osvědčených tvůrců J. Prušinovského a P. Kolečka vyvolaly tolik pozitivních ohlasů, diváky baví a navíc se podařilo vybrat nemalý obnos, který se vrací zpět, tedy do Mostu," říká Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje. "Řada českých projektů se natáčí mimo Prahu a tvůrci si vybírají kulisy v reálném prostředí v regionech. Těší nás, že se v našem kraji točí stále více a filmaři se k nám navíc rádi vrací. Za působení Filmové kanceláře Ústeckého kraje se jedná již o čtvrtý seriál a více než desítku filmů, na kterých jsme měli možnost spolupracovat," doplňuje Hyšková.

Seriál se z převážné většiny natáčel v reálných prostředích města Most - v restauraci Severka, na Autodromu Most, v hotelu Cascade, v mostecké nemocnici, v OC Centrál, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, v restauraci U Kalendů, v místní knihovně, nebo v Chánově. V průběhu 65 natáčecích dní, po které se seriál připravoval, si v něm zahrálo celkem 821 komparzistů převážně z Mostu a okolí. "Těší nás, že měl seriál během veřejných předpremiér v kinech takový ohlas u veřejnosti a stejně tak nás těší, že výtěžek ze vstupného bude věnován právě na mostecký hospic," sdělil primátor Mostu Jan Paparega.

Most! se divákům poprvé představil v květnu na festivalu televizní a online seriálové tvorby Seriál Killer v Brně. Česká televize uvedla v internetové premiéře první díl nového seriálu. Prostřednictvím iVysílání a HbbTV jej zhlédlo přes 60 tisíc diváků. Internetová předpremiéra Mostu je v pořadí již třetí v rámci původní seriálové tvorby České televize. V roce 2017 byl takto představen seriál Trpaslík stejných autorů i tvůrčí producentské skupiny, loni pak Dabing street režiséra Petra Zelenky. Most! se stal nejúspěšnějším z nich. Více než polovina diváků ke sledování využila platformu HbbTV, další pak mobilní telefon či internetový prohlížeč.

Krajský úřad Ústeckého kraje