Šetrné čištění umělého stromku: Zbavte ho prachu a nečistot bez újmy

16.07.2025

Během léta váš umělý vánoční stromeček pravděpodobně leží někde v krabici na dně skříně nebo ve sklepě. Ale aby byl připravený na další sezónu, je třeba o něj pečovat. Právě teď je přitom ideální období na to dopřát mu potřebnou péči.

Kdy a proč stromek čistit

Luxusní umělé vánoční stromky vypadají skvěle dlouhá léta – ale pouze za předpokladu, že se o ně člověk stará. Nejde o nic složitého, ale neměli byste to podceňovat. Nejlepší je vyčistit ho hned po Vánocích a bezpečně uložit. Pokud jste to ale v tom shonu po svátcích neudělali, můžete to napravit teď. Zbavíte ho prachu, pavučin a dalších nečistot. Je důležité ho zkontrolovat zvlášť v případě, že leží v papírové krabici někde ve sklepě.

Vsaďte na prevenci

Nacpat vánoční stromeček 180 cm zpět do původní krabice je až nemožný úkol – jakmile větvičky jednou rozložíte, zpět do původního stavu je nedostanete a je proto vhodné zajistit větší krabici. Lepší volbou je textilní obal přímo na stromeček či případně plastový box pro nějaké menší modely. Důležité je, aby obal chránil před prachem a vlhkostí. Ušetříte si tak dost starostí s péčí a nemusíte se bát, že by stromek nepřežil do další sezóny.

Šetrné čištění

Přesto je dobré stromku věnovat trochu péče alespoň po sezóně. Přirozeně se na něm usazuje prach, můžou na něm zůstat třpytky z ozdob či jiné nečistoty. Stačí jen vzít prachovku nebo jemný kartáč a jehličí přetřít. Proti odolnějším nečistotám pomůže hadřík navlhčený vodou – vyhněte se agresivním chemikáliím. Pokud je stromek suchý a čistý, stačí jen větvičky jemně přitlačit k větším větvím, aby byl stromek skladnější a vešel se do obalu.

Takováto péče vám nezabere moc času, ale ve výsledku se vyplatí. Správné skladování a údržba totiž prodlužují životnost a hlavně zajistí, že stromek bude i příští rok vypadat stále skvěle.

komerční sdělení

Fotka od Joshua Choate z Pixabay