Splněné podnikatelské sny s Pražským voucherem! Praha už odměňuje talentované firmy

01.08.2019

Měli kvalitní nápad, píli, nosnou vizi i elán. Snili svůj podnikatelský sen a žili touhou nastartovat svůj byznys a posílit svoji firmu v konkurenčním boji. Vše sepsali, včas podali, získali voucher a realizovali projekt. Teď sklízejí zasloužené ovoce. Hl. m. Praha už financuje první úspěšné žadatele o Pražský voucher, program na podporu malého a středního podnikání v hlavním městě. Finanční podpora se týká až 85 % nákladů projektu.

Motivace! Skvělá šance! Klíč k úspěchu! Smysluplná věc! Především tato slova padají ze strany úspěšných realizátorů projektu, držitelů Pražského voucheru. Program Magistrátu hl. m. Prahy jim ve většině případů umožnil uskutečnit projekt, který zásadním způsobem nastartoval rozvoj jejich firem a posílil postavení na konkurenčním poli.

"S radostí mohu sdělit informaci, že na účty úspěšných realizátorů projektů právě v tuto chvíli putuje více jak 10 milionů korun," uvedl pražský radní pro oblast školství, sport, vědu a podporu podnikání Vít Šimral. Jak tyto prostředky konkrétně pomohly pražským firmám?

V kurzu byly například inovace, a to nejen u firem, které podnikají přímo v inovacích. Postavení na trhu tak pomohl upevnit například vývoj specializovaných softwarových nástrojů. Konkrétně se jednalo třeba o systémy pro sdílení a předávání informací či zefektivnění obchodních a účetních procesů. Ano. I tyto aktivity je možné pořídit z Voucheru na inovační projekty.

Nejvíce projektů bylo ale realizováno v oblasti kreativních služeb. Webové stránky a koncepci online komunikace si vytvořila například firma zabývající se konstrukcí různých typů zařízení na vysoké úrovni. Kompletní vizuální identitu, strategický reklamní obsah a propagační materiály si nechala vytvořit firma, která pomáhá investorům staveb docílit toho, aby všechny procesy stavby byly realizované s maximální profesionalitou. V oblasti e-commerce produktů se pak podařilo nastartovat několik podnikatelských projektů pomocí vytvoření moderně střižených a uživatelsky přívětivých e-shopů.  

V zahraničí se podařilo inkubovat hned několik firem. Jedna z nich nabízí řešení v propojení poptávajících právních služeb a jejich dodavatelů s přihlédnutím na lokální působnost, vytíženost, specializaci a cenovou politiku. Další z nich se inkubovala v Sydney s ambicí vstoupit na australský trh s prestiží výrobce extrémně výkonných maziv. Nesmíme také zapomenout, že se v oblasti koučingu podařilo proškolit a do světa byznysu dovednostmi vybavit hned několik pražských startupistů.

Úspěšní uchazeči měli po schválení své žádosti, podpisu a registrace smlouvy s Magistrátem hl. m. Prahy půl roku nebo jeden rok (dle velikosti rozpočtu) na realizaci svého záměru. Do té doby předali veškeré související podklady a vyúčtování. Nyní se mohou těšit na zaslouženou finanční injekci.

"Naší strategií bylo, aby dotaci získali ti skutečně nejlepší, což se povedlo. Obecně ale děkuji za účast všem přihlášeným. Je nesmírně povzbuzující vidět, kolik talentovaných, pilných a podnikavých lidí žije v našem hlavním městě," doplnil radní Šimral.

Program Pražský voucher cílí především na začínající podnikatelské subjekty do 250 zaměstnanců s obratem nižším než 50 milionů eur, sídlem nebo místem alespoň jedné z provozoven v Praze a fungující na trhu maximálně 3 roky. Výjimkou je Voucher na inovační projekty, o který mohou uchazeči zažádat bez ohledu na datum založení firmy.

Firmy si podle priorit jejich rozvoje mohly vybrat z pěti tematických voucherů - Inovační projekty, Koučing a mentoring, Kreativní služby, Pobyt v zahraničních inkubátorech a Zahraniční veletrhy a výstavy.