Svatební fotografie na vzestupu!

02.11.2022

Věděli jste, že za rok se v tuzemsku uskuteční až 50 tisíc svateb? Toto číslo se v posledních dvou letech navíc ještě zvýšilo vlivem přesunutých svateb po covidové pandemii. 

Drtivá většina těchto svateb se uskutečňuje za účasti fotografa, jehož úkolem je tento výjimečný den zdokumentovat. Ze svatební fotografie se v posledních dvou dekádách stalo prakticky samostatné odvětví.

Své o tom může říct i profesionální fotograf Marek Topolář, který se živí právě primárně svatebním focením.

"V posledních letech šel trend svateb výrazně nahoru. Lidé chtějí svatby na krásných místech, ze kterých čiší skvělá atmosféra. Zároveň chtějí mít na nejkrásnější den svého života tu nejlepší památku, což je právě mým úkolem. Na svatbách běžně trávím i 12 hodin, během kterých se snažím zachytit ty nejlepší okamžiky svatebního dění. Je to krásná práce, zároveň ale také náročná. V sezoně fotím i 30 svateb, kdy každá z nich vyžaduje pečlivou přípravu, kompletní komunikaci s novomanželským párem, samotné focení a hlavně následnou postprodukci. Nad jedno svatbou tak běžně strávím dohromady i 40 hodin času, což je neslučitelné s klasickou full-time profesí, proto je většina profesionálních svatebních fotografů v sezoně vyhraněná čistě jen na svatby."

Po výše přečteném textu si jistě všichni uvědomíme, jaký kus cesty svatební fotografie ušla při srovnání dnešních fotek a svatebních fotek našich rodičů a prarodičů.

Svatby jsou však především sezónní záležitost. Hlavní sezóna začíná v květnu a končí v září. Marek nám prozradil, na čem pracuje mimo sezónu.

"Kromě svateb se věnuji focení i jiných žánrů. Rád fotím interiéry a exteriéry, business portréty, ale i produktová focení. Taky mám jeden srdcový projekt - samoobslužnou fotobudku Revofoto, jejíž vývoj mi poslední zimy zabere hromadu času. Musím mít i další projekty, protože 5 měsíců svatební sezóny by mi na uživení nestačilo."

Fotograf Marek Topolář https://topolar.cz 

komerční sdělení