Technologickou podnikatelou pro rok 2023 je Alexandra Belingerová ze společnosti Databig

09.12.2023

Šestnáctý ročník soutěže Ocenění českých podnikatelek 2023 zná od druhé poloviny listopadu své vítězky. Porota ocenila majitelky nejlepších podniků v celkem osmi kategoriích. V informačních technologiích uspěla majitelka společnosti zabývající se vývojem e-shopů a tvorbou digitálního obsahu. Za digitální transformaci obdržela cenu teprve dvaatřicetiletá podnikatelka, Alexandra Belingerová.

V roce 2023 bylo z databáze odborného garanta CRIF – Czech Credit Bureau z celkem 24 403 firem ve stoprocentním vlastnictví ženy vybráno 1975 semifinalistek s nejlepšími ekonomickými výsledky, z nichž vzešlo 106 účastnic finále a osm vítězek v jednotlivých kategoriích.

Cena za digitální transformaci, jak se ocenění přesně jmenuje, je udělována od roku 2017, kdy záštitu nad soutěží převzalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Tato cena je udělována pod patronací společností Microsoft a DataClue.

"Mezi hlavní hodnotící kritéria patřily především rozsah digitální transformace v rámci celé společnosti, její využití směrem k zákazníkovi a také zapojení umělé inteligence, která je na výrazném vzestupu a promítá se do mnoha oblastí podnikání a života lidí obecně," uvedli zakladatel Václav Ondráček z DataClue a Martin Hruška, sekční ředitel Microsoftu.

"Prostřednictvím projektu Ocenění českých podnikatelek se již od samého jeho začátku snažíme podporovat vzdělávat a oceňovat transparentní podnikání v České republice a vytvářet nové příležitosti. Oceňujeme ženy, které podnikají, dosahují výborných ekonomických výsledků a stojí za nimi silné životní i podnikatelské příběhy. Absolutním přínosem projektu je, jak přirozeně ukazuje, co ženy dokážou vytvořit i v typicky mužských oborech." uvedla zakladatelka projektu Ocenění českých podnikatelek Helena Kohoutová.

Majitelka společnosti Databig, Alexandra Belingerová, která jako technologická podnikatelka ocenění za rok 2023 získala, vlastní firmu o dvaceti zaměstnancích, zároveň studuje doktorát v oblasti umělé inteligence a aktivně se věnuje podpoře zvyšování podílu žen v IT. Příkladně v rámci akce Úřadu vlády Týden pro Digitální Česko vedla workshop s názvem Ženy a kariéra v IT. Od vypuknutí covidu působí v charitativním projektu Počítače dětem, který zajistil přes 13.500 starších počítačů pro děti ze sociálně slabších rodin a nově začíná aktivně působit v Technologické platformě IT People, kde vede expertní skupinu týkající se umělé inteligence.

Zdroj: TZ Itpeoplecz.cz