Tělo pod skenerem
Fungování jednotlivých orgánů, civilizační nemoci, které nejsou na první pohled patrné - vysoký krevní tlak či diabetes, zhodnocení celkových zdravotních rizik a komplexní diagnostika těla. To je interní lékařství - široký obor klinické medicíny. Jako skener dokáže zhodnotit vaši celkovou kondici a prognózu do dalších let.
To rozhodně pro řadu lidí nemusí být nic příjemného. Nadváha, nezdravý životní styl, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak... výčet obtíží, které odhalí a řeší interní lékařství, by trval poměrně dlouho. Jisté je, že pokud cítíte jakékoliv bolesti a potíže zažívací, se srdcem, nevolnosti, měli byste urychleně navštívit svého praktika. Ten je lékařem první volby, provede vám základní fyzikální vyšetření a krevní odběry.
Na základě jejich výsledků a celkovém zhodnocení vašeho stavu, vás odešle ke specialistovi. Obvykle k internistovi. Naprostá většina potíží totiž plyne z omezené funkce některého vnitřního orgánu či celého komplexu zdravotních potíží.
Na interně léčí pacienty s celou škálou nemocí
Základní stavební kameny interního lékařství jsou diabetologie, endokrinologie, nemoci kardiovaskulárního systému, gastroenterologie, nemoci krve a krvetvorné tkáně, dýchacího aparátu, ledvin a močové soustavy, vnitřního prostředí a infekčních nemocí. Internisté řeší akutní i chronické fáze nemocí.
Vždy je potřeba podle konkrétních obtíží pacienta důkladně vyšetřit a diagnostikovat původ jeho onemocnění. K tomu slouží široká škála zobrazovacích vyšetřovacích metod, které se rychle vyvíjejí a například zapojením umělé inteligence do diagnostiky, internisté dokážou daleko přesněji a rychleji zacílit léčbu. Na interně se velice často léčí pacienti, u nichž se propojila řada nemocí najednou, jsou obvykle vyššího věku.
Všechno začíná důkladnou diagnostikou
Praktický lékař provede základní nasměrování svého pacienta a internisté se zabývají komplexním zhodnocením zdravotního stavu a všemi aspekty daného problému. Stačí malý příklad: zažívací obtíže mohou vycházet z nezdravého životního stylu, kterým jste si způsobili nadváhu, změny ve sliznici trávicí soustavy, diabetes, vysoký krevní tlak i cholesterol. Ztučnělé vnitřní orgány volají po rekonvalescenci a zároveň hrozí metabolickým syndromem. Jsou to spojené nádoby, které vyžadují nejen medikaci, ale celkovou změnu životního stylu.
Ambulantní léčba
Většinou léčba probíhá ambulantní formou, kdy budete po stanovení diagnózy a nastavení dlouhodobé léčby docházet na pravidelné kontroly do specializované ambulance. V případě, že budete dodržovat pokyny a rady svého lékaře a užívat léky, může tento "dozor" dostačovat. Samozřejmě mohou nastat komplikace či výrazné zhoršení vašeho stavu a poté je nutná hospitalizace a rychlá intervence, aby se váš zdravotní stav stabilizoval.
Nejčastěji k selhávání dochází u kardiovaskulárních chorob (infarkty myokardu, srdeční selhání, nestabilita krevního tlaku, kolapsy) u diabetu při nedodržování medikace a dietních chybách, u akutních potížích zažívacího traktu (žlučník, žaludek, slinivka, střeva).
Životní styl i oslabená imunita
Změny zdravotního stavu ovlivňuje nedostatečná disciplína, ale i imunita organismu. Ten bývá nemocí výrazně oslabený a tělo reaguje na jakékoliv vnější podněty: virové infekce, bakterie, zvýšený stres, nedostatek odpočinku, ale i nevyváženou hladinu vitaminů a minerálů. S oslabenou imunitou se daleko hůře tělo vyrovnává s dalšími nemocemi, které ho v průběhu života potkávají, chronické zvlášť.
Diabetici, lidé s nemocným srdcem, s obtížemi se střevy, ti všichni potřebují soustavně posilovat odolnost organismu, aby se bránil infekcím, které komplikují zvládání jejich nemoci.
Foto: Unsplash.com
Zpracovala: Andrea Ježková
Komerční sdělení