Tipy, jak se hravě naučit anglicky

11.11.2022

Známe to všichni. Chceme se naučit anglicky a nejlépe hned a snadno. Bohužel to není jen tak a nic není hned.

Nicméně lze učení angličtiny obohatit a učit se hravou formou. Víte jak na to? Ukážeme vám to.

Učení může být někdy vážně nuda. Ale obklopit se učebnicemi a psát testy rozhodně není jediný způsob, jak dosáhnout cíle. Jak se teda naučit hravě anglicky?

Jak na učení angličtiny?

Jedním z nejlepších způsobů, jak se naučit anglicky, je najít si metodu, která vám bude vyhovovat. Existuje mnoho různých způsobů, jak se učit anglicky, proto je důležité najít si metodu, která vám vyhovuje, a které se můžete držet.

Jedním z oblíbených způsobů, jak se učit anglicky, je navštěvovat kurzy angličtiny. To může být poměrně efektivní a fajn způsob, jak se naučit základy jazyka. Zároveň si i procvičíte to, co jste se naučili ve třídě.

Dalším oblíbeným způsobem, jak se naučit anglicky, je absolvovat online kurz. Existuje mnoho různých online kurzů, takže si můžete najít takový, který je vhodný pro vaši úroveň angličtiny.

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se naučit anglicky, je odcestovat do anglicky mluvící země. To vám umožní ponořit se do jazyka a naučit se ho rychleji.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob výuky angličtiny, je důležité být trpělivý a co nejčastěji ho procvičovat. Naučit se nový jazyk může být obtížné, ale se správným přístupem je to rozhodně možné.

Proč zrovna angličtina?

A proč se vlastně učit anglicky? Existuje mnoho důvodů, proč byste se měli učit anglicky, zde je několik z nich:

  1. Je to rozhodně nejrozšířenější jazyk na světě.
  2. Angličtina se používá jako úřední jazyk mnoha zemí, včetně Spojených států, Velké Británie, Kanady a Austrálie.
  3. Anglicky se dnes domluvíte téměř všude, a tak je pravděpodobné, že jazyk využijete i při rodinné dovolené.
  4. Učení angličtiny vám může pomoci získat lepší práci.
  5. Angličtina je jazykem obchodu a mezinárodní komunikace.
  6. Tento jazyk také převládá a dá se říct, že i ovládá jazyk internetu.
  7. Angličtina je jazykem vědy a techniky.
  8. Anglický jazyk symbolizuje jazyk vzdělávání. Univerzity na celém světě používají angličtinu jako hlavní jazyk výuky.
  9. A v neposlední řadě je to také zábavný a zajímavý jazyk. K dispozici je mnoho zdrojů, které vám pomohou naučit se anglicky.

Existuje opravdu spoustu důvodů, proč umět angličtinu alespoň na nějaké základní úrovni. V dnešním světě ji totiž využijete a bude se vám vždy hodit. Umět totiž jazyk, který je nejrozšířenější na světě, není nikdy na škodu.

Nicméně je možné, že jazyk využijete v budoucnosti, i když si teď myslíte opak. Například ji můžete zužitkovat při hledání nové práce. A nebo je možné, že byste ji potřebovali pro fungování vícejazyčného e-shopu. Člověk nikdy neví, co mu život přinese.

Vaše oblíbená kniha

Jistě máte nějakou svoji oblíbenou knihu, kterou byste si chtěli číst neustále dokola a nikdy vás neomrzí. Třeba i takový Malý princ je knížka, která se dá číst několikrát, ale pokaždé vám dá do života něco jiného a máte, o čem přemýšlet.

Zkuste tedy najít vaši oblíbenou knížkou v angličtině. Uvidíte, že to bude snadné a i zábavné. Zjistíte totiž, že angličtina je v tomto opravdu nekompromisní, jelikož co řeknete v češtině, řekne se v angličtině úplně jinak, a tak pomalu dojdete na to, že doslovné překládání není cesta k úspěchu.

Číst vaši oblíbenou knížku v angličtině bude pro vás super zábava, a navíc se díky tomu budete i učit anglicky. Když nebudete vědět určité slovo v angličtině, napište si nad něj český překlad tužkou. Budete si ho příště lépe pamatovat.

Pokud se bojíte celé knížky v angličtině, můžete také vyzkoušet zrcadlové knihy. Na jedné straně je stránka v češtině a na té druhé pak v angličtině. Díky tomu budete mít jakousi oporu a v ději na anglické stránce se tak neztratíte.

Anglicky hovořící přítel

Nejlepší a nejzábavnější forma učení se anglického jazyka je bezprostředně najít si kamaráda či kamarádku, která mluví pouze anglicky. Je to výzva, ale stojí to za to, a vaše úroveň angličtiny bude neskutečně stoupat.

Pokud budete s kamarádem mluvit pouze anglicky, nejenže se naučíte nová slovíčka, ale především se rozmluvíte a to je to největší plus. Tohle totiž jen tak někde nezískáte. A navíc pochytíte i určitý přízvuk, což se také hodí.

Samozřejmě můžete poprosit i někoho, kdo anglicky umí, byť je jeho rodný jazyk čeština. Ovšem bohužel bude docházet k situacím, kdy nebudete vědět, jak byste dané slovo řekli či jak se vyjádřit, a sklouzne to do toho, že budete mluvit česky. To se vám s rodilým mluvčím nikdy nestane.

Najít si kamaráda, který je rodilý mluvčí, můžete i online. Dnes je v oblibě začít chatovat a volat s lidmi na druhém konci světa. I takto se dá učit cizí jazyk. Pokud budete trénovat pravidelně, můžete si vytvořit i opravdu blízký vztah. A kdo ví, možná vaše toulky povedou příště právě za ním.

No a kde takového přítele najít? Začít komunikovat jen tak s někým, koho neznáte může být nebezpečné. Ale třeba jste se sblížili s někým na rodinné dovolené nebo při cestování. Proč si tedy nevyměnit kontakty a nepsat si i po dovolené?

Hudba, filmy a seriály

A jaký je další, možná nejzábavnější způsob učení se angličtiny? Tak to je například poslech hudby a nebo sledování vašeho oblíbeného seriálu. Ale samozřejmě v angličtině a ze začátku s českými titulky.

Jistě jste už někdy viděli seriál Přátelé. Zkuste se na něj začít dívat v angličtině a zapněte si české titulky. Přátelé jsou výbornou volbou pro začátky s angličtinou. Seriál je totiž o každodenních situacích, a tak slova, fráze a věty, které zde zaznějí, vy zaručeně použijete a zužitkujete.

Nejprve začněte se seriálem v angličtině s českými titulkami a zkuste především poslouchat. Nesmí to totiž skončit v takové situaci, kdy spíše čtete titulky a soustředíte se na každé slovo v titulcích, a tak naprosto vypouštíte mluvené slovo.

Později se přesuňte k tomu, že místo českých titulků zkusíte titulky anglické. Budete i krásně vědět, jak se dané slovo napíše a třeba to pro vás bude lepší. Nicméně pamatujte na to, že každému vyhovuje něco jiného. A v poslední řadě titulky vypněte, to začíná ta pravá zábava.

Zábavná slova

Naučit se nová anglická slova je jedna věc, ale umět je použít ve vaší konverzaci, to už je věc druhá, a taky ta náročnější. Zkuste někdy spojit slova s vizuálními představami a vjemy. Přečtěte si dané slovo, řekněte si ho nahlas a zkuste si vytvořit v hlavě obrázek s ním spojený, dále pokračujte tak, že ho zapojíte do jednoduchých vět.

A jak pokračovat? Daná slova si pište a pište. Klidně na malé lístečky a nalepte si je na místa, kde běžně procházíte. Budete je mít tak pořád na očích a pomůže vám to si je zapamatovat.

Jako malý tip pro vás máme to, že nemusíte začínat s nudnými klasickými slovíčky, klidně zkuste nějaké pestré a opravdu zábavné. Nezapomeňte, že tato slovíčka se učí nejlépe a není nic na tom si na nich zkoušet jednoduché věty. O to lepší to pro vás bude.

Další tipy

Další způsoby jak se naučit angličtinu zábavnou formou je například pomocí her. Existuje mnoho her, které lze využít k učení angličtiny. Jednou z nich je třeba i Scrabble. Tuto hru jistě využijete ke zlepšení slovní zásoby.

Další, kterou můžete použít jsou také Monopoly. Tuto hru využijete ke zlepšení gramatiky. Věřte, že při hraní těchto her si nejen zlepšíte a procvičíte vaši angličtinu, ale také si užijete spoustu zábavy s vašimi přáteli.

Trpělivost růže přináší

Nezapomeňte, že vše chce svůj čas, nic nepřijde hned. Buďte trpěliví a vytrvalí. Ostatně se říká, že trpělivost růže přináší. Myslete ale také na to, že pokud se budete postupně učit, celkový proces bude rychlejší a vaše angličtina jen a jen lepší. Držíme palce.

Tyto tipy můžete také využít pro jakýkoliv jiný jazyk, například, pokud hledáte inspiraci, jak se naučit německy. Němčina je poněkud náročnější jazyk, ale i pro něj existují zábavné formy. Hlavní je se toho nebát a jít do toho s radostí.  

Komerční sdělení