Tipy, jak si zařídit a uspořádat útulnou ložnici

11.11.2022

Ložnice je místo klidu, kam si chodíte odpočinout po náročném dni. Vždy tu načerpáte síly na nový den.

Proto je velmi důležité, abyste se ve vaší ložnici cítili útulně a co možná nejvíce příjemněji. Neuvěříte, jak moc tomu napomůže jen několik jednoduchých věcí ve vaší ložnici.

Vaše vlastní oáza klidu

Vaše ložnice by měla být vaší oázou, místem, kam si můžete jít po dlouhém dni odpočinout a relaxovat. Pokud je však vaše ložnice přeplněná a chaotická, může být obtížné se uvolnit. Níže vám ukážeme několik tipů, které vám pomohou uspořádat a zařídit ložnici tak, aby byla příjemná, a celkově přispěla k zútulnění domova jako celku.

Začněte s čistým stolem

Než začnete uspořádávat nábytek a rozhodovat, kam věci umístíte, je užitečné vyčistit ložnici od nepořádku. Zbavte se veškerého oblečení nebo předmětů, které již nepoužíváte nebo nepotřebujete. To vám pomůže mít při zařizování ložnice čistý štít, se kterým budete moci pracovat.

Vyberte si ústřední bod

Každá místnost by měla mít tzn. ústřední bod a vaše ložnice není výjimkou. Ústředním bodem může být postel, umělecké dílo nebo okno. Jakmile se rozhodnete pro ústřední bod, můžete kolem něj rozmístit nábytek a další předměty.

Udělejte si soukromí a přítmí

Ložnice je místem, kde každý z nás potřebuje soukromí. Ať už ráno vstává nebo večer uléhá. Někdo má možná ložnici spojenou i s převlékáním. Nehledě na to, že kolem ložnice se většinou točí i sexuální život většiny párů. Při takových aktivitách nikdo nechce diváky, které mohou skrz okno nahlédnout do vašich komnat.

Doporučujeme proto pořídit i příjemné závěsy a záclony z kvalitních materiálů. Pomohou vám jistě oživit design celé ložnice a zároveň vytvořit potřebné soukromí. Nehledě na to, že zatemňovací závěsy či rolety mohou dopomoct k lepšímu a kvalitnějšímu spánku tím, že vytvoří příjemné přítmí a ochrání vás před světlem pouličních lamp.

Vytvořte si útulné posezení

Pokud je vaše ložnice dostatečně velká, vytvořte si útulné posezení, kde můžete odpočívat a číst si nebo sledovat třeba televizi. Zahrňte pohodlné křeslo nebo pohovku, konferenční stolek a lampu.

Udržujte podlahu čistou

Jednou z nejdůležitějších věcí, na kterou je třeba při zařizování ložnice pamatovat, je udržovat podlahu volnou. Díky tomu bude váš pokoj působit otevřeněji a prostorněji. Pokud nemáte rádi při ranním vstávání dotek studené podlahy, můžete si pořídit i stylové koberečky, které umístíte k posteli. Tak budou vaše nohy pořád v teple.

Přidejte úložné prostory

Dbejte na to, abyste do ložnice zahrnuli dostatek úložných prostor z toho důvodu, abyste v ní mohli udržovat pořádek. Mezi možnosti úložného prostoru patří komody, noční stolky a police. Skvělým řešením jsou ale i vestavěné skříně.

Využijte osvětlení ve svůj prospěch

Dobré osvětlení může výrazně ovlivnit atmosféru vaší ložnice. Použijte lampy, které vytvoří hřejivou a příjemnou atmosféru.

Přidejte osobní prvky

Zařiďte, aby vaše ložnice odrážela vaši osobnost, a přidejte osobní doteky. Mohou to být fotografie, umělecká díla a nebo třeba suvenýry z vaší dovolené, a také jednoduché dekorace s vaším osobitým významem nebo dokonce ty, které si sami vyrobíte.

Ložnice a světová strana

Když je ložnice otočená na správnou světovou stranu, je to něco, co dělá věci jaksi správnějšími. Možná je to proto, že víte, že když ráno roztáhnete závěsy, přivítá vás sluneční světlo a vůně nového dne. Nebo když se chystáte na večerní odpočinek, můžete závěsy zatáhnout a vychutnat si naopak noční klid.

Určitý pocit bezpečí přináší také to, že vaše ložnice je na správné světové straně. Jako byste byli chráněni před veškerou negativitou a chaosem, který se může odehrávat na druhé straně.

Orientace ložnice správným směrem má mnoho výhod. Například vám to může pomoct dobře se vyspat. Podle feng-šuej je nejvhodnějším směrem pro postel orientace ke dveřím, ale ne v jedné linii s nimi. Díky tomu uvidíte, kdo do vašeho pokoje přichází a kdo z něj odchází, což vám dodá určitý pocit bezpečí.

Říká se také, že nejlepší způsob, jak zlepšit svůj milostný život, je mít ložnici otočenou na jih. Je to proto, že jih je směrem lásky a vztahů. Pokud jste nezadaní a hledáte lásku, je to skvělý způsob, jak ji přilákat do svého života. Nezapomeňte ani na sexy pohodlný župan, kterým můžete oslnit svého partnera, a nebo se do něj jen zachumlat při ranním vstávání.

Mít ložnici otočenou správným směrem má také některé zdravotní výhody. Například pokud je váš pokoj orientován na východ, budete vystaveni prvnímu dennímu světlu. To vám pomůže probouzet se s pocitem svěžesti a energie.

A pokud je váš pokoj orientován na západ, budete si moci každý večer vychutnat krásný západ slunce. Pokud tedy chcete zlepšit svůj spánek, milostný život nebo své zdraví, nezapomeňte na tyto věci při výběru nejlepšího směru pro vaši ložnici.

Úložný prostor

Než začnete stěhovat nábytek nebo kupovat nové úložné prostory, je důležité udělat krok zpět a zhodnotit, co potřebujete uložit. Nejlépe si udělejte seznam toho, co potřebujete uložit, a změřte si dostupný prostor. To vám pomůže určit si, jaký nábytek a úložná řešení budou pro vaši ložnici nejvhodnější.

Nejlepší varianta je, když využijte stěny, jelikož maximalizujete úložný prostor ve vaší ložnici. To můžete udělat například zavěšením polic nebo instalací háčků. Pomůže vám to tak uvolnit místo na podlaze a udržet pocit otevřenosti ložnice.

A nakonec především udržujte v šatníku pořádek, což znamená i rozloučení se s oblečením, které nenosíte nebo udržování organizovaných zásuvek ve vaší komodě nebo ve skříni. Vsaďte také na praktičnost, jelikož například takový praktický toaletní stolek rozhodně nebude na škodu v žádné dámské ložnici.

Kvalitní matrace je základ úspěchu

Kvalitní matrace odráží kvalitu vašeho spánku. Proč? Protože kromě jiného pomáhá i udržovat vaši páteř v rovině. To je důležité zejména v případě, pokud trpíte bolestmi zad. Dobrá matrace poskytne zádům a páteři správnou oporu a pomůže udržet páteř v rovině.

Matrace, která je kvalitní, pomůže zlepšit kvalitu vašeho spánku. Dobrá matrace poskytuje správnou oporu a pohodlí a pomáhá omezit převalování a otáčení. To vám může pomoci k hlubšímu a klidnějšímu spánku.

S matrací se váže i příjemné a objímající povlečení. I to má totiž vliv na to, jak dobře se v noci vyspíte. Určitě nám dáte za pravdu, že se uléhá úplně jinak do voňavých peřin, které něžně hladí pokožku, než do syntetických materiálů, ze kterých vám budou akorát tak elektrizovat vlasy a chlupy. Vyberte si tedy vkusné a pohodlné povlaky na polštáře i peřiny.

A co takhle barvy?

Na určitých barvách je něco, co nám dělá dobře. Mohou nás uklidňovat, uvolňovat a dokonce nám pomáhají cítit se odpočatější. Proto může být začlenění uklidňujících barev do výzdoby ložnice skvělým způsobem, jak podpořit váš lepší spánek a jeho kvalitu.

Měkké, tlumené barvy jsou obvykle nejvíce uvolňující a mohou pomoci nastavit tón pro klidný spánek. Přemýšlejte o barvách, jako je světle modrá, levandulová, světle růžová nebo dokonce některé odstíny zelené. Tyto barvy mohou pomoci vytvořit v ložnici celkový pocit klidu.

Kromě podpory lepšího spánku můžou tóny uklidňujících barev v ložnici také snížit stres a úzkost. Pokud si chcete vytvořit klidnější prostor, zvažte vymalování stěn nebo přidání akcentů v barvách, které ve vás vyvolávají pocit uvolnění a pohody.

Při výběru tedy pamatujte na to, po čem ve vaší ložnici toužíte. Je to klid a pohoda? Nebo vášeň a sexualita? Samozřejmě můžete použít i barvu, kterou máte prostě jen v oblibě. Barvy jsou obecně velmi účinným způsobem, jak si zútulnit domácnost. Tak jejich výběr nepodceňujte v žádné z místností.

Přírodní materiály do vaší ložnice

Na přírodních materiálech je něco zvláštního a jedinečného, co u umělých materiálů nenajdete. Možná je to tím, že jsou šetrné k životnímu prostředí, nebo tím, že dodávají místnosti určité teplo a pohodlí.

Ať už je důvod jakýkoliv, přírodní materiály jsou v bytovém designu stále oblíbenější, a to z dobrého důvodu. Zde vám ukážeme několik důvodů, proč byste měli zvážit použití přírodních materiálů ve své ložnici.

Přírodní materiály jsou šetrné k životnímu prostředí. Pokud hledáte způsoby, jak být ohleduplnější k životnímu prostředí, začněte u použití přírodních materiálů. Při jejich výrobě se totiž nemusí používat škodlivé chemikálie ani pesticidy a často vydrží déle než jejich syntetické protějšky.

Dále tyto materiály dodávají místnosti pocit tepla a pohodlí. Na dřevě, kameni a dalších přírodních materiálech je zkrátka něco, co působí příjemněji než chladné, tvrdé kovy a plasty. Vytvářejí v místnosti pocit útulného útočiště, nikoliv sterilního prostředí.

Taktéž přírodní materiály mohou pomoci zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti. Z mnoha syntetických materiálů se uvolňují škodlivé chemické látky, které mohou znečišťovat ovzduší v interiéru. Naproti tomu přírodní materiály nevypouštějí žádné plyny a mohou ve skutečnosti pomáhat čistit vzduch.

Ani odolnost jim nechybí. Pokud si vyberete vysoce kvalitní materiály, mohou vydržet roky nebo dokonce desetiletí. To bohužel není případ syntetických materiálů, které se mohou časem rozpadnout.

Použitím přírodních materiálů zvýšíte hodnotu vašeho domova. Jelikož jsou v současné době velmi oblíbené, může použití přírodních materiálů ve vaší ložnici skutečně zvýšit hodnotu vašeho domu při dalším prodeji.

Zkrátka a dobře použitím přírodních materiálů budete mít ložnici pohodlnější, příjemnější a ekologičtější. Dřevo, kámen, bambus a další přírodní materiály vám pomohou vykouzlit vaší vytouženou oázu klidu pro odpočinek po náročném dni. Materiály vám jistě pomohou i v případě, pokud hledáte inspiraci, jak sladit jednotlivé styly bydlení.

Vzduch a jeho vliv na váš spánek

Všichni víme, jak důležité je se dobře vyspat. Ale věděli jste, že kvalitu vašeho spánku může ovlivnit vzduch, který dýcháte?

Kvalitu vzduchu ve vaší ložnici může ovlivnit mnoho věcí, od roztočů přes zvířecí srst až po vnější škodliviny. A pokud vzduch ve vaší ložnici není čerstvý a čistý, může to ovlivnit váš spánek mnoha způsoby.

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro zajištění čistého vzduchu v ložnici, je jeho častá výměna. Jednoduchým způsobem, jak toho dosáhnout, je pravidelně otevírat okna a vpouštět dovnitř čerstvý vzduch. Nejlepší je větrat hned ráno po probuzení, když ložnici opouštíte a ještě večer před spaním, než se uchýlíte ke spánku.

Pokud žijete v oblasti s vysokou úrovní znečištění nebo pokud je zima a nechcete otevírat okna, můžete také investovat do čističky vzduchu. Čistička vzduchu pomůže odstranit ze vzduchu všechny škodlivé částice a umožní vám dýchat čistý a svěží vzduch.

Na závěr

Zkrátka aby se vám v ložnici co nejvíce příjemně odpočívalo, zvolte co nejméně zbytečností i nábytku. Dominantou je samozřejmě postel či stylové ložnicové komplety. Na to vsaďte a nejvíc peněz investujte právě do postele společně s matrací.

Dále k posteli neodmyslitelně patří z každé strany noční stolek, pokud vám to prostor dovolí a dále taky lampička například pro čtení ve vaší posteli.

Velmi často jsou součástí ložnice i již zmíněné úložné prostory nebo zkrátka šatní skříň. Ideální volba samozřejmě je, pokud je šatník v oddělené místnosti především z důvodu většího prostoru v ložnici.

Pokud ale nemáte dostatek financí na tuto volbu, nevadí. Vybírejte nejlépe vestavěné skříně, které působí jako téměř hladká a čistá stěna. Tak totiž docílíte toho, že ložnice nebude působit jako přeplněný prostor.

A nakonec mějte stále na paměti, že by v ložnici nemělo být nic, co tam není potřeba. Tedy nemělo by zde nic překážet či by zde neměly být věci, které vám budou bránit ve vašem průchodu. Dbejte na pohodlí, čistotu a vzdušnost interiéru vaší ložnice. To je totiž základ kvalitního odpočinku.

Komerční sdělení