Tomáš Zástěra: OPOUŠTÍM OSTROV - Humorné příběhy z mého života

19.10.2022

Mohl jsem být uklízečem v nemocnici. Mohl jsem utonout v hluboké noci uprostřed přehrady. Kormidlovat plachetnice na Jadranu, hrát na klavír v koncertních sálech nebo být gynekologem. O tom, že se tak nestalo, rozhodovaly životní náhody a příhody, které směřovaly a protínaly můj život.

Na řadu z nich jsem si znovu vzpomněl až při vyklízení svého bytu. Budu se stěhovat z místa, které pro mě vždy bylo ostrovem bezpečí. A věci, které balím do krabic nebo vyhazuji, mi znovu rozehrály události, se kterými jsou úzce spojeny. Sedmnáct věcí. Sedmnáct příběhů. A sedmnáct situací, které se mi v životě skutečně staly. U některých jsem se hurónsky smál, u jiných ronil slzy a brodil se v smutku. Bohužel, bohudík. Protože až s odstupem času můžeme bezpečně říct, že všechno se odehrálo tak, jak mělo. A pokud se tato kniha stane jednou z vašich věcí, doufám, že s ní budou ve vašem životě spojeny jenom situace pohodové a plné úsměvů.

Ukázka z knihy:

Je to už nějaká doba, kdy jsem se účastnil reality show Survivor, která tehdy běžela na obrazovkách ve vysílání televize Nova. Je možné, že jste neviděli ani díl, a proto stručná rekapitulace. Odvezli nás do Dominikánské republiky na pustý ostrov, kde jsme za svízelných podmínek, téměř bez jídla, museli ve skupině přežít. Každý den jsme navíc soupeřili proti druhému, na jiném ostrově přežívajícímu kmeni o jídlo a nezbytné předměty. Každý týden odešli dva soutěžící, které chtěli ostatní členové společenstva vyřadit. A tak nás postupně ubývalo. Vydržel jsem nakonec třicet devět dní. Bylo nás čtrnáct z původních čtyřiadvaceti, když jsem si závažněji zranil koleno a po vyšetření musel soutěž nedobrovolně vzdát. Opustit ostrov.

Tato kniha však není o odjezdu z exotické show, ale o opouštění ostrova jiného. Ostrova bezpečí. A tím pro mě vždycky byl můj byt.

Od tří let bydlím na stejném místě. Jsem tu zakořeněný jako statný listnáč v kamenité půdě. Stěhoval jsem se nanejvýš za vysokoškolských studií na plzeňskou kolej a po škole zase hezky domů. A vždycky, když mi někdo vypráví, kolikrát za život už změnil své bydliště, jen nevěřícně koukám. Když si totiž představím, že by se to mělo stát mně, jímá mě až autistická hrůza. Celý náš život je vlastně zvyk. Na práci, na stres, na víkendy, na partnerku či partnera i na náš neodvratný konec. Někdo je zvyklý zvyky porušovat, někdo je naopak až ortodoxně drží. A já se celý život držel jedné adresy, jednoho pražského bytu ve čtvrti Malvazinky. Prožíval jsem tu svá nejlepší i nejhorší období. Každičký šrám na zdi rozpoznám a dokážu k němu přiřadit i důvod a datum jeho vzniku. A protože omítkových "jizev" za dekády přibylo, kohoutky omšely a začaly kapat a kachlíky vyšly z módy už v devadesátkách, přišel čas na rekonstrukci. Totální. Nic už po ní nebude stejné. Změní se dispozice, podlahy, kachlíky, dveře, kuchyně i postel. A při takovém rozsahu prací není jiná možnost než se odstěhovat. Minimálně na půlrok opustit byt. Můj ostrov bezpečí...

Tomáš Zástěra (*1979, narozený ve znamení Střelce) je bavič a moderátor rádia Evropa 2, kde působí už od roku 2013. V letošním roce byl jedním z účastníků nejdrsnější reality show světa Survival na TV Nova. Na pustém ostrově vydržel ale jen 39 dní, poté ho bohužel musel kvůli závažnému zranění kolene opustit.

Autor i foto: Petr Mráček