Trendy ve světě kávy

17.12.2020

Ty tam jsou doby, kdy měla naše společnost na výběr buď klasického českého turka se šlehačkou, nebo rozpustnou variantu, která tvořila jeden čas největší boom. V tabulce počtu šálků na osobu/den, jsme se posunuli do první desítky. V České republice připadá na člověka 1,2 šálků denně. To z nás nepochybně dělá národ kafařů. Díky dovozu, e-shopům, odborníkům a milovníkům kávy máme o ní nepřeberné množství informací a možností. Tak se posunulo vnímání této černé královny z nutného ranního rituálu téměř na obřad. Pojďme si některé trendy připomenout.

Od koho kupuji svoji kávu

Již mnohem častěji chceme znát původ toho, co jíme či pijeme. Vyhledáváme proto BIO označení a pěstování takzvaně fair trade, což je káva, kterou farmáři sklidili a za férových podmínek se poměrná část peněz, dostala přímo právě k nim, a nejen k dovozci. Například certifikace Rainforest Alliance, což je označení neziskové organizace, která dává vědět, že kávový průmysl neničí přírodu, obnovuje ji a podporuje práva pracovníků. Její označení můžete znát jako obrázek se zelenou žabkou v kruhu.

Je úžasně variabilní

V létě mícháme espresso s tonikem a ledem, v zimě přidáváme různá koření či čokoládu. Pokaždé tak dokážeme vytvořit něco nového a zajímavého. Stejně tak je to i s přípravou. Frenchpress, džezva, driver - jiným postupem vykouzlíme chuť a hloubku. Pro různou úpravu se hodí jinak namletá hrubost zrn, nebojte se proto nechat si v pražírnách či specializovaných obchodech poradit.

S kofeinem či bez

Mnoho studií již probralo všechny aspekty této látky. Tak víme, že na nás působí jako stimulátor myšlení a fyzické výkonnosti, podporuje psychiku, ale zároveň vytváří i jistý návyk s abstinenčními příznaky. Může zhoršovat některá onemocnění žaludku či nespavost. Díky mnohým alternativním nápojům a kávovinovým směsím, se dá však nahradit na rozumnou míru.

Sbližuje nás

Ať už potkáte kamarádku po sto letech, či chcete lépe poznat svůj protějšek, na mysl vám vyvstane otázka - ,,Nezajdeme na kafe?". Různé stylové kavárny, které si dováží vlastní pražená zrna, prodávají právě třeba fair trade kávu a najdete je doslova již na každém rohu. Pořádají i spoustu dalších aktivit od ochutnávek kávy, přes různé kurzy správné přípravy, až po výlety za její sklizní.

Káva se stala v našem světě pojmem, životním stylem i nedílnou součástí každého dne. Každý z nás má ve svém okolí určitě spoustu příznivců kávy, neváhejte jim udělat radost třeba kvalitní zrnkovou kávou, nebo rovnou třeba samotným kávovarem.

Přejeme šťastné a veselé kávové Vánoce.

Image by Jill Wellington from Pixabay