Tvůrci Černobylu na kolečkách otevřeli laser game arénu v Říčanech

14.06.2021

Tvůrci filmu Camino na kolečkách, ve kterém se vydali spolu s vozíčkářem s roztroušenou sklerózou, pěšky 640km Španělskem, se chystají na novou expedici - tentokrát do Černobylu.

Tisková konference se konala ve zbrusu nové laser game aréně v Říčanech, kterou tvůrci v rámci akce otevřeli.

Týmu Camino na kolečkách se podařilo v dubnu letošního roku vybrat od přispěvatelů potřebné prostředky na další výpravu a natáčení dokumentu v Černobylu. O tom, jak bude vypadat cesta i slíbený snímek, promluvili na nedělní tiskové konferenci.

Stejně jako Camino na kolečkách i Černobylskou výpravu bude opět natáčet osvědčená dvojice - režisérka Eva Toulová a kameraman a střihač Tomáš Lénárd. Film s názvem Černobyl na kolečkách, který vznikne, bude nejen dokumentem Honzovy cesty, ale i snímkem o roztroušené skleróze a životních omezení, která sebou nemoc přináší.

"Černobyl je pro mě, jako pro filmaře, atraktivní místo budící velký respekt, který se určitě na filmu promítne. V tomto dokumentu se plánujeme více naměřit na roztroušenou sklerózu a její život s ní." uvedla režisérka Eva Toulová.

"Když mě Honza Dušek, pacient na invalidním vozíku s roztroušenou sklerózou, oslovil s prosbou vydat se do Černobylu, chvíli jsem váhal, protože výprava Černobylem bude daleko náročnější než španělské Santiago, do kterého jsem sám doputoval a uměl jsem se v prostředí orientovat. Ovšem Honzův optimismus a heslo že nic není nemožné mi dodalo odvahu a rozhodl jsem se jít do toho s ním." uvedl producent a poutník Petr Hirsch, který projekt Camino na kolečkách v roce 2017 organizoval.

V rámci toho, že se kameramanovi Tomáši Lénárdovi během koronavirové pandemie podařilo dostavět Lasergame arénu v Říčanech, místo pro slavnostní tiskovou konferenci bylo jasné! Jan Dušek spolu s týmem projel slavnostní páskou a aréna se tak slavnostně otevřela.

Expedice do Černobylu startuje 19. září letošního roku. Expedici zaštiťuje svým patronátem jaderná fyzička Dana Drábová.

Autorka fotografií: Jana Kopečková

Harmonogram expedice

Neděle 19. září 2021, 18 hodin
Slavnostní start expedice Chata Prašivá ( Vyšní Lhoty)
Mapa: https://mapy.cz/s/lodacolujo

Otevřeno pro veřejnost, možnost rozloučit se s Honzou a popřát jemu a celému týmu přání na cestu.

Pondělí 20. září 2021
Fyzický odjezd z Chaty Prašivá.

Úterý 21. září 2021
Příjezd do černobylské zóny, ubytování v hotelu Desyatka.

Středa - sobota (22. - 25. září 2021)
Prohlídka černobylské zóny, elektrárny, okolí, černobylské bábušky, pravoslavný klášter, setkání s člověkem, který se přímo podílel na likvidace havárie.

Sobota 25. 9. 2021
V podvečerních hodinách přesun do Kyjeva.

Sobota-pondělí 25. - 27. září 2021
Program Kyjev a okolí.

Úterý 28. září 2021
Přesun do horské oblasti (okolí Hoverla) - https://mapy.cz/s/hofopadore

Středa-pátek, 29. - 30. září 2021
Turistika v oblasti, pokus o výstup na nejvyššího horu Ukrajiny, na Hoverlu (2061 m. n. m.) - https://cs.wikipedia.org/wiki/Hoverla.

Sobota-neděle 1. - 3. října 2021
Návrat do ČR.