Umělá inteligence může pomoci i k lepším fitness výkonům

06.06.2024

V posledních letech se umělá inteligence (AI) stala klíčovým prvkem v mnoha odvětvích a proniká i do světa fitness, posiloven a kruhových tréninků. Díky pokročilým technologiím a schopnosti zpracovávat velké množství dat, které pronikají do běžných nositelných zařízení, přináší AI revoluci do způsobu, jakým lidé posilují, cvičí a zvyšují svou fyzickou kondici a atraktivitu.

"Trenéři na nejvyšší úrovni využívají nejrůznější technologie ke správnému nastavení tréninku sportovců dlouhodobě. Masivní rozšíření AI však nově přineslo, že tyto možnosti jsou dostupné každému. Záleží jen na sportovci, jak tyto možnosti využije," říká Michal Černý ze společnosti Audiopro.

Výhodou použití AI ve fitness je, že stroj dokáže na rozdíl od člověka zpracovat obrovské množství dat. Navíc moderní tréninkové služby sbírají data od tisíců až milionů uživatelů a jsou tak schopny poradit každému.

Personalizované tréninkové plány 

Expertní přístup zkušeného trenéra je samozřejmě těžko nahraditelný, ale velkým přínosem AI je, že sama a rychle analyzuje osobní údaje uživatelů, které porovnává s daty milionů dalších sportovců. Na základě věku, váhy, výšky, deklarovaných fitness cílů, zdravotní historie a dalších dat vytváří plány cvičení, které jsou plně přizpůsobeny individuálním potřebám. Zná totiž nejen vaše data, ale i aktuální kondici, cíle a životní styl.

"Jedním z příkladů je třeba FitnessAI. AI pak se sledováním cvičení a výkonů v reálném čase, hodnotí pokroky, poskytuje zpětnou vazbu a nabízí úpravy tréninkového plánu podle aktuálního výkonu a kondice uživatele," říká Aryna Levchenko z Xero Shoes.

Virtuální trenéři

Aplikace poháněné AI nabízejí v nejrůznějších přenosných zařízeních virtuální trenéry, kteří vedou uživatele skrze cvičení. Při naplňování výše uvedených plánů dávají pokyny, motivují, podobně jako osobní trenér. Jejich výhodou však je dostupnost 24/7.S virtuálním trenérem mohou mít profesionální instrukce k tréninku i běžní hobby sportovci. Automatickou úpravou proměnných tréninku, jako je intenzita a trvání v reakci na pokrok a výkon uživatele, fungují fitness aplikace založené na umělé inteligenci zcela personalizovaně s ohledem na individuální potřeby a možnosti sportovce.

Zlepšení zdraví a prevence zranění AI také v neposlední řadě pomáhá na základě analýzy dat identifikovat chyby nebo nevhodnou intenzitu cvičení, což pečuje o zdraví, snižuje riziko zranění a zvyšuje efektivitu tréninku. Tomu pomáhají i pokročilé aplikace, jako je KinesteX, které využívají technologii počítačového vidění ke sledování a analýze pohybů pomocí kamery zařízení.

Kromě tréninkových plánů AI poskytuje na základě komplexního zhodnocení potřeb také personalizované nutriční plány, které pomáhají uživatelům dosáhnout jejich fitness cílů zdravým a vyváženým způsobem.

Gamifikace je motivace

AI fitness aplikace také vnášejí zábavu do fitness pomocí gamifikace. Díky začlenění prvků, jako jsou výzvy, odměny a soutěže, AI fitness aplikace činí tréninky poutavější a motivující. Umělá inteligence zlepšuje dodržování cvičebních režimů přizpůsobením fitness programů tak, aby vyhovovaly individuálním cílům uživatelů, díky čemuž jsou poutavější.

Účinnost tréninku za podpory AI a strojového učení závisí na kvalitě dat, která jsou k dispozici, a na algoritmech, jež jsou použity pro analýzu a generování doporučení. Nedostatečná data mohou vést k nepřesným výsledkům.

"AI poskytuje nástroje a znalosti, které byly dříve dostupné pouze pro elitní sportovce, nyní jsou však na dosah každému. Jako optimální se jeví v kombinaci lidského trenéra a technologií. Trenér pak může využívat data a doporučení z algoritmů k lepšímu plánování a individualizaci tréninku," uzavírá Aryna Levchenko z Xero Shoes.

Tip na závěr: Xero Shoes Nexus Knit, víceúčelové tréninkové boty

Atletická stavba modelu Nexus Knit je dostatečně pevná na to, aby vám dodala sílu při každém náročném tréninku, a zároveň dostatečně stylová na zbytek dne. Prémiová pletená konstrukce boty odvádí vlhkost a poskytuje prodyšnost, pohodlí a rychlost. Podrážka FeelTrue dodává pocit rovnováhy a stability i při pohybu v terénu. Tento model je k dispozici jak pro muže, tak ženy. Boty koupíte za 2750 Kč v internetovém obchodě www.xeroshoes.eu/cs/ a ve specializovaných prodejnách a e-shopech.

TZ ASPEN PR