Unikátní zlatý poklad spatří návštěvníci Muzea Sokolov, kteří se již brzy podívají do zámeckého sklepení

13.08.2019

Další kulturní institucí, do jejíž rekonstrukce Karlovarský kraj investoval nemalé finanční prostředky, je Muzeum Sokolov. V uplynulých měsících zde řada odborníků pracovala na zpřístupnění zámeckého sklepení, ve kterém bude mimo jiné vystaven i unikátní zlatý poklad. Návštěvníci si jej budou moci prohlédnout už během první zářijové soboty.

Celkové náklady na zpřístupnění sklepení zámku, v němž sídlí příspěvková organizace Karlovarského kraje Muzeum Sokolov, dosáhly částky zhruba 15, 8 milionu korun.

"Jsme rádi, že se nám je podařilo oproti původnímu předpokladu snížit o více než 2,2 milionu korun. Město Sokolov se na rekonstrukci podílelo 3 miliony korun, zbytek hradil Karlovarský kraj. Největší položkou v rozpočtu byly samozřejmě stavební úpravy, které zde probíhaly od října minulého roku. Další peníze byly vynaloženy na nákup vitrín s moderními bezpečnostními prvky, nový nábytek a figuríny. Expozici oživí například voják ze třicetileté války či hraběnka Nosticová. Ta se bude koupat v prostorách někdejší koupelny, na jejíž zbytky se náhodně narazilo během rekonstrukce," upřesnila náměstkyně hejtmanky Karlovarského kraje pro oblast kultury a památkové péče Daniela Seifertová.

Asi největším lákadlem pro návštěvníky bude zlatý poklad, jenž byl objeven v roce 1994 při výkopových pracích. Špinavý balíček k úžasu všech přítomných ukrýval drahocenné náhrdelníky, brože, čelenku, manžetové knoflíčky a další šperky z bílého a žlutého kovu. Jak se později ukázalo, poklad pochází pravděpodobně z druhé poloviny 19. a z první čtvrtiny 20. století. Kromě šperkařského umu tehdejších zlatníků mohou zájemci při prohlídce zámeckého sklepení obdivovat také základy původního vodního hradu ze 13. století, které byly vykopány a zakonzervovány archeology Muzea Karlovy Vary Jiřím Klsákem a Janem Tajerem. K vidění budou i střílny z 15. století, nápisy vězňů z 16. a 17. století a mnoho dalšího.

"Jedinečná expozice zámeckého sklepení bude poprvé zpřístupněna v rámci oslav Dnů evropského dědictví, které připadají na 7. září. Pro malé i velké návštěvníky máme u této příležitosti přichystaný bohatý kulturní program plný hudby a tance. Ve městě bude zároveň probíhat i tradiční Den horníků a hornická pouť, během nichž si Sokolov připomene 740 let od první písemné zmínky. Na všechny se tedy již nyní velmi těšíme," dodala Daniela Seifertová.