Úspěchy mladých českých astronomů na Srí Lance

25.10.2018

Český tým přivezl z XXIII. Mezinárodní astronomické olympiády (XXIII. IAO) jednu stříbrnou a tři bronzové medaile.

Dvacátý třetí ročník Mezinárodní astronomické olympiády hostilo od 6. do 14. října 2018 město Kolombo na západním pobřeží Srí Lanky. Organizátoři připravili zajímavé soutěžní úlohy a pestrý doprovodný, odborný a kulturní program.

Stříbrnou medaili z loňska obhájil Marco Souza de Joode z Gymnázia Nad Štolou v Praze. Bronzové medaile získali David Bálek z Gymnázia Příbram, Josef Knápek z Gymnázia Ostrava-Zábřeh a David Kománek z Gymnázia Špitálská v Praze. V počtu získaných ocenění jde o čtvrtou nejúspěšnější reprezentaci českého týmu na dosavadních mezinárodních soutěžích. Čestná uznání obdrželi Tomáš Patsch a Natálie Maleňáková, oba ze Slovanského gymnázia v Olomouci. Českou delegaci vedli PhDr. Ing. Ota Kéhar, Ph.D. z Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni a RNDr. Václav Pavlík z Astronomického ústavu UK v Praze. Jako pozorovatel se akce zúčastnil Bc. Ondřej Theiner z Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze.

Celkové vítězství v kategorii mladších žáků získal Tanawan Chatchadanoraset z Thajska, v kategorii starších žáků Aleksei Šiškin z Moskvy, který zároveň obdržel nejvyšší počet bodů ze všech 83 účastníků obou kategorií. Ve třech soutěžních kolech řešili účastníci teoretické úlohy, zpracovávali praktické úlohy a řešili náhradní úkoly v rámci pozorovacího kola, protože počasí neumožnilo uspořádat toto kolo pod noční oblohou.

Závěrečný ceremoniál se konal přímo v hotelu Pegasus Reef, v místě, kde před několika dny účastníci řešili příklady teoretického a praktického kola. Během ceremoniálu vystoupili generální inspektor policie Srí Lanky pan Pujitha Jayasundara a děkan přírodovědné fakulty Univerzity v Kolombu prof. Ranjith Mahanama. V druhé části ceremoniálu se uskutečnilo dlouho očekáváné předání diplomů a medailí jednotlivým účastníkům a tím i oficiální zakončení 23. Mezinárodní astronomické olympiády. Na závěr bylo vystoupení studentů z univerzity vizuálního a hereckého umění.

Tým Astro.cz