Ústecká zoo zabodovala v soutěži Bílý slon

25.04.2019

Sdružení Česká zoo ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) vyhlašuje již od roku 1994 soutěž o nejlepší odchov a stavbu (či přestavbu) v daném roce. Snaží se tímto způsobem ohodnotit obětavou práci chovatelů a zaměstnanců každé zoologické zahrady sdružené do UCSZOO. "Pokud se podíváte na rozmanitost druhů na naší planetě, musíte dojít k názoru, že se ten nejlepší či nejcennější odchov nedá určit. Komise složená z jednoho člena výboru sdružení a osmi nezávislých odborníků určených UCSZOO se snaží co nejobjektivnější určit pořadí v jednotlivých kategoriích. Po 25 letech, co sdružení Česká ZOO ceny předává, je poznat, že se chovatelé a v českých a slovenských zoologických zahradách dávno zařadili mezi světovou špičku a v mnohých směrech by se svět mohl učit spíš od nich. Každý nominovaný odchov si ocenění "BÍLÝ SLON" bezesporu zaslouží," sděluje předseda sdružení Jaroslav Svoboda.

Za rok 2018 se do soutěže o odchov roku a stavbu roku přihlásilo 17 institucí UCSZOO (z celkového počtu 20) s nominací 10 staveb a 50 významných odchovů. Do kategorie "savci" bylo nominováno 25 odchovů, do kategorie "ptáci" 18 a do kategorie "ostatní" sedm odchovů. "Naše zoo zaslala po uvážení celkem pět přihlášek splňujících dané podmínky, což je u staveb a rekonstrukcí délka provozu 12 měsíců, u odchovů dosažení stáří čtyř měsíců života mláďat", vysvětluje ředitel zoo Roman Končel. "Do kategorie přestavby jsme vybrali naši nově rekonstruovanou expozici pro tučňáky brýlové, která byla slavnostně otevřena na začátku prosince 2017. Kategorie odchovů - savci zahrnovala mládě medvěda malajského, které se narodilo po sedmileté pauze nejen u nás, ale v celé Evropě, a dvojčata nosálů bělohubých. Jednalo se o první odchov našeho nově sestaveného páru, José a Rosalinda se v té době spolu se zvířaty ze Zoo Magdeburg stali jedinými úspěšnými rodiči v celoevropském měřítku. V kategorii "ostatní" se do užšího výběru dostal korovec mexický vyklubaný na začátku ledna loňského roku a kajmánci malí, kteří sice přišli na svět již v roce 2017, ale tehdy nesplňovali podmínku věku. Každopádně se jednalo o výjimečný odchov, v historii zoo to bylo poprvé, kdy se to chovnému páru podařilo, a v té době jsme byli jediní v Evropě", dodává Roman Končel.

"Odchov je o to cennější, že se zdařil přirozeným způsobem. Samice si z předloženého materiálu sama nahrabala kupu, do které nakladla vejce, snůšku si ostražitě hlídala," popisuje chovatel František Šubík. "Po čtyřech měsících nastal proces líhnutí, celkem se vyklubalo deset mláďat. Část jsme nechali v expozici s rodičovským párem, kde je mohli pozorovat i návštěvníci, zbytek jsme pro jistotu oddělili a umístili do zázemí. Zajímavé je, že se po vylíhnutí mláďat rapidně změnilo chování samce, který začal být agresivní a mláďata urputně bránil," dodává chovatel.

Slavnostní udělování cen "BÍLÝ SLON 2018" se konalo pod záštitou města Fulnek ve středu 17. dubna 2019 v prostorách bývalého Kapucínského kláštera ve Fulneku. "Vítězové nejsou do posledního okamžiku známi, takže je to překvapení pro všechny účastníky," popisuje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová. "Musíme s potěšením konstatovat, že naše zoo proměnila hned dvě nominace, neboť v kategorii "ostatní" získala 1. místo za odchov kajmánků malých a 3. místo za korovce mexického. Slavnostního předávání se zúčastnil ředitel zoo Roman Končel a chovatelé František Šubík (terarista) a Zdena Nyáriová, chovatelka v pavilonu exotária", dodává Věra Vrabcová.

Zoologická zahrada Ústí nad Labem