Útulné, rychlé i romantické bydlení? Roubené domy se těší čím dál většímu úspěchu. A oprávněně!

01.04.2023

Proč bydlet právě v roubence či dřevostavbě? Jaké výhody má takové bydlení? A proč je v mnoha ohledech výhodnější než bydlení v klasickém zděném domě? V tomto článku se dřevěným stavbám podíváme na zoubek.

Lepší tepelná ochrana

Doba jde kupředu v mnoha oblastech, a právě i v případě dřevěných staveb se doba posunula o mílové kroky dopředu. Věděli jste, že dnešní konstrukce na bázi dřeva mají srovnatelné fyzikální vlastnosti jako ty zděné? Dřevěné stavby mají o mnoho lepší parametry z hlediska tepelné ochrany, což je jejich velkou výhodou v době neustálého zdražování energií. V roubence máte po zatopení ihned krásné teplíčko, kdežto ve zděném domě trvá nejméně tři hodiny, než se teplo naakumuluje.

Pozitiva pro životní prostředí

Mysleli jste si, že dřevostavby narušují životní prostředí? Je tomu přesně naopak. Dřevěné stavby snižují zátěž životního prostředí právě díky tomu, že jsou využity obnovitelné zdroje. Právě Česká republika je jednou ze zemí s nejlepším hospodářstvím v Evropě, kde využití dřevní hmoty nepřevyšuje jeho těžbu. Opravdu se nemusíte bát, že díky roubenkám nám tady nezbyde ani jeden strom.

Další příjemnou výhodou dřevěné stavby je pozitivní vliv na psychiku člověka. Ano, čtete správně. Dřevo má schopnost ovlivnit pozitivně lidskou mysl díky své vůni, barvě i své textuře. Uznejte sami, že pokud se jdete projít do lesa, cítíte se hned lépe.

Při stavbě roubenky počasí nehraje žádnou roli

Běžné zděné domy se staví i více než rok, a to i v závislosti na ročním období. U takových domů je potřeba využít tzv. mokré procesy, které prodlužují dokončení stavby. Kdežto u dřevostavby na klíč se naopak využívají suché procesy (kromě základů), díky čemuž je možné stavět v kterémkoliv ročním období. Taková stavba může být postavena již za tři měsíce. Po dokončení stavby je možné se okamžitě nastěhovat a není třeba čekat na vyschnutí a "vyzrání" domu jako je tomu u zděných systémů.

Výhodnější cena

Sníte o dřevěném domu? V dnešní době můžete pořídit roubenku do milionu korun. To je opět oproti zděnému domu velký rozdíl. I v případě rekonstrukce roubenky se nevydáte ze všech vašich úspor. Důvodem je právě výroba z obnovitelných zdrojů.

Čemu jste doposud možná věřili, ale není to pravda

Existuje několik mýtů o dřevostavbách, které vás dodnes možná matou. Například životnost roubenky. Mysleli jste si, že dlouho nevydrží? Opak je pravdou. Dřevěné stavby podléhají přísným normám na pevnost, stabilitu i životnost, proto kvalitní roubenka vydrží i 200 let! Jedním z mýtů je také například to, že dřevostavba snadno shoří. V dnešní době se již povrch dřevěného materiálu opracovává speciálním způsobem, díky kterému je stavba vůči požáru mnohem odolnější. Máte strach z toho, že váš dům napadnou brouci nebo houby? Pokud zvolíte zkušenou firmu, která vám postaví kvalitní konstrukci, můžete v klidu spát. Poslední mýtus, který se vám možná honí hlavou je, že dřevěné domy jsou neekologické. Jak už jsme uvedli výše, dřevěné stavby naopak podporují životní prostředí. Řekněme si narovinu. Nerosty, které se vytěží pro zděný dům, už nikdy nenarostou, kdežto dřevo ano.

Už váháte, zda si namísto zděného domu pořídíte raději roubenku? Pokud ano, určitě se můžete těšit na romantické a praktické bydlení s mnoha výhodami.

komerční sdělení