V Dukovanech představí největší jadernou vinici a předvedou světovou premiéru promítání filmu na chladicí věž

26.06.2020

Na pátek 3. července připravují energetici z Jaderné elektrárny Dukovany hned dvě světová "nej". První je slavnostní představení největší jaderné vinice, která se nachází v širším areálu elektrárny a druhou je světová premiéra obří filmové projekce na betonový plášť jedné z osmi chladicích věží s novým projektorem se svítivostí 50 000 lumenů od společnosti Panasonic. Diváci Letního kina a autokina pod chladicími věžemi Jaderné elektrárny Dukovany tak budou moci mimořádně shlédnout film z vinařského prostředí Bobule, jehož trilogii představí i protagonisté filmu.

Počet vysázených hlav révy vinné symbolizuje aktuální dosažitelný výkon všech čtyř dukovanských bloků, je tak pravděpodobně největším vinohradem, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží s jedinečnými mikroklimatickými podmínkami.

"Jaderný vinohrad je novým turistickým místem přístupným návštěvníkům regionu v průběhu celého roku. Turisté si mohou vinici prohlédnout zblízka a odpočinout si pod dominantou elektrárny, kterými jsou 125 metrů vysoké chladicí věže," sdělil ředitel jaderné elektrárny Roman Havlín.

Filmová projekce na chladicí věže vyžaduje maximální kvalitu a klade tak vysoké nároky na světelné parametry projektoru. Díky společnosti Panasonic a jejich nejvýkonnějšímu 4K laserovému projektoru PT-RQ50K, , bude možné v pátek 3.7. poprvé v historii promítat na betonový povrch chladicí věže.

"Je to pro nás dvojnásobná premiéra. Poprvé bude tento projektor použitý v České republice a současně poprvé pro projekci filmu v takto obřím poměru na chladicí věž," prozradil zástupce společnosti Panasonic Marketing Europe, Zdeněk Krýsl.

Projektor má světelný výkon 50.000 ANSI lumen a je primárně určen pro obří projekce, video mapping nebo pro nasvícení velkoplošných pozadí.

Bližší informace budou představeny při slavnostním křtu jaderné vinice, který proběhne v pátek 3.7. v 15.00 hodin a mimořádná projekce filmu na chladicí věž se uskuteční ve stejný den ve 22.00 hod na parkovišti JE Dukovany. Rezervace míst do Letního kina a autokina se neprovádí.