V Kanadě postavili dům z 600 000 plastových lahví

13.07.2019

Díky unikátnímu projektu lze vytvořit domov a zároveň přitom chránit planetu. 

Svět čelí obrovskému problému plastového znečištění, kdy tuny plastových tašek a plastových lahví končí v oceánech. Jedna kanadská stavební firma hledá nové cesty, jak plasty využít a držet je tak dál od oceánů - jednou z možností je například jejich projekt domu na jihovýchodním pobřeží části Nového Skotska, který postavili z 600 000 recyklovaných plastových lahví. Inovativní budovu, kterou vymysleli architekti start-upu JD Composites Inc. ve městě Metaghan, představila začínající společnost před pár týdny.

Plast může vypadat jako zvláštní konstrukční materiál vedle tradičních možností jako jsou cihly nebo dřevo, ale ukázalo se, že domy z plastů jsou velmi odolné a vydrží i extrémní podmínky počasí, jako jsou hurikány, záplavy nebo jiné přírodní katastrofy.

"Zachraňujete planetu. Zachraňujete oceány. Berete všechen ten plast z přírody a něco z něj vytváříte," uvedl pro CBC ředitel stavební společnosti David Soulnier.

Vytříděné plastové lahve se nejdřív nařežou na malé kousky a pak se roztaví do PET pěny, základního materiálu, který se pro stavění používá. PET pěna se následně zformuje do panelů, které tvoří exteriér domu. Panely jsou také využívány na konstrukci stěn domu, které poskytují izolaci a pomáhají podle stavitelů uvnitř domu udržovat v chladném počasí teplo dvakrát účinněji než u domů postavených z běžných materiálů.

Dům vyrobený jako první svého druhu, je navržený pro oblasti s častými přírodními kalamitami, protože se dá postavit velmi rychle a efektivně - do jednoho týdne ho vybuduje skupina deseti lidí. Díky tomu může sloužit například jako úkryt a bezpečné místo pro lidi, kteří utíkají z míst katastrof. Prototyp domu, který firma vybudovala v oblasti s častými hurikány, má stěny vyrobené z 15 cm silných plastových desek, které podle testů odolají větru silnějšímu, než je kategorie 5 vytyčené škály.

Ředitel firmy David Soulnier a spoluzakladatel projektu Joel German původně pracovali na výstavbách houseboatů a v oblasti přímořského průmyslu a tvrdí, že jim právě tyto zkušenosti, získané techniky a naučené dovednosti pomohly vymyslet nový dům. I přes použití neobvyklých materiálů, není dům o nic dražší než jakýkoli jiný postavený za použití běžných materiálů.

"Je to trochu o přístupu z vnějšku. Vzít si něco z jiného odvětví a dokázat ty znalosti přetransformovat do něčeho jiného. Přemýšlet mimo své vymezené hranice a udělat z toho něco, co dává smysl," říká Joel German.

Úsilí zakladatelů start-upu o vybudování zelenějšího domova podpořila i kanadská vláda. Loni dostala společnost dotaci 109 690 dolarů od Atlantic Canada Opportunities Agency, aby mohla pokrýt některé náklady na vývoj ekologicky šetrného domu za pomocí čistých technologií. Podle agentury je grant součástí politiky kanadské vlády vzbudit nejen mezi stavaři větší zájem o investice do nízkouhlíkového hospodářství s nízkým znečištěním životního prostředí a do efektivního využívání zdrojů.

"Viděli jsme, jak jsou naše pláže postižené plastovým znečištěním. Teď díky tomuto novému procesu výstavby domů dokážeme nabídnout nejen cenově dostupné a udržitelné bydlení, ale máme také pocit, že děláme svou malou část proto, abychom pomohli vyčistit ten plastový nepořádek," řekl pro Plastic News Joel German