V Ostravě odhalili jantarové schodiště slávy. Oceněné umělce na Bolt tower připomínají hvězdy s rezavějící patinou

20.10.2019

Jantarové schodiště slávy bylo ve středu odhaleno na ostravské Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci číslo 1 v Dolních Vítkovicích. Každý rok zde přibydou dvě hvězdy se jmény nejvýraznějších žijících umělců Moravskoslezského kraje, držitelů Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury.

První dvě hvězdy, vyrobené z cortenu, tedy povětrnostně odolné ocelové slitiny s rezavou patinou, odhalili letošní laureáti této ceny, zpěvačka Marie Rottrová a také fotograf a pedagog Jindřich Štreit. Spolu s hvězdami byla odhalena i pamětní deska.

Jantarové schodiště slávy je společným projektem společnosti ProJantar, která udílení Cen Jantar organizuje, a Dolních Vítkovic. Generálním partnerem celé akce je Moravskoslezský kraj.

"Chodníky slávy už existují. V Cannes mají otisky dlaní slavných umělců, v Los Angeles zase hvězdy. V našem kraji teď máme Jantarové schodiště slávy. Právě to bude patřit výjimečným umělcům z našeho regionu, kteří byli uvedeni do krajské síně slávy v rámci udělování kulturních cen Jantar. Jsem hrdý na to, že je v našem regionu tolik významných umělců a upřímně mě těší, že jako první se na Jantarovém schodišti slávy ocitli právě Marie Rottrová a Jindřich Štreit. K jejich hvězdám budou na Bolt Tower vzhlížet tisícovky návštěvníků Dolních Vítkovic," řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

"Velké umělecké osobnosti byly vždy součástí bohatého života Ostravy. Tak jako špičkový průmysl s jeho obrovskou tradicí. Obojí vytváří specifickou atmosféru města, a proto si hvězdy kultury a Dolní Vítkovice jako industriální odkaz zaslouží být spolu propojeny schodištěm slávy, což se právě dnes podařilo uskutečnit. Je to skvělé, těším se, že si novou atraktivitu prohlédnou i rodiny s dětmi, mířící do Světa techniky," komentoval výkonný ředitel Dolních Vítkovic (DOV) Petr Koudela.

Autorkou hvězd je ostravská sochařka Šárka Mikesková. Ta vytvořila i skleněné sošky, které si v příštím roce již potřetí převezmou nejvýraznější umělci s vazbou na Moravskoslezský kraj. Tvar nepravidelných pěticípých hvězd vychází právě ze základny sošky. Autorka podle svých slov pracovala s metaforou věže stoupající do nebeských výšin.

"Hvězdy představují symbolické záznamy na pomyslné nebe přesahující náš region," řekla ostravská sochařka Šárka Mikesková.

Do celkové koncepce moravskoslezských kulturních cen zapadá i materiál, ze kterého jsou hvězdy vyrobeny. Jde o corten, tedy povětrnostně odolnou ocelovou slitinu, která postupem času získává charakteristickou a esteticky působivou rezavou patinu.

Spolu s hvězdami byla na úpatí Jantarového schodiště slávy odhalena i pamětní deska, do které je laserem vypálen citát historicky prvního držitele Ceny Jantar za celoživotní přínos Jindřicha Štreita.

"Jestliže spojíme lásku s uměním, můžeme být šťastni," řekl profesor Jindřich Štreit letos v březnu, když v aule Gong spolu s Marií Rottrovou cenu přebíral.

Jak podotkl Aleš Honus ze společnosti ProJantar, která udílení Moravskoslezských kulturních Cen Jantar organizuje, oslovit autorku sošek pro ztvárnění symbolických hvězd na Jantarovém schodišti slávy byla jasná volba. Také materiál pro tuto sošku se nabízel sám vzhledem k místu, kde jsou hvězdy umístěny.

"Každý rok na Bolt Tower přibydou dvě hvězdy. O tom, kteří žijící umělci vstoupí do Jantarové galerii slávy, bude každoročně rozhodovat odborné kolegium složené z renomovaných osobností kulturního života," řekl organizátor cen Jantar Aleš Honus.

Veřejnost si bude moci Jantarové schodiště slávy prohlédnout jako součást návštěvnického okruhu, který vede do jádra někdejší vysoké pece a také do jejích vyhlídkových pater s jedinečnou kavárnou, která vznikla ve šroubovicové nástavbě vysoké pece - dnešní Bolt Tower.

Výroční Ceny Jantar za rok 2019 a dvě ceny za celoživotní přínos kultuře Moravskoslezského kraje budou uděleny 15. března 2020 v ostravské aule Gong v Dolních Vítkovicích. Galavečera se bude opět účastnit špička kulturního života Moravskoslezského kraje. Slavnostní udílení cen bude i letos veřejně přístupné, součástí večera bude kulturní program exkluzivně připravený pro tuto příležitost. Vstupenky jsou dostupné v předprodejní síti Ticketstream, program galavečera bude zveřejňován postupně v nejbližších týdnech.

Ceny Jantar jsou platformou pro profesní a společenské ocenění umělců s vazbou na Moravskoslezský kraj. Letos v březnu byly vyhlášeny již druhým rokem v šestnácti kategoriích zahrnujících hudbu, divadlo, výtvarné umění a literaturu. Dvě ceny za celoživotní přínos byly uděleny letos poprvé.