Vévoda z Edinburghu ocenil studentku z Olomouce

06.07.2023

Nikola Jankůjová z Olomouce si od prince Edwarda, vévody z Edinburghu, převzala ocenění za účast v projektu DofE. Ten se zaměřuje na dobrovolnické, pohybové a dovednostní aktivity mládeže a její rozvoj, v Olomouckém kraji se ho účastní jedenáct škol. Projekt založila v roce 1956 Jeho královská Výsost princ Phillip, manžel britské královny Alžběty II.

"Program DofE byl bezpochyby nejlepším rozhodnutím mého teenagerovského věku. Přinesl mi dobrodružství a výzvy, které mi otevřely nové příležitosti a formovaly moji osobnost. DofE mi ukázalo, že vše, co je skvělé, začíná za hranicemi komfortní zóny, a že odvaha a vytrvalost jsou klíčem k úspěchu," řekla Nikola Jankůjová.

Ve stejný den, kdy vévoda z Edinburghu předával v Senátu ocenění výjimečným studentům, se s ním setkal také Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje, a to u příležitosti zasazení posledního stromu v Aleji prince Phillipa v obci Vestec u Prahy.

"Velmi jsem ocenil aktivitu královské rodiny a vévody osobně v projektu výsadby lipové aleje ve Vestci. Prince Edwarda jsem pozval k návštěvě Olomouckého kraje," dodal hejtman Suchánek.

Nikola Jankůjová si zlaté ocenění převzala společně se dvaačtyřiceti dalšími vyznamenanými, kteří stejně jako ona dosáhli v programu takzvané zlaté úrovně. Získaný certifikát jí pak pomohl uspět při příjímacím řízení na zahraniční univerzitu.

"Pro Olomoucký kraj se jedná o skvělou zprávu. Celý projekt zapadá do naší koncepce, kde se hejtmanství snaží podporovat studenty. Například dobrovolnictví a následná možnost získání zahraničních zkušeností studentů posouvá vše ještě dále," dodal Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

TZ Olomoucký kraj