Vítězný tým ČEZ Inovačního maratonu si odnesl 50 000 korun za nápad chytrého obleku pro sportovce či armádu
Parabolické mrakodrapy vyrábějící elektřinu ze slunce, parkovací balóny v centru Prahy, zábavná platforma pro sdílení tipů na ekologický život, nebo bezdrátové nabíjení spotřebičů v domácnosti - studenti vymýšleli inovace pro Planetu 2.0. Vítězství spojené s cenou 50 000 korun si dnes dopoledne odnesl tým, který představil Smart Body Suit - chytrý oblek osazený nejrůznějšími čidly.
Třicítka studentů vysokých škol dostala včera ráno zdánlivě jednoduché zadání: během 24 hodin vymyslet, rozpracovat a představit nové a inovativní řešení nějakého klíčového problému, které by společnost typu ČEZ mohla realizovat v případě, že by lidstvo osídlovalo novou planetu. Každý tým měl přidělenou určitou oblast zájmu: nápady se tak týkaly palčivých otázek dneška: energetiky, dopravy, stravování, zdraví, bydlení a zábavy.
Garant letošního ročníku, člen představenstva Pavel Cyrani, který zasedl i v odborné hodnotící porotě, si kreativitu účastníků pochvaloval: "Problémy současnosti, ať už se týkají energetiky, bydlení nebo dopravy, můžeme vyřešit díky inovativním nápadům. Všechny nápady, které tu dnes zazněly, jdou správným směrem," uvedl před vyhlášením vítěze.
Protože vysoké skóre za inovativnost sbíraly všechny prezentované nápady, rozhodovala nakonec propracovanost projektu z pohledu ekonomiky a uživatelské vstřícnosti. Nejvyšší počet bodů tak získal tým Zdraví se svým konceptem Smart Body Suit. Chytrý oblek s volitelnými senzory a čidly (např. monitor tělesných funkcí, detektory škodlivých látek nebo radiace, GPS lokátor apod.) by mohl pomáhat bezpečnostním složkám, ale třeba i vrcholovým sportovcům, popřípadě by našel využití v oblasti péče o seniory.
"Sama jsem závodně sportovala řadu let a bohužel trenéři neohlídali, že některé pohyby dělám špatně, takže přetěžuji své klouby. Oblek by nesprávné návyky mohl odhalit a předejít tak zbytečným zraněním," uvedla členka týmu Aneta, studentka Fakulty strojního inženýrství na VUT Brno, při prezentaci obleku.
Po vyhlášení výsledků a předání šeku si vítězové pochvalovali zejména skvělého týmového ducha.
"Od začátku jsme si perfektně sedli," usmívala se Martina z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT. Vymýšlení jim tak šlo pěkně od ruky. "Pracovali jsme na začátku s dvěma hlavními koncepty, ale už včera večer jsme se shodli, že rozvíjet budeme chytrý oblek. Tím pádem jsme si to mohli do detailů promyslet a jít si rovnou pro vítězství," žertoval Ondřej z Fakulty financí a účetnictví VŠE. Marek z Matematicko-fyzikální fakulty UK i Dan z Fakulty elektrotechniky ČVUT se shodli, že výhra přijde vhod na nákup vánočních dárků.
Spokojení byli s průběhem akce i organizátoři. "Je skvělé vidět, jak současní studenti uvažují o tom, co znamená kvalitnější život. Všichni ve svých nápadech brali ohled na životní prostředí a snažili se uvažovat s globálním nadhledem. Troufám si říct, že některé prezentované nápady budeme za pár let považovat za samozřejmou součást každodenní reality," řekl Michal Fico z oddělení skupinové strategie společnosti ČEZ.
Udržet 24 hodin koncentraci na nejvyšší úrovni nejde, proto byla pro účastníky maratonu připravena i relaxační fun zóna. Znovu nahodit inspiraci pomáhala například virtuální i rozšířená realita, bláznivý foto-koutek nebo trenažer 3G zatížení, na kterém odvážlivci mohli zažít pocity pilotů stíhaček. Účastníci Inovačního maratonu se také během večera setkali s odborníky ČEZ a nabrali tak cenné kontakty do budoucna.