Vojtěch Babišta hraje českého Jiříka v polské romantické komedii

21.02.2020

Herec Vojtěch Babišta (24) natáčí v současné době polskou romantickou komedii Láska na Marsu (MIŁOŚĆ NA MARSIE) s předními polskými herci, v režii Michała Rogalskieho. Film produkuje Akson Studio a za projektem stojí producent Michał Kwieciński, který se podílel mj. na projektech Walesa: člověk naděje, nebo Katyň.

Český student Jiřík vyrazí do Polska vrátit ztracenou kabelku své spolužačky a nechtěně způsobí zmatky v její početné rodině, která se domnívá, že je dcera v jiném stavu s cizincem. Vše zlé je pro něco dobré a tak než se situace vysvětlí, tak se vyjasňují také vztahy v rodině.

"Jiřík je tak trošku trouba a tak ho musím také hrát", říká o své roli Vojtěch Babišta a dodává: "ale především kluk s velkým srdcem. Je to student vysoké školy, přijel do Polska, neumí moc polsky a všichni na něj takto mluví. On jim odpovídá po svém a už tím vzniká spousta humorných situací".

Ve filmu se objeví mimo jiné Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Karolak a Rafał Królikowski. V Čechách možná jména zatím neznámá, ale pro polské publikum je to asi jako kdyby v českém filmu hráli Jiří Langmajer, Tatiana Dyková a Hynek Čermák. Dívku Zuzu, do které se zamiluje český mladík, hraje mladá polská herečka Maja Szopa, která má za sebou hlavní roli v ruském dramatu Poutníci trpělivosti (Strangers of Patience) z roku 2018, kde hrála hluchoněmou modelku po boku herce Konstantina Lavroněnka, který se u nás zviditelnil rolí Jiřího Kajínka.

"Zuza je jediná postava, která umí česky. Před kolegyní Majou tu byl tedy úkol naučit se dialogy v češtině. Pro mně je to samozřejmě jednodušší, když hraju s ní a celá konverzace je česky. Mimochodem, s mým agentem Jiří Košťálem jsme na žádost polské produkce provedli korekturu českých dialogů a pro jistotu i kontrolu překladu scénáře do češtiny a několikrát narazili na zajímavý překladatelský oříšek" vzpomíná Vojtěch Babišta na přípravy před natáčením.

"Svoji roli získal Vojtěch Babišta v dvoukolovém castingu. První kolo spočívalo v tom, natočit tzv. self-tape, tedy videonahrávku s vybranou scénou. Nejlepší uchazeči obdrželi pozvání do Varšavy, kde se předvedli režisérovi filmu. Dva dny poté mi psala castingová režisérka paní Magdalena Czerwiec, že do role Jiříka byl vybrán Vojtěch Babišta. Měl jsem velkou radost, byla to s Vojtou naše první spolupráce a hned deset natáčecích dnů v zahraničí!", líčí průběh obsazování herecký agent Jiří Košťál.

Vojtěch Babišta k tomu dodává: "Casting trval několik hodin, s přestávkami. Zkoušeli jsme dohromady dvě důležité scény, v různých polohách. Zároveň mi přidělili partnerku Maju, takže se taky hledala určitá chemie mezi námi a ostatními finálními uchazeči o tento projekt. Poté jsme byli pozváni do produkce Akson Studio, kde jsme si popovídali s členy štábu a hlavně s producentem Michałem Kwiecińskim. Byl to pěkný předvánoční dárek."

Film se natáčí ve Varšavě a v Sopotech, městě proslulém krásným okolím i výraznou architekturou.

"Nejdříve jsem hledali lokace spíše na jihu Polska" - říká Magdalena Badura, vedoucí výroby. "Ale díky naší společné fascinaci polským pobřežím jsme se zaměřili na Sopoty. Ve filmu je to místo, kam postavy utíkají, aby uhasily napětí, vyřešily problémy a nabraly dech".

"Na natáčení mě překvapil způsob režírovaní, kdy režisér dává poměrně velký prostor hercům, aby vnesli do natáčeného obrazu své nápady a představy o realizaci scénáře" popisuje Vojtěch Babišta své zkušenosti z natáčení a dodává: "Na place jsem si musel vydobýt svůj prostor. Z kolegy Karolaka jsem měl nejdříve respekt, ale když jsme byli za půlkou natáčení, tak mě už bral za parťáka, radil mi za scénou a dokonce pochválil některé moje výkony".

Polská premiéra naplánována na 10. 2. 2021. Spolu s Akson Studio se na produkci filmu podílí polská komerční televize Polsat.