Vše, co potřebujete vědět o antigenních testech

31.12.2021

Covid se zase šíří rychlostí blesku, což zvyšuje zájem lidí o domácí antigenní testy. Nejsou dokonalé, ale přijdou vhod, když se chcete ujistit, že na návštěvě nenakazíte babičku, nebo že jste připraveni jít na večírek s přáteli.

Co byste o nich měli vědět? Pojďme si zodpovědět nejčastější otázky týkající se antigenních testů.

Kdy byste si měli udělat antigenní test na COVID-19?

Nejlepší čas na testování je zhruba tři až čtyři dny poté, co jste byli v kontaktu s nakaženou osobou. Pokud jste se tedy v pátek setkali s nakaženým, v pondělí si udělejte test. Dříve to moc nemá smysl, i když je časový odstup u každého individuální.

Kdy se otestovat před návštěvou babičky?

Těsně předtím, než odejdete z domu. Nevěřte dva dny starému negativnímu testu, protože právě mezitím jste se mohli stát infekčními.

Lze věřit negativnímu výsledku antigenního testu?

Pokud jste si test dělali jen tak pro jistotu, lze. Jestliže si ho děláte kvůli tomu, že jste se setkali s nakaženým, je vhodné test opakovat zhruba týden po vystavení se viru.

Co když dostanete pozitivní výsledek?

Pravděpodobnost, že budou antigenní testy falešně pozitivní, je malá. To spíše falešně negativní. Jestliže jste se tedy dočkali pozitivního výsledku, věřte mu a kontaktujte svého lékaře.

Jaký je rozdíl mezi PCR a antigenními testy?

Antigenní testy zkoumají, zda máte v těle proteiny viru. Vysokou hladinu těchto proteinů máte tehdy, když jste nejvíce infekční. Právě proto jsou rychlé antigenní testy méně přesné těsně po nákaze nebo ke konci nemoci.

PCR test identifikuje genetický materiál viru, takže je citlivější. Podle některých údajů dokáže virus detekovat již 2. den po nákaze a až 16 dní po infekci. S PCR testem můžete být pozitivní, i když už nejste infekční, jelikož stále můžete mít v těle nějaký genetický materiál viru.

Stručně a jednoduše, potřebujeme oba typy testů, antigenní i PCR. Každý typ má své výhody a také nevýhody.

Foto: Dialekarna.cz 

komerční sdělení