Vyberte nejlepší nápad reagující na změnu klimatu. Hlasování končí za dva týdny

16.09.2020

Finalisté soutěže Adapterra Awards o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu mají před sebou cílovou rovinku. Hlasování o Cenu sympatie končí už 30. září. Mezi jedenadvaceti nejlepšími nápady je také projekt Park u Rakováčku z Plzeňského kraje. Na hlasující čekají od partnerů pořadatelské Nadace Partnerství zajímavé ceny, jako jsou kutilské workshopy nebo knihy. Hlasovat můžete na www.adapterraawards.cz.

Rakovský potok, pojmenovaný po mimořádně početné populaci chráněného raka kamenáče, už neomezuje žádné uměle narovnané koryto. Nyní si tok žije vlastním životem a klikatí se novým Parkem u Rakováčku v Rokycanech východně od Plzně. Potůček překrývají dřevěná plata či lanový mostek, přes který můžete přecházet z levé strany břehu na pravou. Snížené části širokého složeného koryta předchází povodním. Okolí tvoří pečlivě zvolené rostliny, které vykreslují travnaté i květnaté louky. Park doplnily i výsadby domácích druhů stromů, keřů i bylin. Okolí potoka uprostřed zástavby nabízí prostor pro příjemné trávení volného času i vyžití pro děti.

"Krajinářsky pojatá revitalizace přibližně půlkilometrového úseku Rakovského potoka měla za cíl především přírodním způsobem předcházet povodňovým průtokům, ale zároveň Rokycanům vybudovat nový park, kam by se mohli uchýlit okolní obyvatelé v horkých letních dnech. Důraz Rokycany kladly na péči o raka kamenáče, kterému přizpůsobily podobu toku, ale i na podporu celkové biodiverzity," komentuje přínosy opatření Gabriela Šímová z rokycanského odboru rozvoje města.

Fanoušci tohoto i další dvacítky projektů mohou z jedné emailové adresy hlasovat na webu www.adapterraawards.cz dvakrát. V poslední týdnu od 24. září bude navíc počet hlasů pro finalisty tajný. Vítěz veřejného hlasování i vítězové vybraní odbornou porotou soutěže si pak odnesou zážitky ze zahraničních exkurzí. Výherce kategorie Volná krajina navíc získá cenu 100 000 Kč od hlavního partnera soutěže Nestlé Česko. Výsledky Nadace Partnerství vyhlásí 4. listopadu během konference o zdravé a odolné krajině v pražském Centru architektury a městského plánování.