Výjimečný životní příběh hokejové legendy Karel Knap, Václav Nedomanský: MŮJ NEJSLAVNĚJŠÍ ÚNIK
Svůj naprosto výjimečný příběh vypráví Václav Nedomanský, československý sportovní idol a šampion, který jako první hokejista na světě překonal železnou oponu a poté nastoupil v nejslavnější lize NHL.
V překvapivě otevřené zpovědi odhaluje zákulisí velkolepých reprezentačních triumfů nad nenáviděnými Sověty či svého napínavého úniku z totalitní vlasti.
Autor téměř 800 soutěžních gólů líčí právní spor s kanadským zlosynem Alanem Eaglesonem i bitvu s vážnou chorobou. Muž, který díky své vůli a pomoci přátel doputoval z válkou poničeného Hodonína až do Síně slávy v Torontu, nejméně třicet let odmítal zveřejnění svých pamětí. Až teď změnil názor...
Ukázky z knihy:
Míval jsem nádherný až povznášející pocit, když jsem lehkým přešlápnutím na bruslích nabral rychlost. Studený vzduch mi proudil po tvářích. Ve svalech jsem cítil výbušnou sílu. Věřil jsem, že mě málokdo chytí, když se s pukem na čepeli rozjedu naplno.
Nehrál jsem hokej kvůli nesmyslně sobeckým sólům. Když to však okolnosti vyžadovaly, bral jsem odpovědnost na sebe. Kanonýra šlechtí určitá suverenita a troufalost. Očekává se od něj tah na branku. Za nepříznivého skóre k němu ostatní vzhlížejí. Kouč na něj sází. Fanoušci spínají ruce, jejich srdce buší.
Střelec potřebuje potlačit nervozitu a setřást tíhu okamžiku, nalézt v sobě kuráž k riskantnímu manévru. Ví, že se dívá spousta lidí. Že nesmí udělat chybu, aby nezavinil zničující protiútok. Zdaleka ne každý průnik se mi podařil. Většina těch důležitých ztroskotala, protože proti mně nestáli nějací žabaři.
I proto se ke zdaru takové akce kromě pořádné dávky odvahy hodila šikovnost, chytrost, schopnost oklamat soupeře… Ukolébat jej zpomalením. Přimět ho, aby udělal první pohyb.
Zamícháte kotoučem, naznačíte, že hodláte přihrát nebo nahodit na zadní mantinel, obránce se otočí doleva… A šup! Vy můžete pádit doprava.
Říká se, že je třeba znát svého protivníka, jeho přednosti i slabiny. Nedal se použít stejný recept na Šímu, Salminga, Ragulina i Robinsona. Na jednoho platila víc hbitost, druhý se zase dal snáz přetlačit.
Klíčové bylo načasování. Jen ve správný okamžik mělo smysl vyrazit vpřed, jindy bylo lepší výpad zastavit a hledat jiné řešení.
Že hokejista zvolí individuální pokus, vůbec neznamená, že se obejde bez parťáků. Přesný pas do jízdy je jako katapult, který vás vypálí vpřed. Pomoc spočívá i v navázání zadáka nebo zablokování a uvolnění cesty. Kamarádi přispějí povzbuzením či radou na střídačce. Umocní vaše odhodlání dotáhnout sólo do samotného konce.
Šikne se bytelná kondice i železná vůle. Přestože už vám dochází pára, vyškrábnete ze sebe zbytky energie, překonáte sami sebe, abyste vzápětí mohli překonat maskovaného muže na poslední vartě – gólmana.
Odměnou je příval radosti ze splněné mise a fantastická úleva. Pohled na jásající obecenstvo. Gratulace od spoluhráčů. Pochvala od trenérů.
Proměněný brejk přináší vlnu slasti. Věřte, že se mi jich v životě pár povedlo. V československé lize, reprezentaci i zámořských profesionálních soutěžích.
Žádný ale nebyl ani zdaleka tak důležitý jako můj nejslavnější únik.
Skrz železnou oponu. Za svobodou. Za splněním vroucího přání...
Václav Nedomanský (*14. 3. 1944) – co byste o něm měli vědět:
- Jeden z tahounů týmu, který na MS ve Stockholmu v únoru 1969 dvakrát porazil Sověty.
- Zásadně přispěl k zisku zlaté medaile ze šampionátu v Praze na jaře 1972.
- Nejlepší střelec v dějinách československé a české reprezentace – 220 startů, 163 branek.
- První hokejista, který unikl za železnou oponu a nastoupil v NHL.
- První Evropan, jenž v sezoně WHA i NHL vedl svůj tým v počtu gólů a bodů.
- Člen české i slovenské hokejové síně slávy, Síně slávy IIHF a Hokejové síně slávy v Torontu.
Karel Knap
Vystudoval právnickou fakultu UK v Praze. Od roku 1995 pracoval ve sportovním oddělení MF DNES jako elév, redaktor a nakonec jako vedoucí rubriky. Od srpna 2005 vedl rubriku Víkend. Nyní je hokejovým a tenisovým specialistou společné sportovní rubriky MF DNES, iDNES.cz a Lidových novin. Spolupracoval také s časopisem Pro Hockey a televizními stanicemi Nova a Sport 1. Napsal autobiografii Roberta Reichela s názvem Kapitán zlaté generace a autorsky se podílel nejméně na 10 knihách o zámořském hokeji.
Autor: Petr Mráček
Foto: Archiv vydavatele
Zpracovala: Andrea Ježková