Výstava Jízda králů na Hané byla oceněna v anketě České národopisné společnosti

03.07.2019

Jízda králů si dojela pro výjimečné ocenění

Probíhala vloni v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci. Nabídla pohled na lidový obyčej v proměnách času. Výstava Jízda králů na Hané teď byla oceněna v anketě České národopisné společnosti, kde získala první místo za nejvýznamnější počin za uplynulý kalendářní rok.

"Výstava, kterou jsme pořádali od května do srpna loňského roku, seznamovala návštěvníky nejen s historií, ale i se současnou podobou jednotlivých jízd králů v obcích a městech, kde se dodnes konají. Za to, že se nám daří tradiční lidové obyčeje dokumentovat a popularizovat, patří velký dík Olomouckému kraji, který nás v tomto úsilí podporuje," řekl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Cenu převzali zástupci muzea na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici - kromě ředitele muzea Břetislava Holáska také autor výstavy Josef Urban, který je vedoucím Regionálního centra pro tradiční lidovou kulturu při Vlastivědném muzeu.

"Velké poděkování patří autorům výstavy a také všem lidem, kteří se na udržení tradice jízdy králů podílí," uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast kultury Petr Vrána.

Aktuálně je oceněná výstava k vidění do 30. srpna v galerii VIC v Kojetíně. Cenu České národopisné společnosti získalo muzeum už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2014 za expozici Od kolébky do hrobu.