Výstava pohádek v Kotvě vyvolala vzpomínky!

12.05.2021

Pavel Trávníček zapózoval u kostýmu z Popelky, Tatiana Dyková prozradila, jaké to je hrát Boženu Němcovou. 

Čtvrté patro OD Kotva se proměnilo, na Svět pohádek Boženy Němcové. Tak se totiž jmenuje výstava, která oslavuje pohádky od nejznámější české spisovatelky, které Češi milují. Díky výstavě mohou návštěvníci vstoupit do pohádek, jako jsou, Byl jednou jeden král, Tři oříšky pro Popelku nebo S čerty nejsou žerty a dalších. Otevření v Kotvě uvedla půvabná moderátorka Barbora Guzdková, která vyzpovídala Tatianu Dykovou, Pavla Trávníčka, Martu Jandovou a Ivanu Jirešovou. Ti se poté v expozici vrhli do pohádkových pokojíčků.

Tatiana Dyková

"Vždycky jsem si chtěla zahrát jako dívka princeznu, ale to se nestalo, všichni si mě pamatují jako potvoru. Vyzkoušela jsem si v pohádkách role od čertů až po macechy."

"Boženu hraju v divadle už 8 let a doufám, že jí budu hrát dál. Není důležité, co je na roli nejtěžší, to já nikdy neřeším. Těším se, že Boženu budu hrát dál."

Marta Jandová:

"Já si myslím, že se nedá říct, jestli je Chytrá horákyně, kterou jsem pro výstavu namlouvala, moje nejoblíbenější. Pohádky máme rádi všichni, je to můj nejmilejší žánr. S dcerou si pohádky rády pouštíme a díváme se vždycky spolu. K českým pohádkám mám největší vztah, jednoduše jsem na nich vyrůstala. I když jsem žila v Německu, tak jsem jim nemohla uniknout, protože tam během Vánoc běží nejméně 30x."

"Když se řekne Božena Němcová, tak se mi vybaví citace z Babičky, kdy ta Babička říká: "Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí." Moje dcera už je teď tak veliká, je jí osm, že bych ji asi pro to pírko poslala skočit místo mě." (smích)

Pavel Trávníček:

"Roli prince mi už asi nikdo neodpáře, tím už asi zůstanu. Na druhou stranu si říkám, že opravdu nejde mít všechno, a jestli mi život nabídl být tedy princem, tak mohu být jen rád."

"Pohádce Tři oříšky pro Popelku nikdo takový úspěch nepředpovídal. Naopak během natáčení byla spousta problémů. Pak se stal zázrak, Karel Gott nám nazpíval písničky, a všichni kolem jsme zírali, co se to vlastně stalo. V Německu si pak mysleli, že jsem jejich, chodily mi tam dopisy. V severských zemích zas mají Popelku rádi jednoduše proto, že je tam sníh."

"Není to tak dlouho, co jsem si svůj původní kostým na Barrandově zkoušel, možná to ale bude tak pět let. Nebyl mi ale jen o pár centimetrů. No...o to jsem asi ztloustnul od té doby. Kostýmy měly takový trochu zádrhel. Původně se totiž mělo točit v létě, to se ale nestalo. Já jsem měl navíc ty punčocháče, za které si mi všichni posmívali, takže v těch mrazech to bylo opravdu bezvadné. Ale byli jsme mladí, tak jsme to nějak zvládli."

Ivana Jirešová:

"Já jsem teprve díky výstavě zjistila, které všechny pohádky jsou inspirované motivy Boženy Němcové, všechny co znám ze svého dětství, ať už třeba Princ Bajaja nebo O hloupém Honzovi. Němcová pro mě, asi jako pro mnoho ostatních, znamená také Babička. Myslím, že dokázala opravdu vystihnout všechny ty lidské příběhy. A musela mít opravdu neskutečný dar přenést jejich život na papír."

"Dceři jsem poctivě četla do asi jejích jedenácti každý večer, myslím si, že je to důležité. Samozřejmě jsme spolu taky stejně rády koukaly na filmové pohádky nebo jsme chodily do kina. Když byl příběh trochu smutnější, tak to vždycky bylo tak, že jsem brečela já a ona nic. Spíš mě musela povzbuzovat ona."

Autor: Petr Mráček

Tip redakce: další zajímavé články o známých osobnostech a celebritách naleznete na stránkách www.CelebrityRevue.cz.