Za robota Karla má Moravskoslezský kraj titul Chytrý region 2019

17.12.2019

Po nejvyšším možném ocenění v Česku za kvalitu ve veřejné správě má Krajský úřad Moravskoslezského kraje další cenu. Tentokrát za robotickou automatizaci procesů v soutěži Chytrá města pro budoucnost 2019. Kraj si z 3. ročníku této mezinárodní soutěže odnesl titul Chytrý region 2019.

Moravskoslezský kraj uspěl s projektem usnadňujícím komunikaci mezi krajem a veřejností s názvem "Robotická automatizace procesů na Krajském úřadě", který mají zásadní dopad na rychlou odezvu úřadu a poskytnutí zpětné vazby pro zpracování žádostí a připomínek občanů a samospráv.

"V průmyslu a bankovnictví je robotizace a automatizace procesů běžná. Rozvoj elektronizace a snaha o zkvalitňování poskytovaných služeb dříve či později přiměje i veřejnou správu k tomu, aby automatizovala administrativní procesy a využívala softwarové roboty. Těší mě, že i v tom je Moravskoslezský kraj na špici," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

"Máme kvalitně připravenou novou Strategii Krajského úřadu Moravskoslezského kraje do roku 2025. Naším dlouhodobým cílem je být vyspělou institucí, která při své činnosti využívá chytrá inovativní řešení a moderní technologie, čímž šetří prostředky a čas, zefektivňuje a zrychluje své vnitřní procesy," řekl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza s tím, že Krajský úřad Moravskoslezského kraje je prvním úřadem v zemi, který má svého softwarového robota. Nový "kolega Karel" například perfektně ohlídal vyřizování žádostí lidí o ekologický kotel.

"Robota krajský úřad využívá pro administrativní úkony a procesy s vysokou mírou rutiny. Využíváním této technologie šetříme vlastní zdroje, a zároveň zkvalitňujeme služby poskytované externím partnerům. Nasadili jsme ho na vyřizování žádostí o kotlíkové dotace. Robot například ověřuje údaje poskytnuté žadateli, posílá jim e-maily, připravuje a tiskne dopisy nebo ověřuje v databázích, zda žadatel už v minulosti kotlíkovou žádost pro danou nemovitost nepodal. Identifikuje také příjmy na bankovních účtech kraje nebo eviduje vzdělávací akce. Pomocí robota jsme také schopni distribuovat došlá elektronická podání nebo anonymizovat údaje v dokumentech," upřesnil ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

"Máme vlastní definici toho, co je chytré - jsou to veškeré aktivity, které šetří lidem čas a peníze. Razíme samostatnou cestu a chceme inspirovat ostatní doma a v zahraničí. Vítězství v soutěži mě těší, ale ještě více se těším na to, že chytří budeme i ve skutečnosti a že to ocení obyvatelé kraje," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Soutěž Chytrá města pro budoucnost 2019 pořádá Smart City Innovations Institut pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, Svazu měst a obcí České republiky a Asociace krajů České republiky. Je zaměřená na inovace tzv. chytrých obcí, měst a krajů. Letos se konal její třetí ročník. Z více než padesáti nominovaných řešení bylo porotou oceněno 17 obcí, měst, krajů a dodavatelů.

Moravskoslezský kraj byl oceněn i v předešlých ročnících: V roce 2017 získal titul Chytrý region pro rok 2017 za projekt Koncepce a vize Chytřejší kraj. O rok později v kategorii Osobnost Smart City pro veřejný sektor zvítězil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.