Zábradlí uvádí adaptaci oceňované knihy Dani Horákové

07.04.2023

Divadlo Na zábradlí na konci dubna uvede adaptaci knihy O Pavlovi chartistky Dani Horákové. Divadelní sonda do vztahu Horákové a jejího manžela, filmaře Pavla Juráčka, vzniká pod vedením talentované režisérky Anny Klimešové. Premiéry inscenace O Pavlovi jsou plánované na 28. a 29. dubna a první reprízy proběhnou již v pátek 12. nebo v pondělí 22. května.

Divadlo Na zábradlí uvede v dubnu letošního roku adaptaci knihy Dani Horákové O Pavlovi, ve které spisovatelka a disidentka zachycuje vývoj svého vztahu s filmovým scenáristou a režisérem československé nové vlny Pavlem Juráčkem. Postava Juráčka se na jevišti ikonické pražské scény objeví již podruhé – režisérka Anna Klimešová s dramaturgem Petrem Erbesem se svou novou inscenací volně navážou na úspěšný kus Zlatá šedesátá (2013)v režii Jana Mikuláška, který naopak zpracovává Juráčkovy deníky. 

Tentokrát budou mít diváci možnost nahlédnout do klaustrofobního prostředí mnichovské garsonky, kam Juráček a Horáková coby novomanželé odešli v roce 1977. 

"Pro začátek vztahu Juráčka a Horákové hraje velkou roli StB. Aby mohl Juráček odjet do Německa, žádala po něm policie, aby si Daňu vzal a odjel do Mnichova s ní. Celý jejich pobyt v exilu byl zastřešený akcí Asanace, kdy se StB rozhodla vystěhovat množství signatářů Charty 77 do zahraničí. Jejich osobní příběh však vnímáme jako univerzální nehledě na dobu," uvádí dramaturg Petr Erbes.

Exilové období Juráčkova života se českým čtenářům odhalilo do velké míry až v roce 2021, kdy pod názvem Deník IV. 1974–1989 vyšla jak poslední část sbírky jeho deníků, tak fascinující výpověď Dani Horákové, ve které autorka systematicky komentuje Juráčkovy deníky z této doby, ale současně vychází ze svých vlastních zápisků a osobního archivu. Vztah nahlíží z širší perspektivy a nabízí mnoho paralel od vztahu Franze Kafky s Dorou Diamantovou po Viktorku s černým myslivcem. 

"Je to hra o mnoha úrovních samoty a všech nepřítomných, se kterými denně žijeme. O tématu ke zpracování jsme uvažovali v čase covidové pandemie. V té době se mnoho vztahů ocitlo v izolaci. Zajímalo nás téma společného soužití – jak spolu vydržet, žít a komunikovat v takových podmínkách?" říká režisérka Anna Klimešová.

"Daně Horákové bylo v době emigrace 32 let – přijde mi důležité i to, že když jsem knihu četla, skoro jsem si neuvědomila, že Daňa tehdy byla stejně stará jako já teď. O to víc je pro mě téma zajímavé, do určité míry totiž vypovídá i o naší generaci," dodává.

Klimešová s Erbesem budou téma zpracovávat s mladým týmem. Hudbu k inscenaci vytvoří skladatel, sound designer a performer Jan Burian ml., o výtvarnou složku se pak postará výtvarnice Tereza Bartůňková. 

"Zamýšlela jsem vytvořit takový prostor, který by pomohl vystihnout mnohovrstevnatost témat knižní předlohy. Takový prostor, který je natolik abstraktní, že jej můžou navštěvovat i smyšlené postavy z knih a filmů, duchové paměti, z historie či mýtů. Takový prostor, který působí místy zamlženě, nejasně, neurčitě a vystihuje tak mizení toho na co je člověk schopný si vzpomenout," popisuje Bartůňková své pojetí scénografie k připravované inscenaci, pro kterou ji byla inspirací například výtvarná instalace Blind Light britského umělce Antonyho Gormleyho.

Co se hereckého obsazení týče, ústřední dvojici ztvární Anežka Kubátová a Michal Bednář. V rolích různých skutečných i fiktivních návštěvníků stísněného bytu pak diváci uvidí Kateřinu Císařovou, Vojtěcha Vondráčka a Johanu Matouškovou.

Vstupenky jsou již nyní v prodeji v síti GoOut.cz nebo na webových stránkách Divadla Na Zábradlí.

Zdroj: 2media

Foto: Václav Jirásek

Zpracovala: Andrea Ježková