Zábradlí uvede Tolstého Vzkříšení

27.05.2023

Divadlo Na zábradlí v pátek a sobotu 16. a 17. června uvede poslední novinku své jubilejní 65. sezóny. V české premiéře představí adaptaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení v dramatizaci věhlasného německého dramatika a režiséra Armina Petrase, v režii Jana Mikuláška.

Tolstého veledílo otevírá širokou škálu sociálních a morálních otázek, včetně nerovností ve společnosti, chudoby, nespravedlnosti a korupce. Na pozadí příběhu knížete Něchljudova a jeho někdejší milenky Káti, se kterou se aristokrat setkává jako porotce s obžalovanou u soudu, se rozvíjí výrazná kritika ruské společnosti. 

Zaměřeno na lidské vzkříšení, lítost, slitování a lásku

V divadelní adaptaci německého dramatika Armina Petrase a režii kmenového režiséra Divadla Na zábradlí Jana Mikuláška jsou akcentovány nadčasové rysy Tolstého románu zaměřeného na téma lidského vzkříšení a obnovy skrze lítost, slitování a lásku.

"Tragický konflikt na Ukrajině nás staví před komplikovanou otázku, jak se ve stínu válečných zločinů stavět k ruské kultuře, zvláště pak k ikonickým dílům ruské literatury. Ihned po invazi jsem zaznamenal několik pokusů o zákazy uvádění klasických ruských oper či dramat. Podle mě je to cesta, kterou jen nešťastně přejímáme chování těch, které sami odsuzujeme. Neboť právě autoritářské a represivní režimy, jaké dnes vládnou v současném Rusku či Bělorusku, měly vždy tendenci potlačovat a cenzurovat umění, které nevyhovovalo státní ideologii," říká režisér Jan Mikulášek.

"Naším úkolem je o klasických dílech debatovat, přemýšlet o jejich novém kontextu či způsobu inscenování, nikoli však je zakazovat či se jim programově vyhýbat. Zvláště nešťastné by to bylo právě v případě posledního velkého románu Lva Nikolajeviče Tolstého Vzkříšení, které nebývalým způsobem kritizuje nelidskost a nefunkčnost ruských státních institucí, přetvářku církve a elit, a zároveň nemilosrdně odhaluje patologické rysy v myšlení a chování celé ruské společnosti," dodává k rozhodnutí uvést Tolstého ikonické dílo.

Román z roku 1899 ožije na Zábradlí v dramatizaci Armina Petrase, kterou Petras představil ve vlastní režii na festivalu v Essenu roku 2013. Adaptaci vyzdvihovanou pro svou autenticitu a syrovost a zaměřenou na sociální a politický kontext Tolstého díla uvede pražská scéna v překladu ředitele Petra Štědroně. Sám Petras se zúčastní premiéry.

Ústřední dvojici postav ztvární Kateřina Císařová a Miloslav König, v dalších rolích se představí Barbora Bočková, Václav Vašák, Dita Kaplanová, Jiří Černý, Michal Bednář a hostující Anna Kameníková. Inscenační tým doplní stálí spolupracovníci Jana Mikuláška – dramaturgyně a umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Štědroňová a scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpin

Úspěšná autorská trojice pokračuje v dramaturgické linii světových klasiků 

Po bergmannovské koláži Persony či inscenaci Balzacových Ztracených iluzí tak úspěšná autorská trojice pokračuje v dramaturgické linii světových klasiků. Také kombinace Tolstoj – Petras – Štědroň se na repertoáru Divadla Na zábradlí objevuje již podruhé, a to v návaznosti na inscenaci Anna Karenina, která zde byla uvedena v roce 2013 v režii Daniely Špinar.

První repríza očekávané novinky je na programu již 20. června. Další představení jsou pak plánovaná na příští sezonu – Vzkříšení bude slavnostně uvedeno v rámci symbolického "vzkříšení" sezony po divadelních prázdninách, a to ve středu 6. září.

Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.cz a na webových stránkách divadla.

Zdroj: 2media

Zpracovala: Andrea Ježková