Žáci z Vysokého Mýta rozvíjejí své technické dovednosti i v karanténě

04.05.2020

Každá škola se vyrovnala s přerušenou výukou po svém. Těžká doba ale nastala pro budoucí řemeslníky, kteří museli opustit své dílny. Někteří žáci z Integrované střední školy technické ve Vysokém Mýtě tento výpadek částečně nahradili tím, že se zapojili do projektu "Řemeslo doma", který navazuje na populární Technohrátky.

Žáci základních a středních škol mají za úkol vyrobit doma nějaký předmět a jeho fotografii zaslat pořadatelům. Nápaditosti a tématům se meze nekladou, podrobnosti je možné nalézt na webové adrese www.klickevzdelani.cz/technohratky. Nejúspěšnější dílo bude vybírat veřejnost hlasováním na Facebooku. Věcné ceny přislíbil radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek.

Do soutěže se už zapojilo 20 žáků ISŠ Vysoké Mýto, jsou mezi nimi i žáci z prvních ročníků.

"Měla jsem radost, když mi došly fotografie žáků prvního ročníku. Například jedna lakýrnice se vrhla doma na staré auto a další lakýrník přestříkal potřeby pro domácnost. Byla jsem překvapena, kolik se toho naučili za pár měsíců. Mým přáním je, aby se zapojilo co nejvíce žáků, ale chápu, že ne každý má možnosti vlastního zařízení, dílny atd. Žáci naší školy jsou nejen manuálně zruční, ale jsou také velmi kreativní. Všem se líbí tzv. motokolo, které náš žák vyrobil ze starých součástek, naviják na dřevo, svítilna, renovované čalouněné křeslo, repase pluhu, různé kresby, roušky všech možných typů... Někteří žáci si skutečně vyzkoušeli, co znamená provozovat řemeslo doma a je dost dobře možné, že již nyní uvažují o budoucím založení své malé živnosti. Velmi důležitá je podpora rodiny, školy, zkrátka to, že jim fandíme," řekla ředitelka školy Jitka Jiskrová.

"Jsem velmi potěšen, že nám vyrůstají budoucí šikovní řemeslníci a technici. Těžké období, kterým nyní procházíme, ukazuje, že budou pro fungování společnosti naprosto nezbytní," sdělil Bohumil Bernášek, radní pro školství.