Začíná prázdninová Mladá univerzita Waldviertel–Vysočina. Stovka mladých lidí si vyzkouší technologie ovlivňující budoucnost

05.08.2019

V neděli 4. srpna 2019 začal jedenáctý ročník přeshraniční Mladé univerzity Waldviertel-Vysočina. 94 dětí ve věku 10-14 let z Dolního Rakouska a Vysočiny se bude letos celý týden věnovat širokému spektru aktivit souvisejících s digitalizací, která ovlivní náš budoucí svět. Kampus v rakouském Raabsu poskytne vědychtivým teenagerům prostor nejen bádat, ale i objevovat, učit se a získávat nové zážitky. Program šesti nabitých dní slibuje i sport, kulturu nebo dobré jídlo. Středu stráví tým vědátorů na Vysočině - v Jihlavě a v Telči. Na páteční závěrečnou akademickou slavnost jsou zváni i rodiče všech účastníků.

O letošní ročník Mladé univerzity byl mezi vysočinskou mládeží enormní zájem. Obsazeno hlásili pořadatelé už na přelomu dubna a května.

"Radost nám dělá především fakt, že se děti do kempu hlásí opakovaně. Našly si tu přátele, se kterými se chtějí zase potkat. Těší se na program, který je tematicky laděn s mottem aktuálního ročníku. Digitální technologie evidentně mládež zajímají," říká Hana Dočekalová z organizačního týmu Kraje Vysočina.

První hodiny kempu dnes patří seznamovací sportovní olympiádě, ani v tomto případě nečekejme nic obvyklého, děti budou lyžovat, "létat" na koberci nebo překonávat překážkové dráhy. Program zveřejněný na webových stránkách kempu prozrazuje, že kromě obvyklých oblastí, kde digitalizace jasně udává směr vývoje, jako jsou internet, sociální média nebo například skenování, dojde i na témata méně obvyklá avšak stejně digitalizací dotčená: na hudbu a polární výzkum. Mezi mladé vědátory ve středu dorazí i horolezec Radek Jaroš, který pokořil Mount Everest a podělí se o zážitky z tzv. zóny smrti.

Zakončení Mladé univerzity v Raabsu se bude v pátek 9. srpna 2019 jako čestný host účastnit hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Partnerem Mladé univerzity Waldviertel-Vysočina je společnost Net4Gas.