Začínáte s investováním? Poznejte silné a slabé stránky investování do ETF

09.02.2024

Pokud chcete do něčeho investovat, ale nevíte, kde začít, pak se jako zajímavá volba nabízí ETF. Jde o všestranný nástroj, se kterým zvládnete vytvořit spolehlivé portfolio a dlouhodobě investovat s komfortním výnosem.

Investování jednoduše

Mnoho lidí, kteří chtějí nějak zhodnotit své úspory, se rozhodne pro dlouhodobé investování. Je relativně jednoduché a bezpečné, přináší malá rizika, a přitom nabídne slušný výnos. Součástí této strategie je diverzifikace portfolia. A právě tu s ETF (Exchange Traded Funds) zvládnete snadno. Jde totiž o fondy, které zahrnují různá aktiva. Snadným způsobem tak můžete pokrýt širokou oblast, aniž byste vsázeli na jednu kartu.

Likvidita

S Exchange Traded Funds (fondy obchodované na burze) se na burze aktivně obchoduje, máte kdykoli možnost nakoupit či prodat ETF. Vždy přitom máte přehled o tom, jaká je aktuální cena. Lze tak udělat rozumné rozhodnutí a obchodovat pouze ve chvíli, kdy víte, že se vám to vyplatí. Výhodou je zde flexibilita, kterou jiná aktiva mnohdy nenabízí, jelikož s nimi můžete obchodovat až na konci dne.

Transparentní jednání

Mezi silné stránky investování do ETF patří transparentnost. U většiny fondů je denně vydáván kompletní přehled jednotlivých aktiv, do kterých investujete. Kdykoli tak máte možnost ověřit si, zda se vám tato investice vyplácí. Díky přesnému přehledu snadno zhodnotíte, zda vybraná investice odpovídá vašemu investičnímu plánu a toleranci rizik. Vše můžete mít snadno pod kontrolou, pokud zvolíte spolehlivého brokera.

Dostupnost

Investování do ETF je vhodné pro začínající i zkušené investory. Je dostupné v podstatě pro každého. Fondy zahrnují různé sektory, můžete si tak vybrat ty, které jsou vám blízké a vyhovují vašim požadavkům. Dokáží se přizpůsobit, ať už chcete investovat menší či větší částky.

Další výhodou totiž je, že není dána minimální nutná investice. Záleží pouze na vás, kolik se rozhodnete investovat. I když nemáte k dispozici velké částky nebo chcete jen začít pomalu, ETF nabídne to pravé. Pasivní investování s investičními plány XTB zvládne každý.

Placení daní

Fondy obchodované na burze se většinou nenakupují a neprodávají neustále. Jejich cílem není překonávat trh a generovat velký zisk. Oproti tomu jiná aktiva mohou být vyplácena pravidelně, ovšem s tím souvisí také danění těchto příjmů. U akumulačních ETF, u kterých není vyplácena dividenda, si s daněním nemusíte dělat starosti, dokud aktiva neprodáte. Danit nemusíte v případě, že z portfolia ročně vyberete méně než 100 000 Kč nebo dané ETF vlastníte více než tři roky.

Nižší potenciál

Slabší stránkou ETF mohou být nižší výnosy. V porovnání s aktivním investováním získáte méně, zároveň se však nemusíte obávat velké rizikovosti. Proto je pasivní investování využíváno zejména v dlouhodobém horizontu, kdy stále dokážete zhodnotit své peníze, a přitom překonat kolísání trhu.

Krátkodobé kolísání cen

Ceny ETF se mohou v průběhu pár hodin výrazně změnit. Může být lákavé je prodat za výhodnou cenu a vydělat. Mnohdy jde však o rozhodnutí řízené emocemi. Krátkodobě Exchange Traded Funds nemusí být tak stabilní, nicméně opět platí, že z dlouhodobého hlediska jde o bezpečnou investici.

Pro většinu běžných investorů výhody investování do fondů obchodovaných na burze často převažují nad nevýhodami. Slouží jako efektivní nástroj pro budování rozsáhlého a úspěšného portfolia. A to zejména díky transparentnosti, dobré likviditě a univerzálnosti. Nicméně, než se rozhodnete investovat, je důležité vzdělávat se v tomto oboru, abyste mohli vybrat vhodné ETF, které budou odpovídat vašim investičním cílům a toleranci rizika.

Tento článek slouží výhradně pro informační účely. Nejedná se o investiční poradenství.

komerční sdělení

Zdroj obrázku: Song_about_summer - stock.adobe.com