Závislost na internetu se netýká pouze dětí a mladistvých. Jak ji včas rozpoznat?

22.06.2024

Trávíte v online prostředí tolik času, že mu obětujete také své koníčky a spánek? Máte pocit, že virtuální svět je příjemnější a pokud nemáte po ruce telefon či notebook, jste nevrlí a zažíváte časté propady nálad? Můžete trpět závislostí na internetu. Jak s ní zatočit?

Příznaky závislosti na internetu

Mezi příznaky závislosti na internetu patří:

  • horší schopnost soustředění
  • poruchy krátkodobé paměti
  • výkyvy tělesné hmotnosti
  • nervozita, když nejste online
  • časté bolesti hlavy a zad
  • potíže se spánkem
  • mobil a notebook jsou pro vás dvě nejcennější věci

Pokud se některé z těchto jevů u vás vyskytují, možná už jste po uši v závislosti. Prvním krokem je uvědomit si, že máte problém, tím druhým je jeho řešení. To může spočívat třeba v návštěvě psychoterapie Brno.

Léčbou není abstinence, ale posílení sebekontroly

Čím dříve se svěříte do rukou profesionála, tím dříve se dočkáte výsledků. Jak léčba takovéto závislosti probíhá? Na rozdíl od závislosti na návykových látkách, není nutné přestoupit k úplné abstinenci. Ta navíc není ve většině případech ani možná. Místo toho se přistoupí k úkonům, které posílí vaši sebekontrolu a rovněž se odhalí spouštěče vašeho chování.

Co může být spouštěčem závislosti na internetu?

Mezi hojně rozšířené příčiny samotné závislosti patří nenaplnění jiné potřeby. Mnoho jedinců, kteří jsou na internetu závislí, v sobě potlačili úzkostnou poruchu, ADHD či poruchu pozornosti. Jakmile se tento skrytý spouštěč podaří odhalit, máte vyhráno.

Nedovolte, aby vám internet zničil život a doslova vám nedal spát. Je to sice výborný a nenahraditelný sluha, ale velmi špatný pán a veškerou moc máte ve svých rukou vy. Máte-li podezření, že závislostí na internetu trpíte, neváhejte vyhledat pomoc terapeuta, který pravděpodobně aplikuje kognitivně-behaviorální terapii, a společnými silami tento problém překonáte.

komerční sdělení