Zima přichází - jaké lyže si vybrat?

20.12.2021

Možná se už těšíte až budete v zimě opět na horách kroužit ladné obloučky na svahu. Pokud si však kupujete lyže poprvé, možná jste docela zaskočeni z široké nabídky, která je na e-shopech k dispozici.

Jaké lyže si vybrat? Větší či menší, drahé či obyčejné? Na tuto otázku je těžké s jistotou odpovědět, protože každý lyžař má trochu jiné preference.

Jak vybrat správnou délku lyží?

Délka lyží se liší v závislosti na vaší tělesné hmotnosti, zkušenostech a stylu jízdy, kterou plánujete provozovat. Orientačním vodítkem může být stoupnout si vedle lyží, a pokud vám špička dosáhne mezi nos a bradu, je to akorát. Pokud zvolíte o něco kratší lyže, získáte větší ovladatelnost na úkor stability při vyšší rychlosti. Delší lyže jsou naopak při vyšších rychlostech stabilnější, ale hůře se ovládají.

U lyží záleží také na tvrdosti a vykrojení

Pro rekreační, méně zkušené a lehčí lyžaře jsou vhodné měkčí lyže s kompozitním jádrem. Zkušenější lyžaři a lyžaři s vyšší hmotností naopak využijí lyže tvrdší, které mají jádro ze dřeva. Také vykrojení neboli rádius je u lyží velmi důležitým faktorem. Pokud chcete spíše točit obloučky v malých rychlostech, budou pro vás vhodnější spíše lyže s krátkým rádiusem, který umožnuje mnohem lepší ovladatelnost. Naopak lyže s dlouhým rádiusem jsou vhodné spíše k rychlejšímu ježdění a dělání širokých oblouků.

Jakou značku lyží vybrat?

U lyží do přibližně 20 000 Kč je zbytečné zaměřovat se při výběru na konkrétní značku lyže, jelikož jsou si lyže známých značek konstrukčně a technologicky hodně podobné.

Rozhodně se nedá paušálně tvrdit, že čím dražší lyže jsou, tím budou lepší. Je proto lepší ujasnit si předem, jaké vlastnosti od lyží chcete, a pak porovnat ty, které tyto vlastnosti nabízí, s recenzemi prodejců a zákazníků. Snížíte tak pravděpodobnost, že při výběru sáhnete vedle.

komerční sdělení