Zoo Ostrava: Baby boom u vzácných vodušek abok

16.04.2021

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se od začátku roku narodilo osm mláďat vodušek abok.

Tím se stádo těchto vzácných antilop rozrostlo na rekordní počet v historii chovu zoo, a to i přesto, že na konci loňského roku byly čtyři mladé samice odvezeny do zoo v ruské Kazani.

Zimní měsíce jsou časem, kdy se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava rodí vodušky abok. Letos se zde narodil rekordní počet mláďat - osm. Porodily všechny samice, které jsou aktuálně v ostravském stádu chovány. První mládě přišlo na svět už v polovině ledna, to poslední pak 3. dubna - dohromady pět samiček a dva samečci. Všechna jsou v pořádku v péči svých matek. Celkem má stádo 17 členů - osm chovných samic, osm mláďat a jednoho chovného samce. To je zatím nejvyšší počet vodušek v ostravské chovné skupině. A to i přesto, že loni v prosinci byly čtyři mladé samice převezeny do zoo v ruské Kazani, aby zde pomohly založit novou chovnou skupinu (více v Tiskové zprávě ze dne 17. prosince 2020).

Zoo Ostrava chová vodušky abok od roku 2016 a je také zapojena do Evropského ex situ programu pro tento druh. Dosud se zde podařilo odchovat 24 mláďat (včetně těch letošních). Vodušky obývají Pavilon afrických zvířat. Venkovní výběh, kde jsou k vidění za teplého počasí, sdílejí společně s žirafami Rothschildovými, antilopami losími a pštrosy dvouprstými.

Stádo vodušek s letošními mláďaty zachycuje video. Je z něj patrná výrazná pohlavní dvojtvárnost, nejvýraznější mezi voduškami. Samec má dlouhé lyrovité rohy, zbarvení srsti je čokoládově hnědé s bílou skvrnou přes ramena a s malými bílými skvrnkami kolem očí. Samice jsou zlatohnědé s bílým bříškem a jsou bezrohé.